Jesteś tutaj:

Kapelusze, chustki i parasole na ratunek przed słońcem

O tym, jak ważna jest odpowiednia ochrona przed słońcem, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Wzrastająca z roku na rok liczba zachorowań na czerniaka jedynie potwierdza tą regułę. Promieniowanie słoneczne, choć nadaje naszej skórze ładny koloryt, to niestety powoduje podrażnienia oraz wysuszenie skóry. Całodzienne przebywanie na słońcu bez należytej ochrony wiąże się z silnym podrażnieniem cery, a w skrajnych przypadkach nawet udarem słonecznym. Jak zatem temu zapobiec?

Ochrona przed słońcem

Słońce, mimo że opala skórę i nadaje jej ładny koloryt, to niestety wywiera negatywny wpływ na jej kondycję. W efekcie uszkadza włókna kolagenowe oraz elastynowe, co prowadzi do przyspieszonego starzenia się skóry. Promieniowanie słoneczne wywiera także szkodliwy wpływ na wygląd naszych włosów, które stają się przesuszone, łamliwe i pozbawione połysku. Jaśniejsze pasma, które po powrocie z wakacji pojawiają się na naszych włosach,choć podziwiamy je z zachwytem, są niestety konsekwencją uszkodzenia włosów. Dlatego planując błogie leniuchowanie na plaży, należy koniecznie pamiętać o odpowiedniej ochronie. A zatem kosmetyki z filtrami są wręcz nieodzowne!

Bez nakrycia głowy ani rusz!

Kapelusz czy chustka to nie tylko modny dodatek do codziennej stylizacji, ale część garderoby, bez której nie możemy się obejść w upalne dni. To dzięki nim możemy skutecznie ochronić się przed palącym słońcem. Należy pamiętać, że przy braku odpowiedniego nakrycia, głowa i kark ulegnie przegrzaniu, co w konsekwencji może stać się przyczyną udaru słonecznego. Do pierwszych symptomów chorobowych zaliczyć można dreszcze, nudności, silne osłabienie, trudności z wypowiadaniem się, zaburzenia widzenia, a nawet utratę przytomności. Wspomniane objawy mogą być skutkiem długotrwałej ekspozycji ciała na działanie słońca lub niewłaściwej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Dlatego bez względu na to, czy udajemy się na spacer miejskim deptakiem, czy wyruszamy nad morze czy nad jezioro, w naszej torbie koniecznie musi znaleźć się odpowiednie nakrycie głowy.

Ochrona głowy przed słońcem potrzebna jest nie tylko z uwagi na profilaktykę przeciwudarową, ale również ze względu na ochronę włosów, które w wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce stają się zniszczone, pozbawione blasku oraz witalności.

Ochrona dzieci przed słońcem

Odpowiednie nakrycie głowy jest wskazane zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W przypadku maluchów najlepiej sprawdzą się czapki, chusteczki na głowę lub kapelusze z szerokim rondem, które pasują zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca. Ich zaletą jest również fakt, że ochraniają nie tylko głowę przed działaniem słońca, ale również kark. A co zrobić, gdy malec nie chce nosić czapki? No cóż, tak też się zdarza. Oczywiście najlepiej byłoby pozostać w domu. Jeśli jednak to niemożliwe, spróbujmy przekonać malucha do zabawy pod parasolką plażową. Gwarantuje cień, dzięki czemu malec nie ulegnie przegrzaniu.

Ochrona przed słońcem z zewnątrz i od wewnątrz

Oprócz odpowiednich kosmetyków słonecznych i nakryć głowy, warto zadbać o siebie od wewnątrz. Spożywanie produktów obfitujących w duże ilości prowitaminy A, czyli beta-karoten, stanowi silną i skuteczną ochronę przed słońcem. Przyjmowanie tych pokarmów ogranicza negatywny wpływ promieniowania ultrafioletowego, a także działa wzmacniająco oraz utrwalająco na opaleniznę. Dlatego komponując letnie menu, warto uwzględnić w nim marchew, pomidory, paprykę, szpinak, brokuły, kalafior, włoską kapustę oraz owoce - morele, brzoskwinie, nektarynki, mango.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Gęste włosy Regeneracja włosów Suszenie włosów Higiena Czarne włosy