Jesteś tutaj:

Nasilenie łysienia

Wielu badaczy twierdzi, że ludzkie włosy z pokolenia na pokolenie stają się coraz słabsze i za kilka stuleci najprawdopodobniej człowiek będzie łysy. Obecnie obserwujemy już zalążki tego zjawiska, chociażby poprzez to, że nie ma już prawie kobiet, których włosy można zapleść w warkocz. Udają się jedynie smętne, cienkie warkoczyki.

Zazwyczaj włosy na naszej głowie znajdują się w stanie wzrostu – jest ich nawet do 80-85%,. Z tego co najwyżej 1% znajduje się w fazie katagenu (inwolucji), a niewielka część z tego  procenta jest w stanie spoczynku (telogenu). Te dane uświadamiają, iż według wszelkich prawideł powinna nam wypadać tylko niewielka ilość włosów. Specjaliści mówią o 50 – 100 włosach na dzień. Jeśli jednak zauważymy, że wypada ich dużo więcej, trzeba będzie znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy.

Nasilone wypadanie włosów może być poprzedzone nagłą utratą ich połysku lub grubości. Dopiero w efekcie tego włosy zaczynają masowo wypadać. Istnieje co najmniej kilka przyczyn wypadania włosów – wiele z nich, pomimo tego iż na początku wygląda niedobrze, można w prosty sposób wyleczyć.

Pierwszy typ łysienia, który może przybierać nasilony charakter, wynika z zaburzeń hormonalnych – różne są typy tych zaburzeń i rozmaite terapie mogą pomóc. Przykładowo w nadczynności tarczycy włosy bywają nadmiernie błyszczące, ale bardzo cienkie – tu najczęściej występuje nasilone łysienie rozlane, czyli obejmujące całą głowę – czasami ograniczone jest do czubka głowy. Niedoczynność tarczycy również oznacza nasilenie łysienia. W tym przypadku dla odmiany, na początku włosy tracą blask, stają się matowe i bardzo suche, mogą się łamać. U większości chorych pojawia się bardzo nasilone wypadanie - choroba może atakować brwi, które łysieją nawet w 1/3 swojej części zewnętrznej. Wyrównanie poziomu hormonu tarczycy powoduje zatrzymanie wypadania włosów, a po jakimś czasie ich odrost.

Inaczej rzecz ma się z niedoczynnością przytarczyc lub przysadki powoduje utratę włosów na całym ciele człowieka. Jest to wypadanie bardzo nasilone, ale prawidłowe leczenie przynosi efekt w postaci odrostu włosów. Nie doszło bowiem do bliznowacenia mieszków.

Z łysieniem i to dość nasilonym (szczególnie na szczycie głowy) oraz z łysieniem o charakterze rozlanym, mamy do czynienia w przypadku cukrzycy. Nie powoduje ona natychmiastowej utraty włosów w początkach choroby, ale jak już włosy zaczynają wypadać ma to charakter nasilony. Okazuje się jednak, że cukrzyca leczona insuliną lepiej chroni włosy chorych niż włosy osób leczonymi alternatywnymi preparatami. Cukrzyca jest schorzeniem przewlekłym i niektórzy pacjenci mają po prostu więcej predyspozycji do wypadania włosów i u nich tego procesu nie udaje się zatrzymać.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że skutkiem niektórych chorób zakaźnych jest  wypadanie włosów. Media za pomocą fachowych artykułów skupiają się raczej na głównym schorzeniu i jego leczeniu. A w życiu jest tak, że wiele chorób, szczególnie jak towarzyszy im wysoka gorączka, powoduje czasową utratę, nawet dużej części owłosienia. Choroby, które są wymieniane najczęściej to: dur brzuszny, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, płonica (szkarlatyna), odra, gruźlica i kiła. Pacjenci powinni otrzymać informację o tym, że mniej więcej trzy miesiące po wyzdrowieniu, kiedy już nie będą pamiętać o chorobie, mogą im wypadać włosy. Przyczyną będzie przebyta wcześniej choroba. W wypadku kiły, łysienie niszczy włosy w ten sposób, że głowa wygląda jak futro jedzone przez mole.

