Jesteś tutaj:

Mocne wypadanie włosów

Włosy są bardzo ważnym źródłem informacji o stanie zdrowia - niektóre choroby poprzedza wypadnie włosów, czasami włosy wypadają po zakończeniu choroby. Dlaczego czasami włosy wypadają wcześniej niż pojawiają się jakiekolwiek symptomy choroby? Otóż, Włos, a właściwie Mieszek włosowy, jest bardzo wrażliwy na wszelkie zaburzenia w ilości pierwiastków znajdujących się w organizmie. Każde schorzenie oznacza niedobór lub nadmiar „czegoś” i jeśli ilość tego jest zbyt różna od normy, często pojawia się mocne wypadanie włosów – samoobrona mieszka.

Idealną ilustracją jest tu witamina A odpowiedzialna niejako za stan skóry, włosów i paznokci. Jej niedobór powoduje wypadanie włosów, rozdwajanie się paznokci, ale jej nadmiar prowadzi do tego samego, a co więcej blokuje wchłanianie witaminy E. Bardzo obficie wypadają włosy po cytostatykach (popularnie zwanych chemią) – najczęściej wypadają wszystkie włosy. Tu jednak mamy o tyle jasną sytuację, że znana jest przyczyna i wiadomo, że na pewno po zakończeniu leczenia (czasami już w jego trakcie) włosy odrosną, a opowieści o tym, że odrosły gęściejsze, bardziej kręcone, bez siwizny, nie są bajką, tylko faktami rzeczywiście czasem mającymi miejsce.

Niekiedy włosy wypadają w wyniku silnego stresu – nie każdy ma takie objawy, gdy coś mocno przeżywa. U osób, które reagują w ten sposób na stres, czasami może wypaść nawet polowa włosów. Zazwyczaj po zniknięciu sytuacji stresowej włosy odrastają, chociaż nie dzieje się to błyskawicznie i trzeba tu cierpliwie czekać i najlepiej zasięgnąć porady specjalisty.

Bardzo często stres z powodu wypadających włosów przeżywają młode mamy – podczas ciąży w zasadzie zupełnie nie wypadają włosy – nawet te, które muszą być gubione u zdrowego człowieka po to, by mieszki odpoczywały. Po urodzeniu dziecka, najczęściej po kilku tygodniach włosy wychodzą dosłownie garściami – może w ten sposób wyjść nawet ich połowa. Ale tu nie należy wpadać w panikę – po zakończeniu karmienia, wszystko w organizmie wróci do normy z hormonami i włosami na czele.

Kolejnym powodem mocnego wypadania włosów są rożnego zaburzenia hormonalne. U kobiet powoduje to zawsze nadprodukcję prolaktyny, prowadzącą do niedoboru estrogenów – one decydują o stanie włosów.

Bardzo mocne wypadanie włosów powoduje przemiana testosteronu pod wpływem enzymu na DHT – jest to najczęstsza przyczyna wypadania włosów u mężczyzn (ok. 90% wszystkich przypadków) oraz około 10% kobiet ta przypadłość dotyka. Jednak objaw zaburzenia jest inny – u panów tworzą się zakola i łysina zaczyna się od czubka głowy (tzw. Tonsura), u pań jest to rozproszony proces – włosy równomiernie wypadają na całej głowie. Pomaga tutaj tylko natychmiastowa interwencja specjalisty – po zabliźnieniu mieszków nie ma bowiem mowy o odrastaniu włosów. Istnieją już leki powstrzymujące wypadanie, jednak nie ma leku zwalczającego przyczynę, bo ta do końca nie jest, niestety, poznana.

Bardzo często brak żelaza i anemia z tego powodu jest przyczyną mocnego wypadania włosów – podanie preparatów żelaza zazwyczaj rozwiązanie problemu – nie wolno jednak przyjmować żelaza na własną rękę, bo może odkładać się ono w różnych narządach (łącznie z mózgiem i sercem) jeśli jest jego nadmiar. Anoreksja jako niedożywienie też powoduje utratę włosów. Wypadają one też często w okresie pokwitania, co wiąże się z burzą hormonalną w organizmie kobiety.

Osoby, które dotknął problem łysienia czy nadmiernego wypadania włosów są w stanie wypróbować każdą metodę, aby tylko poprawić swój wygląd zewnętrzny i odzyskać lepsze samopoczucie. Dlatego coraz częściej wykorzystują wiele możliwości, aby to zrobić. Powinni jednak udać się do specjalistów. Zapewnić ich może Klinika Handsome men, której zadowolonych pacjentów można zobaczyć Tutaj!

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Suche włosy Łysienie plackowate Struktura włosów Cebulka włosa Cebulka włosa Trwała kwaśna