Jesteś tutaj:

Ostre wypadanie włosów

Włosy są bardzo ważnym źródłem informacji o stanie zdrowia - niektóre pracownie badające skład włosów bardzo precyzyjne i dokładnie oceniają zawartość składników mineralnych, hormonów, składników krwi i innych elementów. Stąd prosty wniosek – włos „odczuwa” wszelkie niedobory i nadmiary. Toteż łatwo zrozumieć dlaczego wiele chorób poprzedza nagłe wypadanie włosów, zanim jeszcze chory odczuwa jakiekolwiek objawy.

Najbardziej ostre wypadanie włosów mamy zazwyczaj przy przyjmowaniu cytostatyków, popularnie określanych chemią. Leki te otrzymuje się najczęściej przy chorobach nowotworowych i prawie każdy wie, że efektem ich przyjmowania jest całkowita utrata włosów niemal u wszystkich pacjentów - jest to o tyle przykre, że w zasadzie włosy wychodzą garściami. Chory, który jest i tak zestresowany swoim stanem zdrowia, ma dodatkowe, bardzo negatywne przeżycie.

Jednak tu sytuacja jest dosyć klarowna, bowiem po zakończeniu kuracji (a u niektórych osób nawet w jej trakcie) włosy odrastają. Czasami są nawet zdrowsze i mocniejsze niż przed chorobą. Jest to jedna z nielicznych sytuacji, w której w zasadzie nie ma bliznowacenia mieszków włosowych, co w rezultacie prowadzi zwykle do jego zamarcia i niemożności odrośnięcia włosa.

Bardzo często w sytuacjach stresowych zaczyna się nagłe i ostre wypadanie włosów. Dzieje się tak za przyczyną prolaktyny – jej nadmiar powoduje utratę kosmyków, spada bowiem poziom lizyny, która w normalnej sytuacji hamuje wypadanie włosów. W takiej sytuacji, gdy stres jest nadzwyczaj silny, włosy mogą się bardzo przerzedzić – czasami jest to nawet połowa włosów. Tę samą przypadłość mają również świeżo upieczone mamy, szczególnie kobiety karmiące. Tracą one bardzo dużo włosów – u nich problem jest jeszcze bardziej skomplikowany. W czasie ciąży hormony sprawiają, że włosy wcale nie wypadają (każdy z nas traci do 100 włosów dziennie), więc jest ich dużo więcej niż normalnie. Po rozwiązaniu nagle młodym kobietom zaczynają garściami wypadać włosy. Nie zawsze są one przygotowane na aż takie efekty. Niestety, i w tym przypadku utrata włosów może być znaczna – w skrajnych przypadkach może być to aż 50% włosów. Pamiętajmy, że przez całą ciążę włosy nie wypadały, ale trwał proces ich obumierania. Na szczęście, w wypadku młodych mam sprawa jest prosta – po wszystkich burzach hormonalnych związanych z dzidziusiem, powoli organizm się stabilizuje i włosy również odrastają.

Inną sytuację mają osoby cierpiące na różne zaburzenia hormonalne. Jeśli pojawiają zaburzenia związane z menopauzą czy niedoczynnością tarczycy (nadczynność też prowadzi do utraty włosów) powoduje to nadprodukcję prolaktyny i dochodzi tu do poważnego braku estrogenów. Jeśli zaburzenia są  wychwycone na początku, to istnieje jakaś szansa na zatrzymanie procesu. Jeżeli nie zostanie to zauważone w odpowiednim momencie, to w przypadku kobiet dojdzie do łysienia androgennego typu męskiego. Ma wtedy miejsce wydzielanie się wolnego testosteronu, a właściwie jego pochodnej zwanej DHT, który doprowadza do obumierania mieszków włosowych. Jest to proces nieodwracalny i bardzo często ma zaskakująco szybki przebieg. U kobiet przypadłość ta pojawia się w okresach silnych zaburzeń hormonalnych – dojrzewanie, urodzenie dziecka, menopauza, a czasami podczas silnego stresu. U mężczyzn tego typu utrata włosów, to 90% przypadków; zwłaszcza iż okres dojrzewania u chłopców pojawia się nieco później i może trwać nawet powyżej 20 roku życia, a właśnie wtedy pojawia się łysienie androgenne. Niestety, trudno powiedzieć co w tym wypadku jest bodźcem. Czasami wypadanie włosów jest tak silne, że młodzi chłopcy potrafią stracić przed trzydziestką wszystkie włosy.

