Jesteś tutaj:

Mężczyźni łysieją!

Wśród lekarzy i dermatologów toczy się spór o łysienie męskie, nazywane też androgenetycznym. Jedni uważają je za naturalny proces towarzyszący starzeniu się, a inni za patologię, którą bezwarunkowo trzeba poddać leczeniu. Tak czy inaczej, za łysienie męskie w pełni ponoszą odpowiedzialność androgeny.

Jest to z reguły zjawisko o podłożu genetycznym, które musiało występować u przodków ze strony ojca lub matki. Jeśli rzeczywiście tak było, to ryzyko, że łysienie męskie pojawi się u potomków, znacznie wzrasta. Genetyka decyduje także o tym, jak duży obszar obejmie łysina, jak szybko będzie postępować oraz w jakim wieku rozpocznie się ten proces.

Łysienie męskie rozpoczyna się najczęściej od cofnięcia linii włosów nad czołem (tworzy się charakterystyczny kształt litery „M”), a następnie przechodzi na wierzchołek głowy (tzw. tonsura), skąd szerzy się dalej, po obwodzie głowy. Należy przy tym zaznaczyć, że panowie rasy białej mają znacznie większe predyspozycje do łysienia męskiego niż np. Afrykańczycy czy Azjaci. Z badań jasno wynika, że aż 95% mężczyzn o białym kolorze skóry jest narażonych na cofnięcie się włosów znad linii czoła – nie musi przy tym dojść do kompletnego wyłysienia. Annual New York Academic Science przeprowadziło liczne badania, które udowodniły, że łysienie męskie dotyka 30% panów w okolicach 30 – stki i aż połowę populacji przed 50 – tką. Zresztą może się ono rozpocząć dosłownie w każdym momencie, tuż po okresie dojrzewania. Zwykle proces ten trwa od 10 do 20 lat, ale w niektórych przypadkach do zupełnego wyłysienia dochodzi maksymalnie w ciągu 60 miesięcy.

Wiadomo, że łysienie męskie jest częściowo rezultatem zmian w cyklu rozwojowym włosa. Liczba włosów w fazie aktywnego wzrostu zaczyna się nagle zmniejszać, zaś coraz więcej kosmyków przechodzi w fazę spoczynku. Poza tym pojawiają się krótkie i pozbawione barwnika włoski meszku. Efekt? Dochodzi do masowej utraty włosów oraz produkcji mniejszej ich ilości o jaśniejszej barwie. Należy pamiętać, że łysienie męskie jest procesem postępującym.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Regeneracja włosów Wzrost włosów Włosy kręcone Higiena Grube włosy Dermatitis