Jesteś tutaj:

Łysienie - ogólne przyczyny

Większość młodych ludzi, w okresach ważnych zmian w życiu jest narażona na lęki, które mogą dotyczyć ich kariery lub związku z płcią przeciwną. Każdy dzień podrzuca kłody pod nogi i stwarza nowe zagrożenia, głównie dlatego młodzi ludzie są bardziej wrażliwi na każda nową zmianę oraz brak im doświadczenia w radzeniu sobie z takimi trudnościami. Jest to często powodem stresów, a czasami wypadania włosów. Ostatnimi czasy nie jest niczym dziwnym dla młodych dorosłych zauważenie nadmiernej ilości utraconych włosów na grzebieniu rano lub podczas codziennego mycia włosów. Pomimo, że może być to spowodowane stresem lub nawet ewentualną ukrytą infekcją, tak jak w przypadku kataru lub nawrotowego zapalenia migdałków, chory może przyspieszyć proces wypadania włosów poprzez własne lęki. Nie jest to spowodowane wrodzonymi predyspozycjami, ponieważ często nagła ich utrata u dzieci może być związana z łagodną infekcją dróg oddechowych z kilkoma ogólnymi objawami, ale i tak nastąpi odrost włosów. Czasami wypadanie włosów w wieku dorosłym u obu płci wydaje się nieuzasadnione wynikiem badań, jednakże często udaje się namówić pacjenta do wyjawienia nurtujących go doświadczeń.
Oceniając utratę włosów u obu płci musimy najpierw uświadomić sobie, że każdy normalny młody człowiek zrzuca około pięćdziesiąt do stu włosów na dzień, pomimo, że cieszy się nienagannym zdrowiem. Pozornie utrata włosów może wydawać się obfitsza, jeśli używają nylonowych siatek na włosy, które mogą je wyłamywać, ale nie usuwają korzenia włosa, co jednak martwi niedoinformowane ofiary.

Omówiliśmy trzy cykle wzrostu włosów: fazę anagenową, w której następowało formowanie się włosa, fazę katagenową, gdzie następowało obumieranie włosa i jego wypadanie oraz fazę telogenową, która była fazą spoczynku występującą pomiędzy dwoma poprzednimi. Stosunek procentowy tych trzech cykli różni się nieco u kobiet i mężczyzn. Jeśli włosy zostały wyrwane z normalnej skóry głowy mężczyzny, zostało zaobserwowane, iż 83% z nich znajduje się w fazie anagenowej, podczas gdy u kobiet stanowiły one 88%, a faza katagenowa u mężczyzn trwa prawie dwa razy dłużej. Liczba włosów telogenowych w porównaniu do katagenowych jest proporcjonalnie taka sama u obu płci - jeden włos w fazie spoczynku i dwa zrzucane na każde sto. Co więcej najwyższa liczba włosów anagenowych występuje u mężczyzn na skroniach oraz na obrzeżach skóry głowy, a najniższa na potylicy i na szczycie głowy – na miejscach, na których najczęściej rozpoczyna się łysienie. Dlatego można założyć, że u wszystkich mężczyzn góra oraz tył głowy są obszarami najbardziej narażonymi na stratę włosów, a jeśli liczba włosów anagenowych jest mniejsza niż 78%, a telogenowych wynosi ponad 25% u młodego mężczyzny, może przejawiać on skłonność do przedwczesnego łysienia.

U obu płci strata włosów może być związana z ogólnymi i miejscowymi schorzeniami. Łupież nie jest przyczyną łysienia, ani u jednej ani u drugiej płci, ale w stosunkowo dużym procencie łysienia typu męskiego, te dwie przypadłości występują jednocześnie. Zdarza się to w szczególności, gdy łupież łączy się z podrażnieniem skóry. Drapanie się może powodować kolejną infekcje oraz bliznowacenie się wraz z trwała utratą włosów.

