Jesteś tutaj:

Problem nadmiernej utraty włosów

Łysienie znane jest jako trwała lub przejściowa utrata włosów, która obejmuje całą owłosioną skórę głowy lub jej niewielką powierzchnię. Dawniej problem ten był utożsamiany głownie z osobami starszymi, jednak w obecnych czasach dotyka on osoby w różnym wieku – zarówno kobiety jak i mężczyzn. W wielu przypadkach główne przyczyny to wiek biologiczny naszego organizmu, zaburzenia hormonalne oraz zła dieta, przyjmowane leki czy choroby ogólnoustrojowe a także – coraz częściej obserwowane – osłabienie organizmu związane z sezonowością pór roku.

Łysienie androgenowe to jedno z najczęstszych postaci łysienia u mężczyzn. Główną przyczyną jest uwarunkowana genetycznie nadwrażliwość organizmu na dihydrotestosteron – DHT – prekursor testosteronu (męski hormon płciowy należący do androgenów). Nadwrażliwość ta wpływa na miniaturyzację mieszków włosowych. Skutkuje to opóźnieniem produkcji nowych, zdrowych włosów, z czasem całkowitym zahamowaniem tego procesu.  W tym przypadku obserwuje się cofanie linii włosów na skroniach i czole. Bardzo często powstają tzw. zakola w okolicy kątów czołowych, a także pojawia się przerzedzenie na szczycie głowy, które może prowadzić do powstania okrągłej łysiny, z czasem  zwiększającej swoje rozmiary. Obie te zmiany mogą niestety występować równocześnie.

U kobiet problem nadmiernej utraty włosów w mniejszym stopniu związany jest z czynnikami dziedzicznymi oraz hormonami. Jest to wynikiem innej gospodarki hormonalnej kobiet i mężczyzn, głownie odmiennym poziomem stężenia testosteronu, jednak bez specjalistycznych badań nie można wykluczyć tych hormonów jako czynnika determinującego łysienie. Kobiety zmagają się z nadmierną utratą włosów także po porodzie i okresie karmienia piersią (włosy te najczęściej odrastają w naturalny sposób) oraz w trakcie menopauzy (obserwowane jest rozległe przerzedzenie się włosów na szczycie głowy w wyniku zachwiania stosunku ilości androgenów do estrogenów). Do innych przyczyn należy zaliczyć choroby związane z tarczycą czy wątrobą oraz niewłaściwą pielęgnację włosów – częste farbowanie, stylizacja oraz modelowanie.

Życie w biegu czy ciągły stres to tylko nieliczne dodatkowe czynniki powodujące spadek odporności organizmu – co za tym idzie, osłabienie także naszych włosów.

Niezmiernie ważne jest odpowiednie wzmocnienie mieszków włosowych poprzez dostarczenie z zewnątrz substancji aktywnych. Należy pamiętać, że na skuteczność działania preparatu mają wpływ właśnie zawarte w nim substancje aktywne – dostosowane do potrzeb naszych włosów i skóry głowy – a także systematyczność w stosowaniu konkretnego preparatu. Najlepsze efekty obserwuje się po 3 miesiącach kuracji stosowanej zgodnie z zaleceniami producenta. Zalecany krótki masaż ma na celu poprawę mikrokrążenia w skórze głowy, co stymuluje odrost włosów, wzmacnia je, sprawia, że stają się silniejsze i zdrowsze.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Cienkie włosy Wzrost włosów Łojotokowe zapalenie skóry Trwała kwaśna Aromataza Mężczyźni