Jesteś tutaj:

Łysienie psychogenne

Istnieje wiele różnych gatunków łysienia. Część z nich spowodowane jest czynnikami pochodzącymi z zewnątrz organizmu, a inne z wewnątrz. Z pewnością liczniejszą grupę stanowią te ostatnie. Różnią się one między sobą objawami i tym co je powoduje. Do jednych z najrzadziej spotykanych tego typu schorzeń należy łysienie psychogenne.

Jak sama nazwa wskazuje jest ono silnie powiązane z naszą psychiką. Lekarze potwierdzają, że ten rodzaj przypadłości odnotowywany jest wśród nielicznej grupy pacjentów. Głównym czynnikiem chorobotwórczym w tym przypadku są nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem naszego układu nerwowego. Najczęściej pojawia się one po bardzo silnym stresie i ciężkich doznaniach psychicznych. Jego źródłem mogą być również środki farmakologiczne. Bardzo częstą przyczyną jego występowania są bardzo silne leki antydepresyjne oraz inne środki psychotropowe. Łysienie psychogenne objawia się powstawaniem ognisk choroby na naszej głowie o nieregularnych kształtach. W niektórych przypadkach miejsca pozbawione włosów mogą też dotyczyć reszty ciała. Choroba ta pojawia się bardzo często u osób z zaburzeniami psychicznymi, ale może również nastąpić na skutek nagle doznanego szoku. Dotyczy ona zarówno mężczyzn jak i kobiet. Bardzo rzadko, ale jednak występuje również u dzieci. Niestety w wielu przypadkach włosy już nie odrastają. Objawy tej choroby podobne są jak w niektórych innych rodzajach łysienia dlatego niezwykle ważne jest abyśmy jak najszybciej skontaktowali się z lekarzem. Dzięki temu możemy uratować nasze włosy lub chociaż zahamować rozwój choroby. Bardzo często nawet po udanej kuracji osoby słabsze psychicznie mogą doznać nawrotu tego schorzenia. Jest to spowodowane tym, że nie jest to choroba do końca uleczalna. 

Łysienie psychogenne, podobnie jak żaden inny rodzaj tej choroby nie jest niczym przyjemne. Najbardziej narażone na nie są osoby mało odporne na stres. Najczęściej łysienie psychogenne spotykane jest u osób chorych psychicznie. Jednak specjaliści podkreślają, że równie dobrze i nagle może się ona pojawić u osób, które nie narzekają na swój zdrowia, a mają po prostu słabą psychikę i mogą nawet o tym nie wiedzieć.
 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Cienkie włosy Utrata włosów Końcówki włosów Gnidy Peruki