Jesteś tutaj:

Przedwczesne łysienie u kobiet

Przedwczesne łysienie u kobiet.

Rzednięcie włosów na środku głowy często występuje u kobiet w wieku około średnim i może być związane z bólem głowy, klimakterycznymi napadami zaczerwienienia twarzy oraz z depresją. Te objawy można łatwo kontrolować poprzez podawanie żeńskich hormonów płciowych (estrogenów) i to może również zatrzymać wypadanie włosów. W tym wieku u kobiet wewnętrzne wydzielanie przez jajniki stopniowo  zmniejsza się co wpływa na te objawy i czasami pojawiają się szorstkie włosy na podbrudku i górnej wardze co może być usuwane poprzez jednobiegunową diatermię usuwania włosów.

Zazwyczaj u kobiet około sześciesiątki wypadanie włosów może się nasilić poprzez chorobę nazywaną niedoczynnością tarczycy spowodowanej niewystarczającym wewnętrznym wydzielaniem hormonów tarczycy z przodu szyi. Utrata włosów w takich przypadkach nie wygląda typowo jak w innych przypadkach, tylko ogranicza się do przodu głowy i połowy karku i może być również związana z utratą 1/3 brwi. Faktura włosa w przypadku tej choroby jest raczej szorstka, ale nie jest to spowodowane tylko stałymi czynnikami. Cała skóra może być wtedy pogrugiona i sucha i pacjent jest często otyły, w letargu, wrażliwy na zimno i wydaje dość gardłowy głos.

Większość bardziej poważnych objawów można złagodzić poprzez podawanie hormonów tarczycy, ale rzadko włosy wracają do normalnego stanu. Przeciwieństwem niedoczynności tarczycy jest jej nadczynność, która jest często związana z wytrzeszczem oczu oraz może również wystąpić łagodne wypadanie włosów przez wiele lat.

Inne gruczoły wydzielania wewnętrznego to przysadka mózgowa i nadnercza i ich zaburzenia wydzielania hormonów mogą powodować łysienie u mężczyzn oraz nadmierne owłosienie, ale te zmiany dają niewielki ogólny obraz kliniczny i z powodu swojej skomplikowanej współzależności wymagają porady endokrynologa.

Możliwe, że rozproszone wypadanie włosów, które czasem następuje po poronieniu lub porodzie, może być spowodowane tymczasową dysfunkcją gruczołu przysadki mózgowej jako, że  duże uszkodzenie tego gruczołu może nastąpić przez skomplikowane porody. Bardzo często w takich przypadkach utrata włosów nie jest widoczna do kilku tygodni po i zazwyczaj dotyczy całej skóry głowy, ale faktycznie występuje niewiele większe rzednięcie włosów jako, że natychmiastowy odrost włosów następuje po wypadaniu. Nagłe pojawienie się dużej ilości włosów na poduszce lub szczotce do włosów, może być jakkolwiek bardzo niepokojące u młodych matek i wymaga zasięgnięcia wczesnej porady lekarskiej, ale może ona  oczywiście być pewna pełnego odrostu włosów, jeżeli jest ogólnie zdrowa. Dawniej utrata włosów pojawiała się kiedy nagle zahamowało się karmienie piersią, ale obecnie rzadko się to spotyka ponieważ wydzielanie mleka jest głownie zatrzymywane poprzez podawanie dużych dawek estrogenów aby zapobiec przekrwieniu piersi.

Chronicznym chorobom wszystkich rodzajów może towarzyszyć wypadanie włosów spowodowane ogólnym stanem niedożywienia, ale w większości tych przypadków inne objawy są bardziej widoczne za wyjątkiem anemii, gdzie wypadanie włosów jest głównym objawem. Ten typ anemii jest zazwyczaj spowodowany brakiem żelaza w krwi, ale w niektórych przypadkach dość widocznego łysienia u młodych kobiet, zawartość żelaza lub hemoglobiny może wynosić tylko 25% poniżej normy. Ten stopień zaawansowania anemii nie musi być koniecznie związany z typowymi objawami klinicznymi takimi jak bladość, osłabienie i duszności. Przyczyna anemii powinna być zdiagnozowana i może być spowodowana niskim spożywaniem żelaza w diecie i okresową znaczną utratą krwi. Anemia może oczywiście  być również częścią ogólnej choroby chronicznej lub zatruciem z obecnością toksyn we krwi spowodowanych ukrytą infekcją zębów lub migdałków. Ostatnio udowodniono podczas zwyczajnych metod pomiaru hemoglobiny wykonanych w nowoczesnym laboratorium, że znaczna część niedoboru żelaza powodującego anemię może znormalizować ilość hemoglobiny i dać normalne wyniki krwi i w ten sposób anemia może ustąpić. Mniej skomplikowanego badania wymaga ujawnienie tej ukrytej anemii.

