Jesteś tutaj:

Łysienie plackowate u dzieci

Łysienie plackowate u dzieci ma bardzo różne przyczyny i dlatego sposoby leczenia bywają niestandardowe. Często jest to zaburzenie (choroba), które prowadzi do całkowitej utraty włosów, czasami żadne leczenie nie daje pozytywnych skutków, dość często łysienie tak jak nagle się pojawiło, tak nagle zanika.
Dosyć często jesteśmy obdarowani w genach tendencją do tego typu łysienia. Wówczas warto sprawdzić, jak najdalej w głąb rodziny, jak przebiegała choroba, jakie jej były skutki i co ewentualnie pomogło.

Wiadomo, że część osób reaguje takim łysieniem na silne stresy – dzieci przeżywają obecnie bardzo wiele stresów, które nam dorosłym nawet nie przychodzą do głowy. Dziecko mimowolnie ogląda telewizję i niektóre obrazy lub słowa, ulegają przetworzeniu w małej główce w taki sposób, że dziecko boi się czegoś i nie potrafi tego nazwać. Wiele bajek, nawet dobranocek, nie nadaje się dla małych dzieci – jest tam za dużo przemocy, która powoduje stres – dorośli raczej nie pamiętają okresu bycia dwu - czy trzylatkiem zbyt dokładnie.

Niektórzy, bardziej dociekliwi lekarze, sprawdzają różne przyczyny fizjologiczne i chorobowe powodujące wypadanie, a właściwie łysienie plackowate u dzieci. Czasami problem okazuje się wręcz prozaiczny jak na nasze czasy: alergia na pokarmy lub inne rzeczy,  z którymi styka się dziecko. Wówczas leczenie jest względnie proste - eliminacja substancji „trującej”.

Bardzo często łysienie tego typu pojawia się u malutkich dzieci – rodzice opisują przypadki łysienia u kilkumiesięcznych – rocznych maluszków. W zasadzie w tym wieku jest to jeszcze problem dla rodziców, jednak gdy dziecko dorośnie może całkowicie wyłysieć lub pozostaną mu nieliczne „placki z włosami”.

Często przyczyną łysienia plackowatego u dzieci (zresztą u osób starszych też) są choroby tarczycy – niedoczynność tarczycy i związana z tym choroba hashimoto. Bardzo często odpowiednio zdiagnozowany organizm i podane sterydy powodują odrost włosów.

Dla dziecka łysienie plackowate to problem nie tylko zdrowotny, ale przede wszystkim psychologiczny. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym i gimnazjalnym potrafią być bardzo okrutne i dziecko jest narażone na ogromny stres.
Bardzo często przyczyną jest to jednak, o czym wspomniano już wcześniej, czyli jakaś nie rozpoznana do tej pory wada genetyczna. Mimo wszystko nie należy się poddawać i starać się znaleźć przyczynę  - coraz częściej są nadzieje na czasowe wyhamowanie choroby, czasami jak też wspomniano - choroba tak jak sama przyszła nie wiadomo z jakich przyczyn, tak samo odchodzi.

Obecnie dosyć często powtarzana jest teoria, że przyczyną łysienia są pasożyty – zresztą, okazuje się, że w niektórych przypadkach diagnoza i leczenie w tym kierunku pomaga. Czasami włosy wypadają, ponieważ  organizm traktuje je jako ciało obce – jest to tak zwana reakcja autoimmunologiczna. Pozbycie się problemu wymaga często czasu i cierpliwości – ale w razie zauważenia pierwszych objawów należy szybko udać się do lekarza.
 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Suche włosy Wzrost włosów Prostowanie włosów Mieszki włosowe Włosy Grube włosy