Jesteś tutaj:

Łysienie plackowate

Czym jest łysienie plackowate?

Łysienie plackowate jest schorzeniem autoimmunologicznym powodującym wypadanie włosów łatkami. Rzadko pojawia się ona u dzieci, które nie skończyły 18 miesięcy życia, ale najczęściej zaczyna się w dzieciństwie; ogólnie można ją spotkać u ludzi w każdym wieku. Łysienie plackowate dotyka około 4,5 miliona ludzi w samych Stanach Zjednoczonych.

Jeśli Twoje dziecko cierpi na łysienie plackowate, jego system odpornościowy będzie atakował jego mieszki włosowe, jak gdyby próbował chronić organizm przed chorobą. Ataki te osłabiają mieszki włosowe, powodując tak duże spowolnienie wzrostu włosów, że mogą się one nie pojawić przez miesiące, a nawet lata. Łysienie plackowate nie jest bolesne i nie oznacza, że Twoje dziecko nie jest zdrowe.

Dziecko może stracić kilka „łatek” włosów albo całkiem wyłysieć. Czasem, choć rzadko, zdarza się wypadanie włosów na całym ciele. We wszystkich mniej ekstremalnych przypadkach dzieci z łysieniem plackowatym odzyskują przynajmniej część włosów.

Co powoduje łysienie plackowate?

Naukowcy nie wiedzą dokładnie, co powoduje łysienie plackowate, ale na pewno odgrywają w tym rolę geny. Jedna piąta osób dotkniętych tym schorzeniem
ma w rodzinie inną osobę, która również łysieje w ten sposób. Co więcej, łysienie plackowate częściej zdarza się u rodzin, w których występowała astma, katar sienny, atopowe zapalenie skóry, cukrzyca dziecięca czy inne choroby autoimmunologiczne.
Możliwe jest, że łysienie plackowate zostanie wywołane przez czynnik zewnętrzny, jak choroba wirusowa. Mimo że wypadanie włosów często przypisuje się stresowi, łysienie plackowate nie jest przez niego spowodowane.

Skąd mogę wiedzieć, czy włosy mojego dziecka wypadają właśnie przez łysienie plackowate?


Jeśli zauważysz, że włosy dziecka wypadają kępkami, a na główce zaczynają się pojawiać okrągłe bądź owalne, łyse łatki, powodem może być łysienie plackowate. Skóra
w wyłysiałych miejscach będzie gładka, a na jej styku z obszarami pokrytymi włosami będzie można zauważyć kilka krótszych, jasnych włosków. Jeśli łyse łatki łuszczą się albo są pokryte strupami, możesz mieć do czynienia z grzybicą, nie łysieniem plackowatym. Paznokcie dziecka mogą być poznaczone nierównościami.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Cienkie włosy Suche włosy Kolor włosów Farbowanie włosów Liszaj mieszkowaty Czarne włosy