Większość przypadków łysienia spowodowanych anemią występuje u młodych ludzi do 25tego roku życia, ale może również dotyczyć starszych pacjentów. W takich przypadkach utrata włosów występuje głównie na całej skórze głowy, ale na szczęście nie występuje bliznowacenie na głowie i ten proces jest często odwracalny, gdy podaje się tabletki z zawartością żelaza pacjentowi. Anemia może stanowić około 1/5 wszystkich przypadków przedwczesnej utraty włosów u kobiet.

W ciągu ostatnich piętnastu lat u znacznie większej ilości kobiet poniżej czterdziestego roku życia występowała różnie nasilona utrata włosów, ale nie miały one ani anemii ani żadnej innej choroby ogólnoustrojowej. Skoro ogólne zdrowie dzieci w Wielkiej Brytanii  nigdy nie poprawiło się  od  tamtego okresu, musimy brać pod uwagę te inne przyczyny, które miały miejsce w tamtych latach i które mogły stanowić dość zatrważający wzrost wczesnego łysienia u młodych kobiet. W Wielkiej Brytanii było to czas pomyślności i młode kobiety miały większe płace niż kiedykolwiek wcześniej i mogły wydawać dużo więcej pieniędzy nie tylko na ubrania, pończochy i buty, ale również na modne fryzury. Czy to ostatnie mogło wpłynąć na zwiększoną utratę włosów wśród nich? Istnieją przekonywujące dowody, że jest to faktyczna przyczyna.
Po pierwsze w ostatnich latach dermatolodzy odkryli wypadanie włosów, które jest spowodowane zbytnim naciąganiem łodyg włosów, co specjalistycznie nazywa się „traction alopecia” (łysienie poprzez zbytnie naciąganie włosów). Pierwsze przypadki zostały zauważone u dorosłych dziewczyn, które wiązały włosy w kucyk, a następnie kopiując to zjawisko słodkiej dziecięcej niewinności ich starsze siostry poszły w ich ślady. Przy tej fryzurze włosy są szybko czesane do tyłu i zawiązywane z tyłu głowy kokardą lub spinane spinką i w ten sposób w ciągu dnia są pod stałym napięciem.

Największe naciąganie jest wokół przednich brzegów  włosów i w ten sposób na czole i skroniach wiele włosów wypada przez powolne ich wyrywanie. Czytelnik może odnieść się do moich poprzednich uwag dotyczących wyrywania włosów w rozdziale 3, w którym pokazane jest jak mieszek włosa w fazie telogenu może przejść w fazę anagenu po wyrwaniu włosa. Jednakże większość włosów na głowie jest już w fazie aktywnej, a szczególnie u młodych gdzie nie ma podwyższonej stymulacji wzrostu włosów. Ponadto przy traction alopecia nie mamy doczynienia z energicznym wyrywaniem włosów tylko z częstym ich naciąganiem. To naprężanie nieuchronnie prowadzi do niskiego stopnia zapalenia wokół łodyg włosowych, co nie jest widoczne na powierzchni skóry, ale wpływa na kontakt cebulki z brodawką i w ten sposób wstrzymuje naturalny podział komórek w cebulkach, który będzie postępować jeżeli utworzą się silne łodygi włosa. Przy traction alopecia nowo wyrośnięte włosy są często cieńsze i krótsze od włosów, które wypadły. Gorsze od tego może być infekcja pustych mieszków włosów prowadząca do zapalenia grudek chłonnych mieszków włosowych i krost. Kiedy to występuje u dorosłych jako trądzik może być związane w pewnym stopniu z bliznowaceniem i w zależności od stopnia infekcji i jej głębokości jakość włosów pogarsza się lub mieszki włosowe zostają zniszczone i zastąpione tkanką łączną.

