Jesteś tutaj:

Łysienie androgenowe u kobiet

Łysienie androgenowe (AGA), znane także jako łysienie typu żeńskiego jest powodowane przez androgen u podatnych genetycznie kobiet i mężczyzn. Przerzedzanie zaczyna się w wieku 12-40 lat, dziedziczenie jest wielogenowe a częstotliwość występowania jest taka sama jak u mężczyzn. W podatnych mieszkach włosowych, dihydrotestosteron wiąże receptory androgenowe a zespół receptorów hormonalnych aktywuje geny odpowiedzialne z stopniową transformację dużych mieszków końcowych w zminiaturyzowane mieszki. Zarówno młode kobiety jak i mężczyźni z AGA mają wyższe poziomy reduktazy 5 alfa i receptorów androgenowych w przednich mieszkach włosowych niż w potylicznych mieszkach. W tym samym czasie, młode kobiety mają wyższe poziomy cytochromu p-450 w przednich mieszkach włosowych niż mężczyźni w mieszkach potylicznych. Diagnoza AGA u kobiet jest wspierana przez wczesny wiek rozwoju, wzór zwiększonego przerzedzania na przodzie i ciemieniu z większą gęstością na potylicy, zachowaniu grzywki i obecności zminiaturyzowanych włosów. Większość kobiet z AGA ma normalne miesiączki i ciąże. Szczegółowe badanie hormonalne zazwyczaj nie jest konieczne, chyba, że symptomy i znaki rozprzestrzenienie androgenu są widoczne w postaci hirsutyzmu, trądziku cystowego, zawirusowania i mlekotoku.

Łysienie androgenowe (AGA), znane także jako łysienie typu żeńskiego jest częstym i stresującym powodem utraty włosó u kobiet i mężczyzn. Pomimo swojej powszechności, wielu lekarzy ma problem z postawieniem diagnozy u kobiet. Przerzedzanie włosów rozpoczyna się w wieki 12-40 lat u obu płci; u około połowy populacji wystąpi to łysienie przed ukończeniem 50 roku życia. Wzór dziedziczenie AGA jest wielogenetyczny (kompleksowe dziedziczenie) i jest przekazywany z jednej lub dwóch stron rodziny.

PATOFIZJOLOGIA
AGA jest wywołane androgenami w u genetycznie podatnych kobiet i mężczyzn. Mieszki włosowe kobiet i mężczyzn z AGA mają podwyższoną aktywność 5-alfa reduktazy i podwyższone poziomy dihydrotestosteronu (DHT). DHT, który jest wytwarzany poprzez zewnętrzną konwersję testosteronu przez 5 alfa reduktazę, jest odpowiedzialny za charakterystyczną miniaturyzację mieszków włosowych w AGA. W genetycznie podatnych mieszkach włosowych, dihydrotestosteron wiąże receptory androgenowe a zespół receptorów hormonalnych aktywuje geny odpowiedzialne za stopniową transformację dużych mieszków końcowych w zminiaturyzowane mieszki. Poprzez następujące cykle wzrostu włosa w AGA, czas trwania anagenu skraca się i rozmiar macierzy się zmniejsza, co powoduje  mniejsze mieszki włosów produkujące krótsze, cieńsze, zminiaturyzowane włosy, które coraz słabiej pokrywają skórę głowy. Te zminiaturyzowane włosy różnej długości i średnicy są znakiem rozpoznawczym AGA. Liczba mieszków włosowych pozostaje jednak bez zmian.

U kobiet z AGA, rozmiar utraty włosów jest mniejszy niż u mężczyzn. Przyjmuje się, że podstawa hormonalna AGA jest taka sama u kobiet jak i mężczyzn, mimo, że wcześniejsze badania nie odnosiły się do kobiet. By porównać i wyklaryfikować podstawę hormonalną, przeprowadzono badanie u 12 kobiet (w wieku 14-33) i 12 mężczyzn (w wieku 18-30) chorych na AGA. W biopsjach mieszków włosowych zbadano receptor androgenowy, typ I i typ II 5 alfa reduktazy i cytochrom p-450.  Zarówno kobiety jak i mężczyźni mieli podwyższone poziomy typów I i II 5 alfa reduktazy i więcej receptorów androgenowych w przednich mieszkach włosowych w porównaniu z mieszkami potylicznymi; jednak poziomy u kobiet było o około 1/2 niższe niż u mężczyzn. W tym samym czasie, młode kobiety miały znacznie  wyższe poziomy cytochromu p-450 w przednich mieszkach włosowych niż mężczyźni w mieszkach potylicznych. Różnica to jest istotna z uwagi na możliwość przekształcania testosterony w estradiol. Odkrycia tego badania mogą sugerować łagodniejsze występowania AGA u kobiet po części w wyniku niższych poziomów 5 alfa reduktazy i receptorów androgenowych u kobiet niż u mężczyzn.

