Jesteś tutaj:

Uchroń włosy przed słońcem

Jednym z najlepszych sposobów ochrony przed słońcem jest zastosowanie odpowiedniego nakrycia głowy. Dlatego wybierając się na wakacje czy niedzielne plażowanie, kapelusz, czapka lub chustka muszą koniecznie pojawić się w naszej kieszeni.

Słońce a kondycja włosów

Na barwę włosów wpływ ma melanina, czyli pigment, który stanowi również barierę przed słońcem. Jednak ta naturalna ochrona jest zdecydowanie niewystarczająca, jeśli planujemy długie przebywanie na plaży. Pod wpływem słońca blondy ulegają utlenieniu, brązy blakną, zaś rudości przyjmują szary odcień. Bez względu na kolor czy długość pasm, wszystkie z nich wysuszają się, stają się szorstkie, suche, kruche oraz łamliwe. Promieniowanie ultrafioletowe można przyrównać do zabiegów rozjaśniania u fryzjera. Włosy utleniają się, ich naturalny pigment ulega uszkodzeniu, przez co włosy jeszcze bardziej stają się podatne na negatywny wpływ słońca. W przypadku włosów farbowanych, które pozbawione zostały swojego naturalnego pigmentu, nie są w stanie wykazać żadnej ochrony przed słońcem. Pod jego wpływem, ich kolor staje się matowy i pozbawiony wyrazu.

Jak chronić włosy przed słońcem?

Bez względu na kolor, długość i kondycję włosów, warto ograniczyć do minimum ich wystawianie na pełne działanie słońca przez dłuższy czas. W każdym przypadku warto zabierać ze sobą odpowiednie nakrycie głowy, które nie tylko sprawi, że nasza plażowa stylizacja nabierze innego charakteru, ale również ochroni nas przed szkodliwym w skutkach działaniem promieni słonecznych. Dla romantyczek idealnie sprawdzi się zawój z chustki albo szala, zaś dla miłośniczek sportowych stylizacji, o wiele lepszym wyborem będzie oryginalna czapeczka.

Bez względu na rodzaj wybranego nakrycia głowy, za każdym razem należy pamiętać o schowaniu kosmyków pod okryciem. Dlatego długie włosy warto zapleść w warkocz albo zawinąć w kok. Wówczas zmniejszymy powierzchnię, na którą będą padały promienie słoneczne i uchronimy najbardziej podatną na uszkodzenie ich część – końcówki.

Jak jeszcze można zadbać o włosy latem?

Jest wiele sposobów ochrony włosów przed działaniem promieni słonecznych. Jednym z nich jest zmoczenie włosów pod prysznicem przed każdym wejściem do morza czy też basenu. Dlaczego? Kosmyki są jak gąbka, skoro zatem wchłoną wodę z kranu, wówczas nie będzie już miejsca dla tej chlorowanej lub morskiej, która niszczy kolor oraz przesusza.

Kolejna ważna zasada dotyczy suszenia włosów. Choć letni, morski wiatr rozwiewający naszą mokrą czuprynę jest niezwykle przyjemny, to dla prawidłowej kondycji włosów niestety bardzo szkodliwy. Mokre kosmyki nie posiadają ochronnego płaszcza hydrolipidowego, a co za tym idzie, słońce ma o wiele łatwiejszy dostęp do tego, aby przenikać do ich głębszych warstw, tworząc nieodwracalne zmiany. Dlatego w każdym przypadku należy mieć na uwadze, aby mokre włosy suszyć w cieniu.

Posiadaczki cienkich i delikatnych włosów, powinny wybierać odżywki właśnie im dedykowane. Ich skład jest o wiele lżejszy, przez co nie obciążają fryzury i nadają jej puszystość. Na co dzień najlepsze będą odżywki do spłukiwania, będąc na plaży warto zamienić je na te bez spłukiwania, które będą stanowić rodzaj bariery dla słońca.

Odżywka dla włosów z tendencją do przetłuszczania się, powinna być obficie aplikowana na końce. Nie wskazane jest jej nakładanie na skórę głowy. W przypadku włosów farbowanych, konieczne jest silniejsze odżywienie. Takie pasma pozbawione są naturalnego pigmentu, ich ochronny pancerz jest uszkodzony, przez co bardzo łatwo o dalsze zniszczenia. Zalecanymi kosmetykami będą z pewnością maski i odżywki regeneracyjne, które można nakładać również podczas plażowania na słońcu, a także odżywki bez spłukiwania, najlepiej pod postacią mgiełki, którymi można spryskiwać fryzurę w dowolnym momencie.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Wzrost włosów Gęste włosy Przetłuszczanie włosów Mieszki włosowe Aromataza Mężczyźni