W tym ostatnim stadium jeżeli wiele mieszków zostanie zniszczonych trwałe wyłysienie w miejscach dotkniętych tą chorobą jest nieuniknione. Jednakże przy traction alopecia większość utraconych włosów odrasta jeżeli nie ma infekcji, ale są one gorszej jakości niż poprzednie  i zaawansowanie trwałego wyłysienia zależy od stopnia napięcia i jego częstości.

Tego rodzaju utraty włosów dziewczęta mogą nie zauważyć po kilku miesiącach czy też latach, a nawet dzięki nowym modnym fryzurom ta utrata może nie być zauważalna. Noszenie włosów związanych w kucyk nie jest jedyną przyczyną traction alopecia. Inną przyczyną tej choroby może być wiązanie włosów ciasnymi wstążkami. Podobnie plecenie warkoczy po latach prowadzi nieuchronnie do rządzenia włosów w miejscach gdzie były najbardziej naciągane. Zakładanie plastikowych lub metalowych wałków na noc dla modnej drogiej fryzury jest często przyczyną rzedzenia włosów przez które widać skórę jak płótno w peruce clowna.

W ostatnich latach czesanie do tyłu stało się modne i samo to nie powoduje utraty włosów, chociaż nieustanne używanie nylonowych szczotek do włosów przy tej metodzie może powodować znaczne rzedzenie włosów z powodu łamania łodyg włosów blisko skóry.
Trudno jest to zlokalizować i trzeba używać do tego specjalnych lakierów. Trzeba uważać na te, które zawierają szelak, ale nawet zwyczajne lakiery nie są całkowicie nieszkodliwe. Susząc włosy szczególnie po zastosowaniu lakierów lakier tworzy drobny proszek na włosach co jest bardzo irytujące i skóra głowy jest wtedy podrapana. To drapanie skóry głowy paznokciami powoduje małe strupy, co powoduje jeszcze dodatkową irytację i w ten sposób tworzy się błędne koło. Zazwyczaj uszkodzenia te są powierzchowne i można zastosować przeciwświądowy oraz antyseptyczny środek, ale czasem pojawiają się drobne blizny na których już włosy nie urosną.

Skoro czesanie do tyłu bardziej naraża łodygi włosów na warunki atmosferyczne przyciągając oczywiście więcej brudu więc wymaga to częstszego mycia głowy szamponem (możliwe wtedy jest uszkodzenie mieszków włosowych).

Innym rodzajem utraty włosów u młodych kobiet jest określona jednostka kliniczna rozpoznana przez brytyjskich i amerykańskich   dermatologów 10 lat temu i która nie występowała w poprzednich pokoleniach. Schorzenie to atakuje głównie trzydziestoletnie kobiety, które pozatym cieszą się normalnym dobrym zdrowiem bez zaburzeń hormonalnych czy też anemii. Podstęp choroby polega na tym, że tym pacjentkom początkowo włosy wypadają z wierzchołka głowy, podczas gdy włosy na pozostałych częściach ciała rosną normalnie. W tych przypadkach, które stają sie obecnie coraz częstsze, odkryłem, że na czubku głowy skóra na której są przerzedzone włosy jest faktycznie bliznowata, co oznacza, że jej naturalna struktura została zastąpiona tkanką łączną, a więc destrukcyjny proces nie jest juz odwracalny.

Obserwując dalej zauważyłem, że ogromna większość tych włosów przetłuszcza się i wymaga mycia co najmniej dwa razy w tygodniu. Poza wyjątkami wszystkie te kobiety używały szamponów pozbawionych mydła. Nie zaskakuje jednak ,że tak naprawdę prawdopodobnie ponad 95% szamponów nie jest opartych na mydle tylko na chemii. Te szampony są dużo bardziej skuteczne w myciu niż mydłowe i stały się bardziej popularne po drugiej wojnie światowej. Jednakże kiedy łój skórny jest zmywany rozpuszczającym lub odtłuszczającym szamponem naturalną reakcją organizmu jest większa produkcja tłuszczu dla ochrony skóry i łodyg włosów, tak więc włosy przetłuszczają się coraz szybciej i w ten sposób częściej używane są szampony pozbawione mydła.

