Jesteś tutaj:

Łysienie bliznowate a toczeń rumieniowaty

Chroniczny toczeń tarczkowaty a łysienie bliznowate
Chroniczny toczeń tarczkowaty jest najlepiej poznaną przyczyną powstawania łysienia bliznowatego. Termin ten jest używany przez wielu autorów i dermatologów w celu zdefiniowania światłoczułego zapalenia skóry, charakteryzującego się znacznym rumieniem, łuszczeniem się i zmianami pigmentowymi skóry. Obecnie nie ma w pełni skutecznego lekarstwa na tę chorobę, ale miejmy nadzieję, że ciągłe badania nad cyklem wzrostu mieszka włosowego i nad anomaliami genetycznymi w produkcji włosów zmienią ten stan rzeczy.
Chroniczny toczeń tarczowaty występuje zdecydowanie częściej u kobiet niż u mężczyzn, jest powszechny bardziej wśród dorosłych niż u dzieci. Nie ma żadnej wyraźnej tendencji co do rasy, chociaż badania w USA sugerują, że choroba ta może być częstsza u Afro Amerykanów niż u białych.

Jak w przypadku większości form łysienia bliznowatego, dokładna przyczyna chronicznego tocznia tarczkowatego pozostaje zagadką. Złożone współoddziaływanie genetycznych, środowiskowych i innych czynników odgrywa rolę w objawach chorobowych. U niektórych podatnych jednostek, ekspozycja na światło ultrafioletowe wzmaga stan chorobowy. Innym syndormemem w etiologii tej formy łysienia jest koebneryzacja, czyli rozwój choroby na obszarach skóry uszkodzonych przez rany. Prozaiczne urazy takie jak drapanie czy czesanie mogą uszkodzić włosy i skóra głowy może pogorszyć chorobę skóry głowy u zarażonych jednostek.

Początek choroby zazwyczaj występuje między 20 a 40 rokiem życie. Około 5-10% dorosłych z toczniem może rozwinąć systemowy toczeń różowaty. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której system immunologiczny jednostki jest skierowany przeciwko własnej tkance organizmu i atakuje wiele organów. Przebieg choroby systemowej jest często poważny i nie można wykluczyć uszkodzeń nerek i neurologicznych.

Objawy kliniczne
Diagnoza “toczeń tarczkowaty” w zasadzie obejmuje co najmniej 10 do 15 delikatnie odmiennych prezentacji klinicznych. Niektóre z powszechnych typów zaliczają zlokalizowany i ogólny toczeń tarczkowaty różowaty (DLE), lupus panniculitis (odmiana podskórna tocznia) i lupus tumidus (obrzmiały). Nazwy poszczególnych wariantów odzwierciedlają manifestację zmiany. Jak uznali Gilliam i Sontheimer, DLE jest szczególnym typem chronicznego tocznia. Termin tarczkowaty oznacza po prostu bliznowate zmiany w kształcie monet, często pojawiające się na skórze , która jest narażona na światło. Toczeń systemowy i łojotokowy mają jeszcze inny wygląd na skórze.

Cechy kliniczne różnią się w zależnośći od przypadku od typowego tocznia, twardych i hiperkeratynowych lub pogrubionych płytek do łat, które zdają się być nie zapalne. Te nie zapalnie zmiany mogą być zwodniczke, gdyż świadczą raczej o głębokim zapaleniu skóry pod spodem. Zapalenie jest byt głęboko w skórze by mogło być widoczne, ale biopsja odkrywa rozmiar zapalenia.

Wczesne zmiany tego typu łysienia są toczniowate, delikatnie podniesione grudki lub płytki. W starszych zmianach, zatykanie mieszków włosowych, charakteryzowane przez małe, okrągłe obszary hiperkaratozy są  możliwe do zaobserwowania. Te zmiany goją się pozostawiając zazwyczaj blizny i zmiany w pigmentacji.

