Jesteś tutaj:

Regeneracja włosów latem

Słońce, letni wiatr oraz woda przywołują nam na myśl wakacje oraz urlopowe szaleństwo. I tak jak niecierpliwie wyczekujemy ciepłych dni, tak nasze włosy w tym okresie wołają o pomstę do nieba. Niestety, lato nie jest najbardziej sprzyjającą porą roku dla naszej fryzury, która w tym czasie staje się przesuszona, matowa i pozbawiona uroku. I o ile nie mamy wpływu na pogodę, tak w kwestii ochrony włosów przed słońcem już tak. Dlatego należy postawić na odpowiednią pielęgnację, która zminimalizuje skutki wakacyjnej aury.

Choć kochamy słońce, które pieści nasze ciało, nadając mu wspaniałego i zdrowo wyglądającego kolorytu i orzeźwiającą wodę morską lub chlorowaną, tak niestety włosy nie podzielają w tym zakresie naszej euforii. A im są jaśniejsze, tym gorzej znoszą letnią pogodę. A na efekty nie trzeba długo czekać. Natychmiast stają się matowe, suche, z tendencją do kruszenia i rozdwajania. Jednym słowem - mało zachęcające do eksponowania. O ich nienaganną kondycję musimy zatem zadbać już wiosną, aby jesień nie upłynęła nam pod znakiem żmudnej regeneracji. Jednak, jak to w życiu bywa, latem często zapominamy o wielu przyziemnych sprawach i bez opamiętania oddajemy się letniemu szaleństwu.

Mycie i odżywianie

Warunkiem koniecznym jest prawidłowe mycie włosów. W tym celu należy używać wyłącznie specjalnie przeznaczonych w tym celu kosmetyków, a także stosować zabiegi poprzedzające, jak i kończące ich mycie. Maska odżywcza sprawdza się w tym celu rewelacyjnie. Można kupić gotową ze sklepu lub przyrządzić samodzielnie, na bazie rycyny, żółtka czy nafty. Równie dobre efekty przynosi olejowanie włosów, które nie tylko odżywia i nawilża pasma, ale również wpływa na szybszy ich wzrost.

Myjąc włosy musimy pamiętać, aby rozcieńczać szampon i nie polewać nim zmęczonych i uszkodzonych włosów. A jest to banalnie proste! Wystarczy wlać potrzebną ilość preparatu w zagłębienie dłoni i rozcieńczyć go wodą. O konieczności doboru odpowiedniego do rodzaju i kondycji włosów szamponu chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Dla kosmyków suchych, uszkodzonych przez słońce świetnie sprawdzi się szampon do codziennego użytku.
Po umyciu włosów należy użyć odżywki i balsamu, który ochroni pasma przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Wbrew powszechnym opiniom, odżywka i balsam to nie są kosmetyki o takim samym działaniu. Zadaniem pierwszego jest głębokie wniknięcie w strukturę włosa, nawilżenie go i uzupełnienie, a drugiego zamknięcie łusek włosa i nadanie im pierwszorzędnego połysku.

W miarę naszych możliwości finansowych warto zdecydować się na używanie jedynie profesjonalnych kosmetyków. W większości firm mamy do czynienia ze specjalnie przygotowanymi liniami regenerującymi oraz seriami słonecznymi, których aplikacja jest nie tyle prosta, co niezwykle skuteczna. Jednak zanim udamy się do sklepu po zakup jakichkolwiek preparatów, warto najpierw zasięgnąć opinii specjalisty, który na podstawie analizy włosa stwierdzi, jakie kosmetyki w naszym przypadku będą konieczne. U niektórych osób wystarczające będzie jedynie nawilżenie i ochrona pasm, tak u innych czasami nieodzowne stanie się użycie keratyny cementującej ubytki.

Specjalistyczne zabiegi na pomoc zniszczonym włosom

Balsamem dla zniszczonych włosów z pewnością okaże się zabieg nazywany sauną. Wykonywany w salonie pod okiem doświadczonego fryzjera. Jego istota polega na zwiększonym przyjmowaniu środków odżywczych i regenerujących. I choć nie jest dostępna we wszystkich salonach w Polsce, to jednak często zdarza się, że zabieg oferują małe, lokalne zakłady, gdyż jej efekty są wręcz zaskakujące. Dla otrzymania jeszcze lepszych efektów, należy na jakiś czas odstawić wszelkie agresywne zabiegi fryzjerski, takie jak farbowanie, trwała, prostowanie czy dekoloryzacja.

Odżywianie od zewnątrz i od wewnątrz

Dla prawidłowego funkcjonowania włosy potrzebują również odpowiednio zbilansowanej diety. Przede wszystkim powinna obfitować w zielone warzywa, produkty bogate w żelazo i witaminę A. Mile widziane są również preparaty zawierające krzem, witaminy oraz składniki mineralne.

Dobre praktyki także zregenerują włosy

Nie tylko skomplikowane zabiegi fryzjerskie oszczędzą włosy. Również w zaciszu własnego domu, wprowadzając odpowiednie praktyki do codziennej pielęgnacji włosów, możemy je w znaczący sposób wzmocnić. Mowa chociażby o takich czynnościach jak rozczesywanie włosów przed myciem, w szczególności długich, z tendencją do plątania, a także regularne stosowanie kosmetyków ułatwiających rozczesywanie pasm. Podczas mycia należy pamiętać o masowaniu skóry, dzięki czemu nie tylko pobudzone zostanie mikrokrążenie, ale również mieszki otrzymają więcej tlenu i substancji odżywczych, co zaowocuje szybszym wzrostem.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Zagęszczanie włosów Utrata włosów Pielęgnacja włosów Hormony Trwała kwaśna Cięcie stożkowe