Dodatkowo, wyższe poziomy aromatazy u kobiet mogą skutkować miejscowym tworzeniem się estradiolu z testosteronu i mniejszej ilość DHT, który jest produktem 5 alfa reduktazy.
Pomimo, że przerzedzanie włosów u kobiet z AGA może być rozlane, istnieje taki sam wzór łysienia u kobiet jak i u mężczyzn, z przednim i ciemieniowym fragmentem najbardziej przerzedzonym i najbardziej gęstym fragmentem potylicznym. Z perspektywy klinicznej, mieszki włosowe na potylicy zachowują się inaczej od pozostałych: w AGA, mieszki potyliczne są zazwyczaj oszczędzane przez wpływ hormonów, a w łysieniu plackowatym, są atakowane we wzorze wstążkowym łysienia, co czyni je mniej podatne na odrastanie. Te różne zachowania mieszków wynikają z embriologicznego zróżnicowania skóry w tych rejonach. Z embriologii ptaków wiadomo, że skóra na przednich/ciemieniowych obszarach jest pochodzenia neuralnego, podczas gdy skóra na potylicy ma pochodzenie mezodermalne. Geny regulujące, czynnik wzrostu, interakcją międzykomórkowo mogą różnie wpływać na mieszki włosowe w tych dwóch obszarach i to wyjaśniałoby wzór łysienia obserwowany przy AGA.

CECHY KLINICZNE AGA U KOBIET
Kobiety zauważają przerzedzanie włosów na przodzie skóry głowy, stopniowo skóra staje się bardziej widoczna (Rys 1). Z czasem, przerzedzanie, pomimo, że często jest rozlane i może dotyczyć całej skóry głowy, jest zazwyczaj określone z najbardziej rzadkimi włosami w części przedniej i ciemieniowej i z gęstszymi na potylicy. Kobiety zazwyczaj mają pozostawioną grzywkę (Rys. 1, 2), nawet jeśli skóra głowy jest widoczna za nią. Zminiaturyzowane włosy, krótsze i wewnętrzne włosy różnej długości i średnicy są znakiem rozpoznawczym AGA i wynikiem skrócenia fazy anagen i redukcji rozmiaru macierzy. Zwiększona przestrzeń pomiędzy włosami sprawia, że część centralna wydaje się szersza od potylicznej.

Rzadziej, gęstość włosów wydaje się normalna, ale włosy nie rosną już do swoich poprzednich długości, co powoduje rzadkie ich końcówki (Rys. 3),  tym przypadku skrócenie fazy anagen postępuje szybciej niż redukcja macierzy. Pacjentka może zauważyć, że jej “kucyk” jest mniejszy w grubości i że włosy muszą być ścinane krócej by wyglądały na pełniejsze. Rzadko występuje zaawansowane przerzedzanie z utratą włosów grzywki, ale jest to powiązane ze znacznie podwyższoną cyrkulacją androgenów.
Łysienie androgenowe u kobiet występują zazwyczaj ze zwiększonym wypadaniem. Jednak, w niektórych przypadkach, epizod telogenowego wypadania włosów po urodzeniu dziecka, chorobie czy z innej przyczyn może odkryć ukrywaną predyspozycję do AGA. Czasem liczba włosów wypadających jest myląca u kobiet, które rzadko czeszą się po myciu i pozostawiają włosy do naturalnego wyschnięcia.

Rys. 1. AGA u 29 letniej kobiety. Przerzedzanie na przedzie/potylicy i pozostawienie grzywki.

BADANIA LABORATORYJNE
Zazwyczaj nie jest potrzebne szczegółowe badanie hormonalne, chyba, że są widoczne oznaki zbyty wysokiego poziomu androgenu. Większość kobiet z AGA ma normalne miesiączki i ciąże. Kobiety, które wymagają oszacowania poziomu hormonów są szczegółowo badane pod względem miesiączek, płodności, hirsutyzmu, trądziku cystowego i mlekotoku. Jeśli, któreś z tych zaburzeń występuje, kobiety są badane na obecność dihydrotestosteronu. Inne częste przyczyny utraty włosów są odrzucane poprzez zbadanie surowicy na obecność tyreotropiny, badań na niedobór żelaza i ferrytyny, pełnego badania krwi i RPR.

