Jesteś tutaj:

Filtry do włosów tarczą ochronną dla słońca

Temat filtrów do włosów nieubłaganie wraca co rok. Wraz z nastaniem pierwszych, gorących letnich dni, zewsząd słyszymy informacje o konieczności stosowania należytej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Wówczas zastanawiamy się, jak to jest z tymi filtrami. Cóż to takiego, czy warto je stosować i jakimi zasadami kierować się przy wyborze kosmetyków ochronnych.

Lubimy wystawiać nasze ciała na działanie słońce. Wtedy skóra zyskuje ładny i zdrowo wyglądający koloryt. Aby jednak nie uległa poparzeniu, stosujemy specjalne faktory. Jeśli zatem lubimy mieć piękne włosy zamiast przesuszonej słomy, musimy również otoczyć je troskliwą opieką. Należy pamiętać, że im jaśniejszy wyjściowy kolor czupryny, tym bardziej jest ona narażona na uszkodzenia, gdyż skóra, podobnie jak włosy, jest naturalnie chroniona przez melaninę.

Różnice między UVA a UVB

Z pewnością nie raz spotkaliśmy się z określeniem promieniowania UVA oraz UVB. Mimo to, nie każdy wie, czym różnią się te pojęcia między sobą. Odpowiedź jest prosta – długością fali. Im jest dłuższa, tym bardziej wnika w głębsze partie ciała lub włosów. A zatem UVB działa powierzchniowo, opala skórę, nadając jej ładny wygląd i jednocześnie aktywizuje melanocyty do pracy. Z kolei UVA wykazuje się umiejętnością głębszego wnikania w warstwy skóry, tym samym powodując uszkodzenia kolagenu. To właśnie UVA ponosi odpowiedzialność za starzenie się skóry i powstawanie wszelkich zmian nowotworowych. Głównie solaria wyposażone są w ten rodzaj promieniowania, dlatego korzystanie z nich jest powszechnie uznawane za niezwykle szkodliwe. Już 10 minut spędzone pod lampami w solarium jest porównywalne do całego dnia leżakowania na zwykłym słońcu.

Filtr do włosów i filtr do ciała


W obu tych przypadkach stosowane są te same rodzaje filtrów, jednak preparaty do włosów zazwyczaj charakteryzują się większą ilością substancji pielęgnujących i dodatkowo wzbogacone są o silikony.
Musimy pamiętać, że bardzo dobrą ochroną przed słońcem są nakrycia głowy, najlepiej te w jasnych kolorach. Warto jednak włosy pod kapeluszem potraktować specjalnym filtrem, a potem związać w warkocz lub koczek.

Filtry pochodzenia naturalnego

Mówiąc o składnikach pochodzenia naturalnego, mamy oczywiście na myśli rośliny. Substancje zawarte w niektórych ich rodzajach pochłaniają w pewnym zakresie promieniowanie słoneczne, dzięki czemu chronią włosy przed szkodliwym jego działaniem. Warto nadmienić, że są w stanie absorbować jedynie promieniowanie fal UVB. Do tej grupy roślin możemy zaliczyć:
- rumianek
- dziurawiec
- aloes
- arnika górska
- rozmaryn lekarski
- masło shea
- witamina E
- wyciąg z bursztynu
- wyciąg z wierzby
- wyciąg z zielonej herbaty
- oleje: sezamowy, kokosowy, z orzechów włoskich, jojoba, oliwa z oliwek, słonecznikowy, arganowy, migdałowy

Omawiane substancje można nakładać samodzielnie na włosy albo poszukać kosmetyków, które zawierają je w swoim składzie.

Silikony

Silikony, choć owiane złą sławą, to jednak w okresie letnim wręcz niezastąpione. Idealnie chronią przed szkodliwym promieniowaniem, dlatego zawsze warto je mieć pod ręką, gdy wybieramy się na plażę czy nad morze. Bardzo dobrze sprawdzą się preparaty, których na co dzień używamy przed zastosowaniem prostownicy czy suszarki. Mowa oczywiście o kosmetykach termoochronnych, które zazwyczaj bazują na ogromnej ilości silikonów. Duże ilości tych substancji odnajdziemy również w produktach marki Pantene, Dove oraz Gliss Kur.

Dla otrzymania najlepszej ochrony, należy zadziałać dwuetapowo. Dlatego najpierw nakładamy filtr naturalny, a potem serum lub mgiełkę bazującą na silikonie. Tak zabezpieczone włosy stawią czoła nawet najbardziej mocnemu promieniowaniu.

Filtry fizyczne...

Omawiane były już filtry naturalne, teraz pora na filtry fizyczne, których zasada działania przypomina tarczę przeciwsłoneczną, która skutecznie odbija promienie słoneczne. Idealnie chronią nas przed UVB. W grupie tych substancji możemy wymienić tlenek cynku (zinc oxide) oraz dwutlenek tytanu (titanium dioxide). Wykazują się niezwykłą skutecznością. Jedyna wada ich jest taka, że pozostawiają biały nalot. Dlatego po ich aplikacji musimy mieć na względzie jasny odcień na skórze czy na włosach.

... oraz filtry chemiczne

Ich działanie można byłoby przyrównać do umiejętności pochłaniania promieniowania. Przed UVB najlepiej zabezpieczą nas PABA oraz oktokrylen, zaś przed UVA – avobenzon. Umiejętnością pochłaniania promieniowania UVA oraz UVB charakteryzuje się silatrisol, tinosorb M (methylene bis-benzotriazolyl tetramethylbutylphenol), tinosorb Striazyna (bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenyl triazine) oraz benzophenon.

Pamiętaj!

1. Będąc nad morzem czy na plaży, należy pamiętać o związywaniu włosów, w szczególności tych długich, które najbardziej narażone są na uszkodzenia.
2. Mokre włosy poddane działaniu promieniowania słonecznego szybciej się niszczą.
3. Po kąpieli zawsze należy opłukać włosy, aby zmyć z nich sól oraz piasek. Następnie koniecznością jest aplikacja odżywki z serii słonecznej, aby zapewnić fryzurze maksymalną ochronę.
4. Przed wyjazdem na urlop warto podciąć suche końcówki, gdyż zdrowe włosy lepiej będą umiały ochronić się przed słońcem.
5. Kupując kosmetyk przeciwsłoneczny należy zwrócić uwagę, czy nie zawiera szkodliwego alkoholu denatu, który działa wysuszająco.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Wzrost włosów Łysienie plackowate Puszenie włosów Higiena Dermatitis