Zmiany chronicznego tocznia tarczkowatego są dobrze opisane: delikatnie łuszczące sięi atopowe mogą być delikatne lub swędzące. Zatykanie mieszków włosowych odpadkami keratynowymi jest wyraźne i ujście mieszka włosowego lub otwarcie może być rozciągnięte ułożoną warstwowo keratyną. Łuszczenie jest ograniczone do obszarów przymieszkowych. Gruczoły łojowe są w zaniku lub nieobecne. Jeśli zmiany są różowate i łuszczące, włosy zazwyczaj odrastaja, ale jeśli zmiany goją się z bliznami, łysienie w tym obszarze jest trwałe.
Test ciągnięcia włosa może być pozytywny dla włosów anagenowych. W tym teście dermatolog bierze kilka kosmyków włosów pomiędzy kciuk i palec wskazujący i ciągnie delikatnie. Włosy anagenowe czy rosnące pozostają  w zakorzenionym miejscu, podczas gdy włosy telogenowe czyli w tzw. fazie spoczynku wychodzą z łatwością. Po określeniu stosunku ilości ciągniętych włosów do liczby wyciągniętych, dermatolog może określić procentową ilość włosów w fazie telogen.
Pacjenci cierpiący na tę chorobę często skarżą sięna podwyższone wypadanie włosów, swędzenie, kłuci lub pieczenie. Symptomy uwrażliwienia skóry głowy są częste. Pacjenci z systemowym toczniem mogą mieć tarczkowate zmiany na skórze głowy i krótkie włosy przednie. Ujścia mieszkowe zazwyczaj są uszkodzone.

Zróżnicowana diagnoza tarczkowatego tocznia.
Kiedy zmiany są obecne zarówno na skórze głowy jak i w innym miejscach skóry oraz w przypadku współwystępowania czaszkowego DLE, diagnoza jest uproszczona. Jednak wielu pacjentów ze zmianami skóry głowy, nie posiada żadnych innych manifestacji tocznia na ciele.
W tych przypadkach, wczesne zmiany skóry głowy mogą być uznane za łuszczycę, grzybicę owłosionej skóry głowy, zapalenie skórno-mięśnowe i inne formy łysienia bliznowatego. W akrywnych chorobach, centralna część zmianay jest atakowano raczej niż włosy w pobliżu. To odróżnia DLE od liszaju mieszkowatego.  Przy badaniu biopsji skóry głowy, przynaczyniowa zapalenie lub zapalenie wokół żył i zapalenie wydzielające się na zewnątrz stanowią charakterystyczne znamiona odróżniające chroniczny toczeń tarczkowaty od liszaju mieszkowego.
Nie zapalne zmiany łysiejące mogą być mylone z łysieniem placowatym lub pseudoplackowatym lub nawet z końcowym etapem łysień bliznowatych. Jednak, w takich przypadkach, zatykanie mieszków, atrofia lub załamanie skóry i plamistość mogę być istotnymi czynnikami świadczącymi o toczniu a nie innych chorobach.

Patologia
Jako, że  objawy kliniczne mogą sugerować inne formy łysienia, biopsja skóry głowy staje się podstawowym narzędziem w diagnozie prawidłowego typu łysienia. W chronicznej postaci tocznia tarczkowatego występuje pęcherzykowata degeneracja podstawowej warstwy nabłonka mieszkowego. Zapalenie wewnątrz jest raczej łagodne. Komórki plazmy w nacieku i obecność skórnej mucyny (substancji bez wyraźnej struktury)  biopsjach wskazuje na chroniczny toczeń tarczkowaty.

Niestety, częściej niż nie, próbki biopsji wskazują jedynie na pęcherzykowatą zmiany w nabłonku mieszka co powoduje mylenie choroby z liszajem mieszkowym. W takim przypadku, gdy bezpośrednia immunofluorescencja pokazuje składanie immunoreaktantów w miejcu styku skóry i naskórka, wówczas możemy przypuszczać tocznia tarczkowatego. Wadą tego rozwiązania jest to, że immunofluorescencja nie może w pełni potwierdzić tej diagnozy.
Gdy odróżnienie tocznia od liszaju mieszkowatego jest utrudnione, histologiczna natura nacieku zapalnego pomaga w ustaleniu diagnozy. W przeciwieństwie do liszaju i łysienia pseudoplackowatego, tam gdzie limfocyty przymieszkowe przeciekają w górnej lub 1/3 części mieszka włosowego, limfocyty przy toczniu tarczkowatym są zazwyczaj zanjdowane przez całą grubość siatkowej skóry. Innymi słowy, zapalenie jest mniej skupiona na mieszkach włosowych w porównaniu do innych form bliznowatego łysienia.