Kolejnym powodem ostrego wypadania włosów może być anemia. Takie zaburzenia mogą dotyczyć obu płci, z tym że u kobiet przyczyn może być nieco więcej (np. utrata żelaza podczas okresu oraz występujące częściej niż u mężczyzn radykalne odchudzanie). Jeśli wiemy, że odżywiamy się niezbyt racjonalnie, że nie jemy np. czerwonego mięsa, wątróbki (najlepsze źródła żelaza), w chwili, gdy zauważymy nasilone wypadanie włosów zróbmy najprostsze badanie krwi. Nie należy samemu przyjmować żelaza, bo jeśli w organizmie jest go wystarczająco dużo, to może odłożyć się w płucach, sercu lub mózgu. Niestety, jest to sytuacja zagrażająca życiu.

Następną sytuacją, w której włosy mogą wypadać garściami, jest anoreksja, czyli skrajna forma odchudzania (zaburzenie psychiczne). Problemy zdrowotne pojawiają się tu i z powodu anemii, i z powodu zaburzeń hormonalnych. Zazwyczaj chora dziewczyna przestaje miesiączkować, więc ustaje produkcja estrogenów i... resztę już znamy.

W okresie dojrzewania, chociaż czasami również w dorosłym życiu, pojawiają się problemy z łojotokiem. Występuje też trądzik. Niekiedy jest on tak nasilony, że bez leczenia antybiotykami się nie obejdzie. I tu pojawia się poważny problem: przyjmowanie antybiotyku na trądzik powoduje nasilone wypadanie włosów – jest to jednak przypadłość przejściowa. Cena chwilowego przerzedzenia włosów nie jest zbyt duża – nie leczony łojotok grozi stanem zapalnym mieszków włosowych i stałą utratą wielu włosów.

Ogólnie należy uświadomić wszystkim, że przyjmowanie różnych leków może powodować nasilone wypadanie włosów. Najbardziej niebezpieczne są te, które naruszają równowagę hormonalną w organizmie, dotyczy to przede wszystkim kobiet, bo wypadanie włosów u mężczyzn wygląda nieco inaczej, przynajmniej jeśli chodzi o hormony.

Nagłe, nasilone wypadanie włosów jest zawsze sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego. Należy traktować to jako ostrzeżenie i sygnał do natychmiastowego zrobienia analiz. Może to być również (a może przede wszystkim?) analiza pierwiastkowa włosa. Nie wolno ani minerałów, ani witamin przyjmować na zasadzie, że nie zaszkodzą, bo nadmiar szkodzi, a niektóre witaminy są do siebie wręcz antagonistycznie nastawione.

Niektórzy kojarzą wypadanie włosów z grzybicą skóry głowy. Niestety, jest to myślenie błędne, gdyż grzybica nie powoduje wypadania włosów – mogą jedynie stać się łamliwe i zniszczone. Grzybicą możemy zarazić się od ludzi albo zwierząt domowych. Dopiero powikłania nie leczonej grzybicy mogą prowadzić do stanów zapalnych i wypadania włosów. Inaczej jest w przypadku nasilonego łupieżu, przede wszystkim tzw. tłustego, związanego z nadaktywnością gruczołów, które produkują zbyt dużo łoju, zatykają tym samym mieszki włosowe tworząc stany zapalne. Nasilenie pracy gruczołów może prowadzić do wypadania bardzo dużej ilości włosów i to w krótkim czasie. Łupież możemy zwalczać szamponami leczniczymi kupowanymi w aptece. Jeśli jednak po dwóch, trzech tygodniach nie ma poprawy, należy zasięgnąć porady lekarza specjalisty.

