Jesteś tutaj:

Lato na Twoich włosach

Lato, czas wytęskniony, marzenie większości pań. Słońce, przewiewne stroje, lekkie buty i włosy, których nie przygniata żadna czapka, chusta.....

Lato kojarzy się wielu osobom z wiatrem we włosach, z mieniącymi się w słońcu pasmami. Kobiety patrzą na modelki reklamujące kosmetyki do włosów i widzą w wyobraźni jak ich włosy są tak samo sprężyste, lśniące i przy każdym ruchu głową łagodnie się przesuwają, wręcz tańczą na głowie, wokół niej

Często jednak wystarczy jedno spojrzenie w lustro, byś poczuła, że marzenie nie może się spełnić Nie wolno tak myśleć. Marzenie o pięknych włosach, w które wplatają się promienie letniego słońca nie spełnią się same. Trzeba po prostu od marzeń przejść do działania oraz uświadomić sobie, że piękne włosy modelki to efekt pielęgnacji i doboru odpowiednich kosmetyków.

Lato to wspaniała pora roku, ale nie dla włosów, które nie lubią zbyt wysokich temperatur, suchego powietrza, które to czynniki mogą powodować, że łuski będą się lekko rozchylać, jeśli nie zadbasz o odpowiednie nawilżenie włosów. Włosy należy nawilżać poprzez picie odpowiedniej ilości wody – w czasie upałów należy zwiększyć swoja dzienną normę nawet do 2,5 litra, a także zadbać o nawilżanie włosów od zewnątrz – służą temu odpowiednie kosmetyki nawilżające oraz, przy dużych upałach zwilżenie kilka razy dziennie włosów lekko mgiełką nawilżającą do włosów – mały pojemniczek z rozpylaczem zmieści się do każdej torebki.

Bardzo ważne dla włosów jest to co jesz. Fast foody, dużo słodyczy, jedzenie w biegu „byle czego”, picie słodzonych i gazowanych napojów odbija się nie tylko na zdrowiu i samopoczuciu, ale również na wyglądzie włosów i skóry. Właśnie z myślą o wyglądzie, na którym Ci przecież zależy, postaraj się tak ułożyć swoją dietę, by faktycznie 5 razy w ciągu dnia zjeść jakieś warzywo lub owoc i ograniczyć ilość zjadanych niezdrowych produktów. I jeszcze jedno trudne zadanie przed Tobą: Wyrzuć do kosza wszystkie suplementy diety, te wszystkie piguły – cud, dzięki którym, tak obiecują producenci, odzyskasz urodę. Organizm z tego co jesz wybierze składniki potrzebne mu do utrzymania Twojej dobrej kondycji i wyglądu. Nie grozi to przedawkowaniem witamin czy minerałów, a jak organizm ma czegoś zbyt dużo podanego w formie pigułki, to niestety pojawiają się przykre skutki uboczne. Przykład: nadmiar cynku blokuje wchłanianie miedzi, miedź jest konieczna do tego, by żelazo wybarwiło krwinki czerwone(hemoglobinę), niedobór hemoglobiny to anemia, a anemia to choroby, a także matowe, wypadające włosy.

Niestety, to nie wszystko, by Twoje włosy miały wygląd tak piękny, jak letni, słoneczny dzień – potrzebna jest im jeszcze dobra pielęgnacja. Zadbane, lśniące włosy przepięknie wyglądają w słońcu. Niestety, słońce nie jest ich przyjacielem i trzeba je chronić szczególnie przed promieniami UV. Na szczęście można kupić kosmetyki zarówno pielęgnacyjne jak i stylizujące z filtrami  przeciw UV do wszystkich rodzajów włosów. Zazwyczaj znajdziesz kosmetyki swojej ulubionej marki w wersji na lato, warto jednak zainteresować się nowościami. Wiele firm wypuszcza na rynek zdrowe linie kosmetyków, które mają filtry UV, ale nie zawierają parabenów,LSL, barwników, silikonów i właśnie latem, gdy włosy należy myć często, bo się po prostu kurzą, a skóra poci, są one idealne do pielęgnacji.

Warto zadbać również o to, by w kosmetykach do włosów, szczególnie w odżywkach, były ceramidy, które odbudowują zniszczoną strukturę włosa oraz prowitamina B5, czyli panthenol. I tu znowu pojawia się problem odpowiedniego nawilżania włosów. Najwspanialszy kosmetyk z ceramidami nie zadziała, jeśli we wnętrzu włosa nie będzie wody.(powinno jej być około10%). Ceramidy przy takiej wilgotności włosa powodują, że uszczelnione są wszelkie ubytki we włosie, a włosy są sprężyste i elastyczne, ponieważ to właśnie ceramidy są „klejem”, spoiwem międzykomórkowym we włosach (i w skórze też). Panthenol (B5) sprawia, że łuski włosa są domknięte, i dzięki temu włosy stają się lśniące i gładkie.

Latem nie przeciążaj włosów środkami do stylizacji, bo one najczęściej mocno przesuszają włosy i zamiast oczekiwanych, tych wymarzonych lśniących włosów, zaczynają one przypominać siano.

Włosy bardzo nie lubią wysokiej temperatury, a także źle znoszą szybkie jej zmiany – a takie często im fundujemy wychodząc z klimatyzowanego pomieszczenia czy samochodu na zewnątrz i odwrotnie. Zmiana i to nagła temperatury na niższą o kilkanaście stopni działa podobnie jak stres na skórę głowy – włosowate naczynia krwionośne się kurczą i mieszek włosowy nie otrzymuje odpowiedniej ilości składników odżywczych, ale efekt tych niedoborów pojawi się za kilka tygodni.

O tym, że włosy należy myć w letniej wodzie, a płukać w chłodnej i na koniec płukania polać włosy chłodną wodą zakwaszoną cytryną lub octem winnym, chyba już nie trzeba przypominać nikomu. Oczywiste też jest, że do codziennego mycia włosów używać należy jak najdelikatniejszych szamponów, ale zawsze z formułą nawilżania. Najlepiej zapomnieć o suszarkach, prostownicach czy lokówkach.

Wszędzie przeczytasz, że kosmetyki chroniące przed UV to zbyt mało, by chronić włosy, że w czasie lata konieczne jest lekkie i przewiewne nakrycie głowy. Jednak jeśli idziesz na spotkanie z przyjaciółmi, czy z tą jedyną ukochaną osobą, to możesz pozwolić, by promienie słońca wplotły się w Twoje kosmyki, by Twoje włosy zalśniły pełnym blaskiem – tak niewiele bowiem trzeba, by osiągnąć wiele, by spełnić marzenie.
 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Wzrost włosów Zagęszczanie włosów Połysk włosów Fryzury Liszaj mieszkowaty Gorączka okopowa