Choroby tkanki łącznej powodują również wypadanie włosów. Dość nasilone występuje w wypadku choroby zwanej toczniem rumieniowatym. Dochodzi do bardzo dużych ubytków w owłosieniu. Pociechą jest jednak fakt, że włosy odrastają, chociaż sytuacja może się powtórzyć w czasie nawrotu schorzenia (a niestety, ma ono takie tendencje).

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że choroby wątroby również mogą powodować znaczne przerzedzenie włosów. Jeśli komuś bardzo wypadają włosy, to należy sprawdzić poziom protrombiny. Jej wysoki poziom zazwyczaj powoduje, że większość włosów przestaje rosnąć i pozostaje w stanie uśpienia.

Zazwyczaj przyjmowanie cytostatyków powoduje wypadanie włosów doprowadzające do całkowitego wyłysienia. Lekarze potwierdzają, że bardzo często po tym typie łysienia odrastają włosy o nieco innych właściwościach niż te które wypadły. Przykładowo osoby siwe i rude mogą mieć odrost w postaci ciemnych włosów, a ludzie o prostych włosach mogą „otrzymać” włosy lekko kręcone.

Bardzo często nasilenie łysienia następuje po przeszczepie szpiku kostnego. Jednak tak jak przy cytostatykach, jest to proces całkowicie odwracalny. Niestety, każda utrata włosów nawet, gdy człowiek wie, że jest ona chwilowa, budzi wiele emocji i powoduje dodatkowy stres.

Najczęściej spotykane łysienie, która dotyka 90% łysiejących mężczyzn i 10% łysiejących kobiet, jest spowodowane tym, że testosteron zmienia się w DHT. Ten z kolei blokuje mieszki włosowe i powoduje ich bliznowacenie, co w efekcie uniemożliwia odrost włosa. Łysienie androgenne dotyka przede wszystkim ludzi białej rasy. Niestety, jest to dość poważny problem, bowiem aż 30% mężczyzn ma już w wieku około 30 lat zaawansowane łysienie z tego powodu. W zasadzie tego typu zjawisko uznaje się za nieuleczalne. Na początku XXI wieku wydawało się, że finasteryd rozwiąże ten problem, ale okazało się, że blokowanie testosteronu tak, by nie przechodził w DHT, nie jest prostą sprawą. Oczywiście, preparat ten jest stosowany dość powszechnie przez dermatologów - niektórzy twierdzą, że jest to najlepszy lek na rynku – ale jego działanie nie jest rewelacyjne, mimo że 60% osób stosujących go ma duży i wyraźny odrost włosów. Odstawienie leku powoduje, że problem natychmiast powraca.

Firmy farmaceutyczne nie ustają w wyszukiwaniu substancji, która powstrzymałaby nasilenie łysienia. Co pewien czas pojawiają się nowe leki i preparaty, jak ten wspomniany wyżej – reklamowane są środki, które wychwytują cząsteczki DHT, przyczynę łysienia mężczyzn i niektórych kobiet. Jeden z polecanych preparatów wygląda zupełnie naturalnie, bo w składzie tabletki ma:
•    Wyciąg z Jagody Saw Palmetto (aktywny bloker DHT, polecany także przez ekspertów przy budowaniu masy mięśniowej)
•    Siarczan Cynku
•    Witaminę B6
•    Wyciąg z pokrzywy (bloker DHT)
•    Korzeń Muira Puma (pochodzący z Brazylii i uważany także za afrodyzjak)
•    Liść Uwa Ursi (m.in. przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu)
Natomiast serum do wcierania w głowę ma taki oto skład::
•    Kwas Oleinowy
•    Wyciąg z Jagody Saw Palmetto
•    Ekstrakt z winogron (Procyanidin Oligomers)
•    Pygeum Bark czyli Pygeum africanum (skuteczne także w walce z prostatą)
•    Kwas Linolowy i Alfa-Linolowy
•    Wyciąg z pokrzywy
•    Kwas azelainowy (działa bakteriobójczo i przeciwdziała rogowaceniu naskórka)

