Jesteś tutaj:

Nabyte choroby powodujące łysienie

Nabyte choroby powodujące utratę włosów
W tym artykule będziemy omawiać obszarową utratę włosów spowodowaną chorobą gdzie całkowite wyłysienie jest mało prawdopodobne ponieważ zmiany są odwracalne i nie występują blizny. Do tej pory najczęstszą chorobą tego rodzaju jest alopecia areata (niejednolity ubytek włosów na głowie i twarzy), która jest również najczęszczą chorobą atakującą skórę głowy. Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa „alopekia” które oznacza chorobę skóry lisa ( wywoływaną przez roztocza i objawiającą się uszkodzeniami skóry , drapaniem i utratą włosów) jako, że to zwierzę ma skłonność do obszarowego łysienia. Jednakże większość autorytetów uważa, że ta nazwa dlatego została wybrana ponieważ w miejscach w których lis oddaje mocz trawa więdnieje i zamiera. Te okrągłe obszary „łysienia” pojawiąjace się na trawie można porównać do skóry dotkniętej tą chorobą.

Alopecia dotyczy obu płci i może wystąpić w każdym wieku, ale występuje najczęsciej we wczesnym życiu dorosłym. Pierwszymi oznakami chorobą są  blado różowe zakola pozbawione włosów gdzie widać puste mieszki włosów. Schorzenie to może występować jako pojedyncze zakole jak również mogą się pojawić nowe występujące na brodzie, brwiach lub nawet na rzęsach. Jeżeli choroba jest w zaawansowanym stadium można zaobserwować krótkie włosy o wielkości 4 milimetrów.  

Nazywa się to „krzykliwe włosy” jako, że są one pozbawione koloru na skórze głowy i podczas wypadania na cebulkach włosów tworzą się małe punkciki. Inną oznaką tej choroby jest fakt, że włosy w tych zakolach można łatwo i bezboleśnie wyciągać.

Przyczyna alopeci nie jest znana, ale w większości przypadków następuje po okresie zwiększonego napięcia emocjonalnego, problemach rodzinnych lub finansowych, katastrofy oraz śmierci bliskiej osoby. Ostatnio zaobserwowałem tę chorobę u nastolatki, która widziała jak jej chłopak zginął w wypadku na ulicy. Choroba ta może też wystąpić przy osłabiających chorobach i ja zaobserwowałem takie przypadki długotrwałe po usunięciu spróchniałych zębów czy też przy innego rodzaju infekcjach. Z grubsza 10 procent przypadków jest dziedziczona po rodzicach i jest szczególnie charakterystyczne u mężczyzn.

Rokowania co do tej choroby zależą od jej stadium i według ekspertów jej nawrót jest pewny. W niedużej ilości przypadków biały cienki meszek stały zaczyna rosnąć w centrum zakola po kilku tygodniach następnie roznosi  się na skraje i wkótce potem włosy nabierają normalnej barwy. To odzdrowienie może być niespodziewane lub przez odpowiedni zabieg pod wpływem środka uspokającego.Zabieg ten polega na stymulowaniu wzrostu włosa promieniowaniem ultrafioletowym, podawaniu hormonów lub nawet zaaplikowaniu radioaktywnego barwnika do łysiejących miejsc.

Każdy przypadek wymaga bliskiej obserwacji i wybrany sposób leczenia zależy od klinicznych  wyników badań. Ogólnie mówiąc stymulowanie lokalne wzrostu włosa na łysiejących obszarach daje niskie efekty, ale doświadczony fyzjer męski może zauważyć oznaki ponownego porostu i bez względu na sposób leczenia porost włosów nastąpi, ale może on być zbyt duży pod wpływem którejś z tych metod i pacjent odczuje tego dramatyczne skutki.

W względnie małej ilości przypadków prognozy nie są zbyt optymistyczne i ma to miejsce szczególnie wtedy, gdy choroba dotyka tylnej części szyi i rozprzestrzenia się na przód w formie paska, który kończy się ponad uszami. Nie ma na to naukowego wyjaśnienia, ale doświadczenie pokazuje, że nawet przy specjalistycznym leczeniu ponowny porost włosów może być tylko częsciowy lub może wogóle nie wystąpić. W kilku przypadkach wypadanie włosów może być aż tak szybkie że obejmuje całą głowę (A.totalis) lub wyjątkowo wszystkie włosy ciała u dorosłych (A.universalis). Ostatnio oba te przypadki są coraz częstsze, ale ta choroba po raz pierwszy została zaobserwowana w dzieciństwie i prognozy nie są zbyt optymistyczne. Trzeba jeszcze raz podkreślić, że w ogromnej większości przypadków pojedyńczej alopecii nawrót tej choroby ma miejsce, ale rzadko i wtedy kiedy wystąpią te same czynniki wywołujące tą chorobę.

Inną chorobą, która robi wrażenie nabytego łysienia jest trichorrhexis nodosa
(kruche włosy – kondycja włosów, w której ulegają one częściowemu pęknięciu w odstępach i w rezultacie pęknięciom węzłowym w łodydze włosa).Węzły (nodes) są widoczne wzdłuż włosa, a szczególnie na końcówkach i kilka może być obecnych na jednym włosie.Te małe szare obrzęki prezentują miejsca w których włókna włosowe łamią się w zieloną pałeczkowate złamania i podobnie jeżeli włos jest wygięty na węźle na rogu włosa lub zostaje złamany. To samo zjawisko występuje przy szczotce borsuczej, którą się czasami używa. W tym przypadku uraz do zdzierania futra w stosunku do brody w postaci zasadowego (alkalicznego) mydła powoduje wystąpienie tych częściowo złamanych węzłów.

Kruche włosy tak naprawdę nie są chorobą , ale bardziej reakcją na uraz włosów. Najbardziej występuje u ludzi, którzy wybielają lub farbują włosy zbyt często oraz u tych którzy nadurzywają alkalicznych płynów kosmetycznych lub szamponów, które osłabiają włosy. Uszkodzenia tego rodzaju mogą być również spowodowane zbyt entuzjazstycznym masażem skóry głowy lub  nadmiernego używania nylonowej  szczotki do włosów.

Trichotillomania jest rzadką chorobą utraty włosów.Polega ona na wyrywaniu sobie włosów z głowy przez osoby dotknięte nieszczęściem. Zazwyczaj występuje u dzieci z dużym napięciem emocjonalnym pochodzących z patologicznych rodzin. Ten brak odpowiedniej opieki powoduje, że dzieci te wyrywają sobie włosy w nocy i czasem jedzą je lub chowają pod pościel.

Choroba ta występuje również u dorosłych pod wpływem dużego stresu i u psychopatów. Widziałem również tę chorobę nawet u studentów medycyny, ale najczęsciej występuje ona u schizofreników, którzy wyrywają sobie włosy wyobrażając sobie, że sąsiedzi ich obgadują.
Proces choroby jest na szczęscie odwracalny, ale zawsze dziwi  mnie to, jak nawet w transie Ci ludzie wyrywają sobie bez żadnych oporów włosy bez odczuwania bólu; jednak tak się dzieje i występuje to nawet u dzieci, które są przecież bardziej wrażliwe na ból.
Przy odpowiedniej psychoterapii tym ludziom zaczynają normalnie odrastać włosy, ale wymaga to dużo czasu i zmian w ich środowisku życia.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Przedłużanie włosów Zagęszczanie włosów Suszenie włosów Powieki Kształt głowy Hormony