Działanie gruczołów wydzielania wewnętrznego, jeśli jest zakłócone, może powodować utratę włosów u obu płci, pomimo że podczas badania nie zauważono innych objawów. W ten sposób u obu płci brwi nie wypadają z powodu zaburzeń hormonalnych, ale mogą przerzedzić się na zewnętrznej krawędzi z powodu niedoczynności tarczycy, podobnie u starszej kobiety, wystąpić może zanik zdolności wzrostu włosów pach i pachwin, może być to połączone z delikatnym łysieniem, które może być przypisane deficytowi żeńskich hormonów po menopauzie. U mężczyzn wzrost brody, owłosienia pach i pachwin oraz włosów łonowych zależy od obecności endrogenów, a następnie rozwój włosów klatki piersiowej, nozdrzy, ud oraz uszu może następować jednocześnie z wycofywaniem się włosów na głowie. Pomimo, że to co zostało napisane powyżej jest prawdą, istnieje wiele różnych paradoksów podczas oceniania roli hormonów, ponieważ wszystkie są od siebie zależne, a nadczynność jednego gruczołu może wpłynąć na hormony produkowane przez inne gruczoły. Jeszcze bardziej istotnym jest fakt, że różne części jednego gruczołu poprzez nadprodukcje lub niedoprodukcję mogą zmienić cały obraz kliniczny. Wiele gruczołów wydzielania wewnętrznego wytwarza kilka hormonów i często ciężko jest dociec metodami laboratoryjnymi skąd bierze się rozbieżność. Nie ma wątpliwości, że wraz z rozwojem biochemii i powiązanych z nią nauk powinniśmy móc w niedługiej przyszłości wskazać takie zakłócenia o wiele dokładniej.

W międzyczasie został poczyniony duży postęp dla zrozumienia różnych cykli włosa za pomocą mikroskopijnych wycinków skóry, są wykonywane one prostopadle do powierzchni skóry głowy cienkimi plasterkami. Przypomina to czynność krojenia szynki, ale o grubości równej Iμ, która jest średnicą krwinki czerwonej. Powtarzając seryjnie cięcia jesteśmy w stanie poznać co dzieje się w każdym mieszku włosowym, oraz proporcje cykli anagenowego, telogenowego i katagenowego. Przy użyciu barwień jest również możliwe zaprezentowanie zmian w wielu tkankach skóry głowy, które mogą wyjaśniać histologiczną przyczynę utraty włosów. Poza wartościową informacją zdobytą dzięki fachowemu badaniu wyrwanych włosów, histologicznym wycinkom oraz przede wszystkim ogólnym badaniom lekarskim, w celu oceny deficytu hormonów lub ewentualnej anemii, jest także istotny czynnik dziedziczności. Temat tendencji dziedzicznych wymaga bliższego przyjrzenia się genetyce.

Być może niektórzy czytelnicy dowiedzieli się z telewizji lub ze specjalistycznej literatury o genach, które są przenoszone w chromosomach podczas poczęcia i mogą poprzez gamety przekazywać pewne cechy, które zależą od pozycji genu w procesie podziału komórek, w stosunku do innych genów, ponieważ identyczne geny są sparowane w chromosomach. Chromosomy znajdują się w centralnej części reprodukcyjnej jądra każdej ludzkiej komórki. W pełni zdaję sobie sprawę, że powyższy paragraf ma małą wartość dla przedwcześnie łysiejących młodych ludzi, ale dzięki temu omówieniu genetyki i chromosomów płciowych, zostało udowodnione, że łysienie może być odziedziczone. Jeśli dwudziestokilkuletni mężczyzna zaczyna tracić swoje włosy poprzez łysienie typu męskiego i jeśli podobny przypadek zanotowano u jego ojca oraz dziadka, normalnym biegiem wypadków, jest on skazany na przedwczesne wyłysienie. Z drugiej strony, dziecko owego ojca, którego matka była lepiej uwarunkowana genetycznie, może odziedziczyć po niej bujne owłosienie, które dotrwa do jego późnych lat reprodukcyjnych.

Nie wiesz co zrobić z problemem nadmiernego wypadania włosów? Masz już dosyć zażywania i wcierania preparatów, które nie przynoszą efektów, a nie chcesz poddawać się operacji? Skorzystaj z usług Kliniki Handsome Men, która gwarantuje 100% pewność, że Twoje włosy będą wyglądały jak kiedyś. Zobacz również galerię Pacjentów, którzy skorzystali już z usług Kliniki, możesz znaleźć ją Tutaj!

Tagi

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Gęste włosy Wzrost włosów Łysienie mężczyzn Hormony Łysienie u dorosłych Kolor skóry