Jednak każdy lek i to w sumie o dość silnym działaniu, powinien być przyjmowany pod kontrolą lekarza. Czasami, choć ktoś łysieje podobnie jak inna osoba, przyczyna może być zupełnie inna – składy tu podane pomogą przy łysieniu z przyczyn tworzenia się DHT, ale okażą się bezskuteczne, gdy przyczyną problemu jest schorzenie wątroby. Producenci mówią tu raczej o stosowaniu preparatu u mężczyzn, nie ma jeszcze pełnych informacji odnośnie tego, czy działa on na kobiety (przypominamy, że ten typ łysienia dotyka aż 10% pań).

Niestety na razie nie wynaleziono ani leku, ani kosmetyku, które mogłyby skutecznie powstrzymać ten typ łysienia – o ile u mężczyzn łysina nikogo nie razi, w końcu dotyka to 90% populacji, o tyle dla kobiet ten typ łysienia to tragedia. Wiadomo bowiem, że nastąpi moment kiedy włosy zupełnie znikną.

Osoby z nasilonym wypadaniem włosów powinny wiedzieć, że żaden, nawet najdroższy szampon, nie uleczy przypadłości. Problem leży w cebulce, a nie w samych włosach. Wszelkie kosmetyki działają zazwyczaj na zewnętrzną część włosa – szczególnie na łuski, które pod ich wpływem zamykają się, dzięki czemu włos efektownie wygląda - nadal jednak problem tkwi w cebulce.

W zasadzie przy łysieniu adrogenowym mamy jeden profil leczenia dla wszystkich: należy pobudzić włosy do wzrostu. Oczywiście druga sprawa to zatrzymanie produkcji lub aktywności DHT oraz miejscowe blokowanie receptorów androgenowych. W opisie wszystko wygląda bardzo prosto i skutecznie, niestety tego typu terapie nie działają na wszystkich – niektórzy nie mają nawet śladu minimalnej poprawy. W takim przypadku może im pomóc jedynie metoda stosowana w Klince Handsome Men.

Zdarzają się także osoby, które nagle zaczynają łysieć i to bez wyraźnej przyczyny. Zazwyczaj taki typ łysienia nie daje się powstrzymać – może wystąpić zarówno u dziecka, jak i starszej osoby. Często kończy się zupełnym wyłysieniem. Zdarza się też, że te osoby nagle zaczynają  mieć znaczny odrost włosów.

Łysienie nasilone jest prawdziwą tragedią dla kobiet i dużym stresem dla młodych mężczyzn – w zasadzie nie można nikomu doradzić jakiejś skutecznej profilaktyki. Jedynie dbanie o zdrowie może chociaż częściowo zapobiec niektórym formom łysienia. Na androgenowe nie ma dobrej diety - kobiety, które mają zbyt dużą nadwagę mogą (dosłownie) wyhodować łysienie typu męskiego – tkanka tłuszczowa może bowiem przekształcić się w testosteron, a ten w DHT. I problem gotowy.

Należy pamiętać też o tym, że gdy na naszym grzebieniu lub szczotce pojawiło się zbyt dużo wypadających włosów, to jest to sygnał, że należy natychmiast udać się do lekarza. Warto, aby określił on dokładną przyczynę nasilonego łysienia w każdym indywidualnym przypadku.

Wypadanie włosów może być naprawdę poważnym problemem wśród osób w różnym wieku. Przede wszystkim dlatego, że coraz częściej prowadzi do dużo poważniejszego problemu, a mianowicie do łysienia. Łysienie natomiast  dużo trudniej jest leczyć ponieważ bardzo często należy zbadać wówczas dokładnie wszystkie jego przyczyny. Pomaga w tym Klinika Handsome Men, a o skuteczności jej kuracji można się przekonać zapoznając się z galerią zadowolonych pacjentów, dostępną Tutaj!

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Utrata włosów Cienkie włosy Mieszek włosowy Cięcie stożkowe Trwała kwaśna