Jesteś tutaj:

Przegląd kosmetyków do włosów na deszczowe dni

Jesień zbliża się do nas wielkimi krokami, a wraz z nią pierwsze deszczowe i chłodne dni. Nadmierna wilgoć w powietrzu niestety nie pozostaje obojętna dla kondycji naszych włosów. W szczególności panie, o pasmach podatnych na kręcenie podczas wilgotnych dni, będą w tym czasie przeżywać prawdziwe katusze. Dlatego warto wiedzieć, jak przygotować się do jesieni. Nie tylko pod względem stosownej garderoby, ale również odpowiednich kosmetyków zabezpieczających przed nadmierną wilgocią.

Dlaczego włosy na deszczu się kręcą?

Na początku warto wyjaśnić, dlaczego włosy pod wpływem wilgoci ulegają kręceniu. Wszystko zależy od tego, jakie są ich mieszki. Tym większy jest skręt kosmyka, im bardziej spłaszczoną mają część mieszkową. Omawiana „płaskość” wywiera mocny wpływ na całą strukturę włosów, redukując ilość zawartego w nim płynu o nazwie CMC. Z uwagi na ten niedobór, włosy kręcone bądź też kędzierzawe wykazują podatność do szybszego przesuszania się i matowienia, stają się łamliwe oraz trudno je rozczesać. Częste używanie suszarki jeszcze bardziej potęguje ten proces, przez co nadmiernie przesuszone pasma zaczynają szukać wilgoci w otoczeniu. Jest to alternatywa dla przywrócenia im właściwego poziomu nawilżenia. Stąd włosy kręcone oraz kędzierzawe wykazują taką skłonność do puszenia się, gdy na dworze jest wilgotno. Tylko wtedy wilgoć jest w stanie przywrócić im skręt, który miały przed wysuszeniem.

Kosmetyki zabezpieczające przed puszeniem

Skutecznym sposobem chroniącym pasma przed zjawiskiem nadmiernego puszenia się jest zastosowanie odpowiednich kosmetyków reagujących na ten właśnie problem. W tym przypadku idealnie sprawdzą się preparaty do włosów suchych, opornych, zapobiegających puszeniu się. Ich formuła jest tak opracowana, że wygładzają pasma i zapewniają im odpowiedni poziom nawilżenia. Regularne stosowanie sprawia, że włosy będą przez 24 godziny na dobę zabezpieczone przed zgubnym działaniem wilgoci i przestaną się elektryzować.

Emolienty

Może się zdarzyć, że przyczyną nadmiernego puszenia się włosów jest zbyt duża liczba protein w codziennej pielęgnacji. Aby zatem wykluczyć ten czynnik, warto unikać proteinowych szamponów, odżywek czy masek, a w ich miejsce postawić na emolienty, czyli silne nawilżacze (Bingo SPA maska z masłem shea, Biovax maseczki regeneracyjne).

Humektanty

Przyczyną puszenia się włosów mogą być humektanty czyli substancje o właściwościach absorbujących wodę. Zbyt duża ich ilość w połączeniu z suchym powietrzem i niską wilgotnością sprawia, że włosy ulegają puszeniu się. Dlatego w szczególności należy uważać na obecność w składzie gliceryny, pantenolu oraz kwasu hialuronowego.

Olejowanie

Oleje mają tą właściwość, że tworzą na włosach swego rodzaju film, który chroni je przed utratą wilgoci. Dlatego na nieestetycznie wyglądający „puch” na głowie, oleje będą prawdziwym sprzymierzeńcem.

Odżywki bez spłukiwania

Kosmetyk jest idealny dla włosów przesuszonych. Jego receptura (bez humektantów i innych substancji nasilających puszenie) poskromi puszące się włosy i zachowa fryzurę w nienagannym stanie. Musimy jednak szczególnie uważać na odzywki zwiększające objętość, gdyż ich formuła może potęgować puszenie.

Serum silikonowe

Silikony, podobnie jak oleje, tworzą na włosach film zabezpieczający przed utratą wilgoci. Dlatego osoby cierpiące na nadmierne puszenie się powinny koniecznie uwzględnić ten kosmetyk w codziennej pielęgnacji (L’oreal eliksir odżywczy, Green Pharmacy jedwab w płynie, Biovax serum wzmacniające A+E). W efekcie włos otoczymy należytą opieką oraz uniemożliwimy ucieczkę wody. Preparat najlepiej jest nakładać na końcówki, aby nieco obciążyć fryzurę. Zaaplikowany na całości może spowodować wrażenie przetłuszczonych.

Spray przeciwko wilgoci

To może być absolutne odkrycie dla wielu kobiet cierpiących z powodu dużej wilgotności na dworze. Jego formuła została tak opracowana, aby rzeczywiście zapobiegać przed puszeniem. Jedyne, co wystarczy zrobić, to zaaplikować kosmetyk na partie włosów, które wykazują się największą tendencję do puszenia (Lee Stafford - Poker Straight Dehumidifier, Alfaparf Semi di Lino).

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Utrata włosów Suche włosy Prostowanie włosów Liszaj mieszkowaty Kolor skóry