Tło

Toczeń tarczkowaty (skrót DLE) jest chroniczną, powodującą blizny i martwicę, światłoczułą chorobąskóry. DLE może pojawiać sięu pacjentów z systemowym toczniem różowatym i u niektórych pacjentów (<5%) DLE może się przekształcić w systemowy toczeń różowaty. Niektórzy pacjenci mają łojotokowe zmiany toczniowe u innych może wystąpić wysypka malaryczna. Zaburzenia serologiczne są rzadkie. Terapia przy pomocy filtrów słonecznych, miejscowych kortykosteroidów i czynników antymalarycznych zazwyczaj jest efektywna.

Patofizjologia

DLE prawodopodobnie pojawia się u genetycznie predysponowanych jednostek, ale dokładne powiązanie genetyczne nie jest określone. Patofizjologia DLE nie jest w pełni zrozumiałą. Sugerowowano, że białka szoku cieplnego są prowokowane w keratynocytach przez światło UV lub stres, i że to białko może być celem komórek naskórka gamma (delta) T, powodując cytotoksyczność.

Częstotliwość występowania

USA
Na świecie występowanie systemowego tocznia wacha sięod 17 do 48 przypadków na 100 000. Największe występowanie jest u osób w wieku 40-60 lat i jest około dziesięciokrotnie wyższe u kobiet niż u mężczyzn. Toczeń tarczkowaty występuje prawdopodobnie 2-3 razy częściej u kobiet niżu mężczyzn. DLE jest ospowiedzialny za 50-85% przypadków tocznia tarczowatego u pacjentów.

Pacjenci z DLE rzadko chorują na systemową odmianę tocznia. Zmiany mogą powodować martwicę lub blizny. Szczególnie uciążliwe jest łysienie bliznowate.

DLE nieznacznie częściej występuje u Afro Amerykanów niżu białych czy Azjatów.  

Stosunek chorujących mężczyzn do kobiet wynosi 1:2.

DLE  może pojawić się w każdym wieku u osób w przedziale 20-40 lat. Średni wiek to około 38 lat.

HISTORIA
•    Pacjenci mogą skarżyć sięna delikatne swędzenie i ból, ale u większości pacjentów te objawy nie występują.
•    Około 5% lub mniej pacjentów z DLE rozwinie jednocześnie wariant systemowy choroby
•    Bóle stawów lub zapalenie stawów może się pojawić
•    U pacjentów mogą występować jakiekolwiek symptomy systemowego tocznia, dlatego istnieje ryzyko błędnej diagnozy.
•    U pacjentów z toczniem częściej występują również inne choroby skóry, takie jak:
o    Złośliwa degeneracja chronicznych zmian w toczniu różowatym prowadząca do raka skóry  chociaż jest to stosunkowo rzadkie)
o    Nawarstwianie się mucyny. U niektórych pacjentów nawarstwianie to jest ta duże, że zmiany toczniowe wyglądają zupełnie inaczej niż przy normlanej morfologii.
o    Porfiria skórna, występuje znacznie częściej u pacjentów z toczniem. Częto objawia się po podaniu leków antymalarycznych.
o    W trakcje terapii antymalarycznej mogą pojawić się także zmiany liszajowate.
Łuszczyca jest chorobą powszechną, chociaż niejasne jest jej powiązanie

 


Łysienie blizonowate wywołane toczniem

Współczesny człowiek coraz częściej chce długo czuć się atrakcyjny. Wiele osób nie może się zatem pogodzić z problemem wypadania włosów i łysienia. Okazuje się, że coraz częściej jest to dla nich nie tylko problem natury estetycznej, ale również psychicznej, ponieważ osłabia ich wiarę we własne możliwości i pewność siebie. Te cechy są nam natomiast potrzebne w życiu zawodowym. Osoby dotknięte problemem wypadania włosów czy łysienia próbują wszystkich metod, które mogą pomóc w poradzeniu sobie z problemem. 100% skuteczność gwarantuje Klinika Handsome Men. Galerię jej zadowolonych Pacjentów można obejrzeć Tutaj!

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Zagęszczanie włosów Cienkie włosy Łuska włosa Dercos Aminexil Grzywka Trwała kwaśna