Jesteś tutaj:

Łysienie a menopauza

Co powoduje utratę włosów?

Dokładna przyczyna wypadanie włosów nie jest znana, ale wydaje się , że może ono być uwarunkowane genetycznie w większości wypadków. Najczęstszą przyczyną jest dziedziczna zmian w sposobie metabolizowania testosteronu przez mieszki włosowe danej osoby.  Większość kobiet, doświadczających tego typu łysienia ma normalne poziomy hormonów płciowych, w tym testosteronu i nie ma problemów z płodnością, jedyną różnicą jest wyższe tempo konwersji testosteronu w dihydrotestosteron, czyli DHT. DHT osadzający się na mieszkach włosowych uważany jest za mechanizm generujący wypadanie włosów

Proces ten nosi nazwę alopecja androgeniczna, albo łysienie genetyczne. Podczas gdy większość ludzi uważa, że jest to wyłącznie męski problem, łysienie dotyka obu płci niemal w tym samym stopniu – 50% mężczyzn I 40% kobiet po 50 roku życia może odczuwać objawy. Problem zwykle pojawi się już między 12 a 40 rokiem życia, w przypadku kobiet objawy są zwykle łagodniejsze.  Jest to zwykle kojarzone z różnicą w poziomie 5-alfareduktazy I P-450 cytochromoaromatazy, enzymów odpowiedzialnych za konwersję testosteronu w dihydrotestosteron oraz z indywidualna ilością receptorów testosteronu w skórze głowy poszczególnych osób. .

Czy u kobiet w wieku około menopauzalnym występują niedziedziczne postacie łysienia?

Kobiety u których stwierdza się nienormalnie wysoki poziom męskich hormonów płciowych również mogą cierpieć na przerzedzanie się włosów na głowie. Oznakami nienormalnie wysokiego poziomu tych hormonów mogą być między innymi nasilenie się owłosienia ciała i twarzy według wzorca uważanego za męski , silny trądzik, nietypowe menstruacje, zmniejszenie biustu i powiększenie łechtaczki. Kobiety, które odczuwają któreś z tych objawów powinny skonsultować się z lekarzem rodzinnym w celu odebrania skierowania do endokrynologa.

Dodatkowymi problemami, które mogą być związane z objawem wypadania włosów u kobiet w okresie menopauzalnym s anemia, schorzenia tarczycy, syfilis, infekcje grzybicze, choroby tkanki łącznej takie jak toczeń, nieprawidłowości w wydzielaniu hormonów, znaczna utrata masy ciała czy stres w życiu codziennym. Łysienie plackowate, będące miejscowym łysieniem, jest uważane za schorzenie o podłożu autoimmunologicznym. Alopecja uciskowa jest wywołana przez znaczne siły działające na włosy, np. podczas niewłaściwie wykonywanych zabiegów fryzjerskich bądź też przez niewłaściwe nawyki kobiet, które np. zbyt mocno zaciskają gumkę czesząc się w koński ogon.
Średnio około jedna trzecia kobiet w wieku menopauzalnych zgłasza problemy z wypadaniem włosów (nazywane alopecją) albo odczuwa zmiany w rośnięciu włosów towarzyszące ich zmianom w życiu. To może być bardzo niepokojące!

Przerzedzanie się włosów bądź ich wypadanie u kobiet w tym wieku może być wywołane spadkiem poziomu żeńskiego hormonu płciowego estrogenu w porównaniu do poziomu testosteronu, którego poziom nie musi maleć w tym samym tempie. Rezultatem jest nadwyżka netto testosteronu, przyczyniającego się do utraty włosów i pojawiania się owłosienia w niechcianych rejonach. Dobra wiadomość jest taka, że wypadanie włosów spowodowane spodkiem poziomu estrogenu jest zwykle zjawiskiem przejściowym, które po jakimś czasie ustępuje. Jednakże inne powody wypadania włosów takie jak stresujący tryb życia czy brak równowagi organizmu nie są już tak przemijające, ważnym jest więc ich właściwe zdiagnozowanie. Wiele kobiet narzeka również na problemy skórne i przesuszenie skóry w okresie poprzedzającym menopauzę oraz w jej trakcie. Sucha skóra również może być wynikiem spadku produkcji hormonów płciowych oraz zmniejszonego wytwarzania kolagenu. Kiedy spada stężenie hormonów, spada również poziom stymulacji gruczołów łojowych w skórze, co powoduje przesuszenie skóry i zmarszczki. Deficyt bardzo ważnych kwasów tłuszczowych i minerałów w diecie może również spowodować poważne problemy skórne. Niektóre problemy medyczne, takie jak schorzenia tarczycy mogą również być przyczyną wypadania bądź przerzedzania włosów. Ważne jest, aby każdy przypadek wypadania włosów czy poważnych problemów skórnych zgłosić twojemu lekarzowi w celu wykluczenia występowania jakichś poważnych schorzeń. Kiedy już się upewnisz, możesz przypisać problemy z wypadaniem włosów fluktuacjom hormonów płciowych bądź hormonom stresu, ewentualnie niedoborom substancji odżywczych w twojej diecie, a to jest ten aspekt, nad którym możesz mieć największą kontrolę.

Wiele osób uważa, że problem łysienia dotyka tylko mężczyzn. Nic bardziej mylnego. Badania dowodzą, że z problemem łysienia boryka się obecnie również co piąta kobieta. Niezależnie od płci osoby, których ten problem dotyczy robią bardzo wiele, aby mu zapobiec, stosując różne kuracje. Bardzo często jednak zdarza się również, że kuracje te są mało skuteczne. Skuteczność gwarantuje Klinika Handsome Men. Potwierdzają to zadowoleni pacjenci, których galerię można zobaczyć Tutaj!

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Wzrost włosów Regeneracja włosów Trwała ondulacja Ciąża Włosy