Jesteś tutaj:

Łysienia z towarzyszącym stanem zapalnym

Pseudopelade
Rzadkie schorzenie, znane też pod nazwą alopecia cicatrisata, występuje przede wszystkim u kobiet, czasem także u dzieci. Pseudopelade to stan zapalny górnej części mieszków włosowych, podczas gdy stany zapalne w przebiegu łysienia plackowatego toczą się z reguły w okolicy dolnej części mieszków. Łysienie plackowate wiąże się z postępującą utratą włosów, tymczasem w przebiegu pseudopelade wypadanie włosów po kilku latach ustaje, zostawiając placki wyłysiałej skóry w miejscach, gdzie mieszki włosowe uległy zniszczeniu. Wraz z zahamowaniem procesu wypadania włosów kończy się stan zapalny w górnej części mieszków włosowych.

Twardzina

Choroba autoagresyjna - polega na stopniowym twardnieniu i grubieniu skóry, które mogą za sobą pociągnąć utratę włosów. W miarę postępów schorzenie może się rozprzestrzenić na stawy, mięśnie i narządy wewnętrzne.

Łysienie w następstwie ukąszenia kleszcza

Wypadanie włosów w okolicy miejsca ukąszenia przez kleszcza ma charakter przejściowy. Włosy odrosną po usunięciu stanu zapalnego.

Liszaj płaski

Najczęściej występuje u osób w średnim wieku - objawia się występowaniem różowych grudek na ciele, także na skórze głowy. Błyszczące grudki o gładkiej, płaskiej powierzchni układają się w różowe, sinofiołkowe lub brunatne skupiska. W obrębie takiego skupiska może dojść do utraty włosów. Podczas biopsji skóry łatwo pomylić liszaj płaski z toczniem układowym, trzeba więc zachować dużą ostrożność przy diagnozowaniu tego schorzenia.

Łuszczyca

Utrata włosów w przebiegu łuszczycy następuje wówczas, kiedy mieszki włosowe w dotkniętych chorobą obszarach skóry wchodzą przedwcześnie w fazę spoczynkową.

Toczeń

Toczeń rumieniowaty układowy (SLE) jest rzadką chorobą przewlekłą, wywołującą stany zapalne w obrębie całego organizmu - m.in. skóry, stawów, mięśnia sercowego, płuc, nerek, mózgu i naczyń krwionośnych. Jest to schorzenie autoagresyjne o nieustalonej przyczynie. Kobiety chorują na toczeń dziesięciokrotnie częściej niż mężczyźni. W przebiegu tocznia może wystąpić łysienie rozlane -intensywność wypadania włosów zależy od stopnia zaawansowania choroby. W niektórych przypadkach dochodzi do trwałej utraty włosów.

Łojotokowe zapalenie skóry

Stan zapalny skóry, wywołany nadmiernym wydzielaniem łoju przez gruczoły znajdujące się w sąsiedztwie mieszków włosowych. Schorzenie o podłożu hormonalnym, może doprowadzić do przejściowej utraty włosów.

Nadmierne wchłanianie żelaza (hemochromatoza)

Nadmiar żelaza we krwi może być spowodowany przedawkowaniem preparatów z zawartością żelaza lub schorzeniem genetycznym o nazwie hemochromatoza, która polega na odkładaniu się złogów żelaza w narządach miąższowych. Utrata włosów może być objawem poważnej choro-by. Rozpoznana hemochromatoza poddaje się leczeniu, w przeciwnym razie bywa śmiertelna. Wszystkie osoby cierpiące wskutek wypadania włosów powinny poprosić lekarza o przeprowadzenie badań określających stężenie żelaza we krwi.

Łysienie w przebiegu raka

Do utraty włosów może dojść nie tylko w następstwie chemioterapii, stosowanej w leczeniu raka, lecz także w przebiegu niektórych chorób nowotworowych, m.in. raków skóry, które niszczą mieszki włosowe lub tworzą do nich przerzuty, oraz raków innych narządów, które rozprzestrzeniają się na skórę i tym samym niszczą mieszki. Rak może zaburzyć równowagę hormonalną, wywołując proces łysienia. Osłabia cały organizm, pozbawiając go witamin, składników mineralnych i energii, co prowadzi do stopniowej, rozlanej utraty włosów (patrz Telogenowe wypadanie włosów). Wspomniane rodzaje łysienia nie powodują trwałego uszkodzenia mieszków włosowych - po zakończonej sukcesem terapii włos zwykle odrasta.

Badania diagnostyczne

Zanim lekarz postawi diagnozę, powinien zlecić przeprowadzenie badań; są to:
• stężenie hormonów (DHEA, testosteron, androstene-dion, prolaktyna, folikulotropina, lutropina),
• stężenie żelaza w osoczu,
• stężenie ferrytyny w osoczu,
• całkowita zdolność wiązania żelaza (TIBC),
• stężenie hormonów tarczycy (T3, T4, TSH),
• odczyn VDRL,
• morfologia krwi,
• biopsja skóry głowy,
• badanie włosów,
• mikroskopowa ocena struktury włosa (żeby wykluczyć niedorozwój łodygi włosa).

 Wypadanie włosów i łysienie to bardzo poważny problem dla coraz większej liczby osób. Jest to spowodowane faktem, że na nasze zdrowie i na nasz organizm ma wpływ coraz większa ilość negatywnych czynników, które w taki czy w inny sposób wpływają również na nasz wygląd. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele jest przyczyn wypadania włosów. Niewiele zdaje sobie sprawę również z tego, że każdy powinien mieć indywidualnie dobrana metodę leczenia, ponieważ nie każda metoda działa na każdego tak samo. Profesjonalną opiekę  w tej dziedzinie może zapewnić Klinika Handsome Men. O skuteczności jej zabiegów można się przekonać oglądając galerię zadowolonych pacjentów, która jest zamieszczona Tutaj!

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Gęste włosy Przedłużanie włosów Pasemka Trwała kwaśna Kształt głowy Czarne włosy