Mając na uwadze, że jest to choroba powojenna i fakt, że staliśmy się bardziej świadomi zniszczeń skóry syntetycznymi detergentami gospodarstwa domowego, zastanawiałem się czy używanie tych chemikaliów może być przyczyną tego typu łysienia. Pomimo tych wszystkich zmian, które miały miejsce tylko wtedy zdrowie populacji nigdy nie było lepsze. Moja teoria, że szampony pozbawione mydła mogą być czynnikiem przyczynowym została również oparta z grubsza na gruncie chronologicznym ponieważ mógł być oczywiście jakiś przestój czasowy zanim zmiany na włosach stały się oczywiste. Weźmy pod uwagę hipotetyczny przypadek piętnastoletniej dziewczyny pod koniec drugiej wojny światowej w 1945 roku, której włosy przetłuszczały się i która zaczęła używać szamponów bez mydła, które były coraz bardziej popularne w aptekach. Jeżeli była jedna z tych nieszczęsnych kobiet to jej łysienie mogło by rozpocząć się w przeciągu 10 lat między 25tym a 35tym rokiem życia i my te przypadki możemy dostrzec dzisiaj.

Podczas ostatnich trzech lat zbadałem te przypadki pod dwoma głównymi aspektami jak również zapisałem szczegółowo ich historię. Po pierwsze udało mi się znaleźć trzy najbardziej powszechne rodzaje chemikaliów używanych w szamponach i oceniłem siłę ich oddziaływania na skórę głowy. Testowałem na normalnej skórze górnej części klatki piersiowej przez 48 godzin normalnym obszarowym testem, ale tylko mała ilość tych przypadków dała pozytywne rezultaty. Wywnioskowałem z tego, że te przedwcześnie  łysiejące kobiety nie były wrażliwe na syntetyczne szampony i reakcja ta mogła być spowodowana niskiego stopnia podrażnieniem skóry głowy przez wiele lat. Przez powtarzające się powstawanie niewidocznego stanu zapalnego wokół mieszków włosowych może dojść do utworzenia się tkanki bliznowatej na najbardziej wysuniętych częściach mieszków czego skutkiem będzie wypadanie włosów. Ja również okryłem, że w takich przypadkach łysienie występuje również na wierzchołku głowy gdzie zużywa się dużo energii myjąc włosy szczególnie gdy robi się to samemu.

Moim drugim aspektem podejścia do tego problemu było sprawdzenie czy moja teoria może zostać uznana za prawdziwą poprzez sekcję próbek skóry pobranych od tych pacjentów z ich łysiejących miejsc. Normalne barwienie tych pobranych próbek skóry zaledwie pokazuje małą ilość mieszków włosowych, ale barwienie tych próbek w celu obejrzenia elastycznej tkanki łącznej przyniosło najbardziej zaskakujące rezultaty. W skórze właściwej bezpośrednio poniżej  w pobliżu powierzchni skóry głowy, a najczęściej wokół mieszków i otworów potowych nastąpił przyrost tkanki łącznej, który prawie blokowałmieszki i hamował wyjście łodygi włosa na powierzchnię skóry. Te wyniki badań były oczywiście zgodne z tą moją teorią dzięki której w ogołe doszło do tego badania.

Tylko u bardzo niewielu kobiet (biorąc pod uwagę wszystkie używające szamponu opartego na mydle) doszło do łagodnej infekcji mieszków wokół szyi. Jeżeli to niewielka infekcja często się powtarza w ostateczności przez wiele lat mieszki włosów zostaną zastąpione tkanką bliznowatą i nastąpi trwałe wyłysienie. Przykre jest to, że ten proces nie jest odwracalny, ale przynajmniej można jemu zapobiegać poprzez używanie zwykłych szamponów mydłowych, lub nawet suchego szamponu jeżeli włosy są bardzo przetłuszczone.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Utrata włosów Łysienie plackowate Łysienie kobiece Mieszki włosowe Higiena