Rys.2. Rysunek obszarów głowy. Od góry: wierzchołek, część ciemieniowa, przednia, cofanie się skroni, przednia linia włosów, skronie.

DIAGNOZA
Diagnoza AGA u kobiet jest wspierana przez wczesny wiek rozwoju, wzór zwiększonego przerzedzania na przodzie i ciemieniu z większą gęstością na potylicy, zachowaniu grzywki i obecności zminiaturyzowanych włosów.
Jeśli, któreś z tych są obecne, diagnoza nie jest problematyczna. Jednak, AGA jest powszechne i inne przyczyny utraty włosów mogą współwystępować i powinny być rozpoznane lub odrzucone.


Rys 3.
Rzadsze AGA ,z pełną gęstośćią włosów i zniszczonymi końcówkami. Tutaj skrócenie fazy anagen jest szybsze niż redukcja macierzy.

Biopsja skóry głowy zazwyczaj rozwiązuje problemy z diagnozą. Biopsje są pobierane z aktywnych, reprezentatywnych obszarów, sekcja horyzontalna jest preferowana, ze względy na większą liczbę struktur mieszkowych, które można poddać badaniom. W AGA, biopsja pokazuje zwiększoną liczbę zminiauryzowanych włosów, obfite lub nawet powiększone gruczoły łojowe i oraz minimalne zapalenie, chociaż to ostanie jest kontrowersyjne.
Chroniczne wypadanie włosów telogenowych może powodować problemy z diagnozowaniem, pomimo tego, że cechy tego wypadania wydają się różne. W chronicznym wypadaniu włosów telogenowych, u kobiet między 40 a 60 rokiem życia, ze średnią gęstością włosów, opisuje się nagłe znaczne wypadanie włosów z całej skóry głowy. Test ciągnięcia włosów pokazuje znaczną liczbę wypadających włosów telogenowych, jednak gęstość włosów wydaje się normalna lub minimalnie zmniejszone, pomimo tego, że wypadanie może być przedłużone.

Zminiaturyzowane włosy nie są widoczne. Biopsja rozróżnia jednak chroniczne telogenowe wypadanie włosów od AGA: współczynnik włosów końcowych do włosów zminiaturyzowanych w chronicznym wypadaniu telogenowym wynosi 9:1 , w AGA 2:1,  A na normalnej skórze głowy wynosi 7:1. Ostre wypadanie włosów telogenowych może wystąpić u kobiet z długotrwałym łysieniem androgenowym lub z ukrytym AGA. Dokładna historia powinna zazwyczaj zidentyfikować przyczynę znacznego wypadania włosów, taką jak: wysoka gorączka, niskobiałkowa dieta czy chroniczna utrata krwi, jak u kobiet z przedłużającymi się miesiączkami. Odpowiednie testy laboratoryjne podano wyżej.

Zarówno łysienie rozlane i plackowate mogą współwystępować z AGA i czasami powodują trudności w diagnozie, rozwiewane przez biopsję. Osoba dorosła z syndromem anagenowym ma historię obniżonej od dzieciństwa gęstości włosów, a test ciągnięcia włosów jest bardzo pozytywny. Pod mikroskopem widać zniekształcone cebulki, nierówny nabłonek i brak osłonki korzenia.

Jeśli borykasz się z wypadaniem włosów czy łysieniem i nie masz już pomysłu, w jaki sposób możesz zaradzić swoim problemom. Jeśli wypróbowałeś już wszystkie dostępne na rynku preparaty, które zapewniają o swojej skuteczności, a tak naprawdę po raz kolejny przeżyłeś rozczarowanie nimi. Nie wiesz co masz zrobić bo nic nie przyniosło rezultatów, a Ty tracisz wiarę w sukces, zaufaj Klinice Handsome Men. Zabiegi w niej wykonywane są skierowane do takich właśnie osób. Gwarantują 100% zadowolenie z efektów i odzyskanie atrakcyjnego wyglądu fizycznego. Można się o tym przekonać Tutaj!, oglądając galerię pacjentów, którzy są zadowoleni z jej zabiegów.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Zagęszczanie włosów Wzrost włosów Farbowanie włosów Kolor skóry Ciąża Kształt głowy