Do ostrego wypadania włosów niejednokrotnie możemy zaliczyć też łysienie plackowate. Lekarze podkreślają, że często łyse okrągłe place na głowie mogą powstać zaledwie w ciągu paru godzin – człowiek poszedł spać z normalną fryzurą, a rano budzi się z okrągłymi miejscami zupełnie pozbawionymi włosów. Ten typ wypadania włosów w ostrej postaci może objawiać się utratą brwi i rzęs. Łysienie plackowate to dziwne schorzenie – czasami samo się cofa, by po jakimś czasie powrócić. Niekiedy włosy odrastają jakby w innym gatunku, pozbawione barwnika – taka sytuacja zazwyczaj trwa dość krótko. Istnieje jednak pewien odsetek przypadków trudnych i w zasadzie nieuleczalnych.

Często osoba, która choruje i zapada na jakąś poważną infekcję z wysoką gorączką, może mieć po zakończeniu leczenia przejściowe nasilenie wypadania włosów. Nie jest to reakcja natychmiastowa, często utrata włosów następuje około dwóch  (nawet do czterech) miesięcy od zakończenia choroby. Bardzo często wypadają włosy dzieciom, które chorowały na szkarlatynę. Tu również wypadanie włosów nie jest natychmiastowe – zwykle występuje kilka tygodni po ustąpieniu objawów. Schorzeniem, które często prowadzi do utraty dużej części włosów, jest toczeń rumieniowaty, choroba immunodepresyjna, w której następuje - w ogromnym skrócie ujmując, atak na własny organizm. Jednym z jej skutków ubocznych jest właśnie nasilone wypadanie włosów.
Czasami włosy zaczynają wypadać dość intensywnie, ale kobieta czuje się dobrze. Przyczyną  bywa choroba zwana zespołem policystycznych jajników lub ich nowotwór. W tych przypadkach ostre wypadanie włosów następuje codziennie i trwa do momentu dokąd chora nie podejmie specjalistycznego leczenia hormonalnego.

Jeśli jednak jesteśmy w pełni zdrowi (dotyczy to też niektórych panów), a włosy mimo wszystko wypadają, to należy sprawdzić, czy fryzura nie jest przyczyną ostrego wypadania włosów. Gumki lub zatrzaskowe spinki do koczków wyrywają włosy mechanicznie i każdego dnia. Tym samym pomimo dobrego zdrowia, powoli łysiejemy. Warto też pamiętać, że duża nadwaga u kobiet sprawia, iż tłuszcz zaczyna się przekształcać w testosteron. Proces ten z pewnością sprawi, że kobieta zacznie gubić duże ilości kosmyków.

Włosy, szczególnie dla kobiety, to ozdoba i prawdziwa wizytówka. Ich utrata lub bardzo duże przerzedzenie, potrafi zniszczyć całą radość życia. Oczywiście, ktoś może stwierdzić, że są większe tragedie niż włosy, zwłaszcza że można je uzupełnić, założyć na nie perukę, albo chusteczkę. Niestety, to już nie to samo. Co zatem robić, by nasze włosy były piękne? Przede wszystkim nie wierzyć, że na problemy z włosami pomogą zwykłe szampony i odżywki. W tego typu przypadkach potrzebne są rozmaite preparaty odżywcze, witaminy i minerały. Należy też systematycznie wykonywać badania i racjonalnie się odżywiać. Czasami warto stosować profilaktykę: przyjmować jakiś preparat ze skrzypu lub pokrzywy. Można również wzmacniać  włosy, paznokcie  i skórę tabletkami z drożdżami wzbogaconymi ziołami, albo minerałami. Pomocny jest również przeszczep lub zagęszczanie włosów.

Każdy z nas ma inny problem, coraz częściej jednak badacze zauważają, że w społeczeństwach wysoko rozwiniętych bardzo wiele osób cierpi z powodu wypadania włosów i łysienia. Można to tłumaczyć niekorzystnymi warunkami, w jakich żyjemy, stresem, ale tak naprawdę przyczyny problemu należy określać zawsze indywidualnie. Dopiero dzięki temu możemy bowiem podjąć prawidłowe leczenie. Oferuje je na przykład Klinika Handsome Men, a jej zadowolonych pacjentów można zobaczyć Tutaj!

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Wzrost włosów Przedłużanie włosów Kondycja włosów Hormony Peruki