Jesteś tutaj:

Łysienie a toksyny

Łysienie a toksyny
Liczne toksyny środowiskowe, substancje chemiczne lub metale mogą powodować zaburzenia w aktywności mieszków włosowych i w konsekwencji nadmierne wypadanie włosów. Dzieje się tak najczęściej w wyniku zatrucia (obciążenia dużymi dawkami tych substancji). Gdy kontakt z toksycznymi substancjami ustaje, włosy odrastają -łysienie spowodowane toksynami nie jest więc trwałe. Bardzo duże narażenie na toksyny środowiskowe moż« występować na stanowiskach pracy w niektórych gałęziacł przemysłu (szczególnie w przemyśle metalurgicznym i chemicznym) - ponadto środki tego rodzaju nierzadko zażywane są w celach samobójczych. Niektóre z wymienionych substancji chemicznych wprawdzie są w Niemczech niedozwolone lub nie występują w produktach dostępnych w wolnej sprzedaży, jednak w innych krajach można się z nimi zetknąć. Rtęć zawarta w amalgamatowych wypełnieniach ubytków w zębach, popularnie zwanych plombami, nie jest szkodliwa, ponieważ uwalniane ilości są zbyt małe.


Leki, które mogą spowodować łysienie anagenowe

Aminokwasy
mimozyna

Antymetabolity
metoreksat, 5-fluorouracyl, 6-merkaptopuryna

Cytostytatyki
kolchicyna, daktynomycyna, winblastyna, winkry-styna, cytosyna, doksorubicyna, cytarabina

Leki przeciwpsychotyczne
fluorobutyrofenon

Pochodne witaminy A
retinoidy, retinol, acytretyna, izotretynoina, etrety-nat, witamina A

Środki alkilujące
cyklofosfamid, chlorambucyl, tiotepa

Inne leki
bleomycyna, cytarabina, mitomycyna, daktynomycyna, mitoksantron, daunorubicyna, prokarbazyna, tioguanina, etopozyd, floksurydyna, flukonazol

 

Substancje toksyczne, które mogą spowodować łysienie

Abryna
Abryna jest szybko działającą naturalną toksyną roślinną.

Aluminium
Zatrucia aluminium (glinem) są spowodowane zanieczyszczeniem wody przez siarczan aluminium; aluminium jest też obecne w niektórych lekach (leki zobojętniające kwas solny w żołądku).

Arsen
Arsen jest składnikiem insektycydów, środków grzybobójczych, trucizn na szczury oraz środków ochrony drzew.

Bizmut
Sole bizmutu są stosowane w przemyśle metalurgicznym, używa się ich także do produkcji środków medycznych i kosmetycznych.

Chloropren
Chloropreny wykorzystuje się do produkcji gumy.

Kadm
Kadmu używa się przy obróbce metali, może też być obecny w farbach i bateriach.

Kwas borny
Kwas borny i borany znajdują się w niektórych płynach do płukania jamy ustnej, środkach piorących, produktach ochrony przeciwpożarowej i pestycydach.

Lit
Węglan litu używany jest do stopów aluminium i do produkcji leków (leki przeciwdepresyjne).

Ołów
Zatrucia ołowiem zdarzają się najczęściej w starych domach z ołowianymi rurami wodociągowymi.

Rtęć
Zatrucia rtęcią często spowodowane są przez zanieczyszczoną wodę lub skażone ryby i owoce morza.

Selen
Selen może wypierać cysteinę, aminokwas niezbędny dla prawidłowej aktywności mieszków włosowych.

Tal
Sole talu stosowane są jako trucizna na szczury. Po spożyciu niewielkiej dawki talu wypadanie włosów jest jedynym objawem zatrucia.

Złoto
Sole złota mogą występować w zanieczyszczonej wodzie; stosowane są także jako leki przeciwzapalne.

Żelazo
Niedobór żelaza lub zatrucie żelazem może spowodować nasilone wypadanie włosów.

Na rynku polskim jest bardzo wiele kosmetyków i preparatów, które mają pomóc osobom z problemem łysienia czy wypadania włosów. Osoby dotknięte tym problemem bardzo często bowiem są w stanie zrobić wszystko, byle tylko zaradzić swemu problemowi. Wykorzystują to oczywiście producenci z branży kosmetycznej. Bardzo często jednak metody te nie działają. Skuteczną metodę w rozwiązaniu tego problemu oferuje Klinika Handsome Men i gwarantuje 100% pewność zadowolenia ze swoich zabiegów. Galerię zadowolonych Pacjentów można zobaczyć Tutaj!

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Wzrost włosów Gęste włosy Suszenie włosów Trwała kwaśna Grube włosy Kształt głowy