Jesteś tutaj:

Chemioterapia a włosy

Cytostatyki, czyli leki nazywane popularnie chemią (stąd nazwa leczenia chemioterapia), to obecnie wiele bardzo różnych medykamentów, których działanie na organizm jest ogromnie zróżnicowane.

Oczywiście wszystkim ten sposób leczenia kojarzy się przede wszystkim z takim skutkiem ubocznym, jakim jest utrata włosów. Wypadanie włosów, szczególnie dla kobiet i nastolatków, to  na pewno niezbyt przyjemne przeżycie, ale z drugiej strony jeśli weźmiemy pod uwagę chorobę, włosy powinny zejść na dalszy plan.

Należy jednak podkreślić, że nie każdy cytostatyk i nie u każdego człowieka powoduje wypadanie włosów. Oprócz znanej wszystkim utraty włosów, może dojść niekiedy do ich przerzedzenia. Znane są również przypadki osób, których loki całkowicie uodporniły się na leczenie cytostatykami, włosy więc nie reagują zupełnie na te leki.

Jeszcze kilka lat temu wiele osób próbowało stosować rozmaite sposoby, które miały na celu ochronę ich fryzury przed szkodliwym działaniem cytostatyków. Ludzie biorący chemię próbowali chronić owłosioną głowę (przy akceptacji lekarzy) poprzez zakładanie opaski uciskowej lub okładanie głowy lodem. Jednak badania dowiodły, że takie działania przynoszą dużo szkody w organizmie i obecnie są wręcz zabronione.

Utrata włosów w sytuacji chemioterapii jest zawsze czasowa i chory ma pewność, że włosy w dość krótkim czasie po kuracji odrosną. Bardzo często „nagrodą” są włosy ciemniejsze  i mocniejsze, o lepszej strukturze, bywa że osoba o prostych włosach „dostanie” po chemioterapii kręcone loki, a siwowłosa w pięknym, „młodym” kolorze.

W zasadzie w trakcie chemioterapii ważne jest dbanie o włosy. Nawet jak mamy świadomość, że mogą wypaść, to żywe mieszki włosowe zawsze zostaną. Włosy trzeba obciąć na krótko, należy też używać dobrych kosmetyków oraz szczotkować je miękką szczotką z naturalnego włosia. Oczywiście, najlepiej zrezygnować z suszarki, prostownicy i lokówki.

Gdy jednak cytostatyki spowodują łysinę, to i tak trzeba pamiętać o mieszkach włosowych, które w stanie odpoczynku, nieco wymuszonego lekiem, czekają na hasło odrostu. Należy w tym czasie nawilżać skórę głowy, można też zastosować naturalne środki ożywcze.

Na pytanie o to, czy nosić perukę, nie ma dobrej odpowiedzi. Oczywiście, jeśli jest podobna do naszych naturalnych włosów, to doda nam trochę pewności siebie, ale z kolei tradycyjna peruka (a taką dostaje się na receptę) nieco utrudnia oddychanie skórze głowy. Najlepiej więc wybrać złoty środek: po domu chodzić bez peruki, a zakładać ją tylko na zewnatrz.

Każdy z nas ma różnego rodzaju predyspozycje. Związane jest to z naszym życiem zawodowym, osobistym, ale również z wyglądem. Musimy o tym pamiętać, jeśli chcemy długo zagwarantować sobie atrakcyjny wygląd. Nie wystarcza to jednak, ponieważ musimy również bacznie obserwować swój organizm i reagować na jego potrzeby. Dopiero te dwa działania mogą nam zapewnić dobry wygląd. Przykładem może być problem wypadania włosów, który oczywiście u niektórych może być nasilony i pierwsze jego przejawy mogą być widoczne dość wcześnie. Nie należy wtedy tego lekceważ, tylko dokładnie przeanalizować przyczyny. Gdy je poznamy można rozpocząć profesjonalne leczenie. Zagwarantuje je Klinika Handsome Men, o czym może zapewnić galeria jej zadowolonych pacjentów, dostępna Tutaj!

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Łysienie plackowate Gęste włosy Zdrowe włosy Higiena Mężczyźni Łupież