Jesteś tutaj:

Odżywka do włosów z rzeżuchy - domowa robota!

Jestem najgorszym „chomikowaczem” na świecie. Zachowuję sobie każdy artykuł czy notatkę na temat włosów, jaką tylko znajdę. Mam dzięki temu setki pudeł pełnych ciekawostek na temat włosów, które od czasu do czasu przeglądam.

Jedną z moich pasji jest wypróbowywanie na sobie w domu kuracji Zrób To Sam. Uwielbiam nakładać na włosy wszystkie możliwe olejki głęboko odżywiające, jeśli moim zdaniem mogą one pomóc.
Przez ponad 20 ostatnich lat miałem na włosach właściwie wszystko, co tylko może przyjść do głowy. Czasami nie posuwałem się jedynie do wykorzystywania takich cudacznych kombinacji jak masło orzechowe i woda z pikli.

Lista poniżej nie jest pełna, ale wypróbowałam przez lata wiele z tych domowych odżywek do włosów:
•    Ciepłe okłady z oleju rycynowego
•    Odżywki ze szpiku wołowego (obrzydliwe, ale zdawały się działać)
•    Odżywki z żółtka
•    Majonez (w wielu różnych wariacjach)
•    Odżywki z ciepłej oliwy (z oliwek, sezamu, kokosa, orzecha ziemnego, migdałów, kiełków pszenicy, jojoba i bazylii)
•    Miód, melasa i syrop klonowy
•    Piwo, gin, wódka i różne alkoholowe mieszanki
•    Pieprz kajeński, chrzan, biały pieprz i sos Tabasco

Niektóre z tych odżywek były świetne, inne ohydne, jeszcze inne – koszmarne. Odżywka z oleju rycynowego, której spróbowałam, przyciemniła moje włosy i dopiero po pięciu myciach udało mi się usunąć obrzydliwe, klejące się pozostałości i paskudny zapach rycyny.

Miód był brudzący, chociaż z melasą było dużo gorzej. Syrop klonowy był przyjemny, ale efekty nie były warte powtarzania.
Zdecydowałam się podzielić niektórymi z tych dziwacznych przepisów na odżywki, które na przestrzeni lat zebrałam, wypróbowałam osobiście i których skutki opisałam.

Przed zastosowaniem tej kuracji z rzeżuchy albo jakiejkolwiek innej kuracji należy sprawdzić, czy na skórze głowy nie ma żadnych otarć, ranek albo guzów. Jeśli znajdzie się jakieś, nie należy stosować kuracji dopóki skóra głowy całkowicie się nie zagoi. Jeśli się nie zagoi, trzeba udać się do lekarza.

Kuracja z rzeżuchy dla włosów przetłuszczających się
Moja bardzo dobra przyjaciółka ma problemy z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Znalazłam dla niej w książce Wszystko, Co Musisz Wiedzieć, Żeby Mieć Wspaniale Wyglądające Włosy, autorstwa Louis Gignace wydana w 1981, następujący przepis.
Moja przyjaciółka wypróbowała kurację do włosów z rzeżuchy i zauważyła, że dała ona dobre efekty, jeśli chodzi o eliminację problemów z przetłuszczaniem.
Moja przyjaciółka poleca ją gorąco wszystkim tym, którzy mają problemy z przetłuszczaniem się włosów.

Rzeżucha zdaje się dobrze działać na tłuste włosy, ponieważ jest bogata w żelazo i fosfor, jak również witaminy A, C i E.
1. Zmiksować dużą garść świeżej rzeżuchy ze szklanką wody mikserem na jednolitą papkę. Przy długich włosach, może być konieczne użycie dwóch garści rzeżuchy.
2. Podgrzać miksturę na kuchence do momentu zagotowania i gotować przez 10 minut.
3. Odcedzić płyn; rzeżuchę wyrzucić.
4. Zostawić płyn do wystygnięcia. Nie stosować odżywki na gorąco, by nie poparzyć skóry głowy.
5. Użyć bawełnianej kulki lub bezpośrednio rozprowadzić miksturę na świeżo umytych włosach. Przed aplikacją odżywki należy odcisnąć jak najwięcej niepotrzebnej wody.
6. Zostawić miksturę na włosach na 20 minut.
UWAGA: Najlepsza może okazać się aplikacja płynu na włosy bezpośrednio pod prysznicem, tak, aby uniknąć nadmiernego kapania. Moja przyjaciółka umyła włosy, wyłączyła prysznic, odcisnęła tyle wody, ile się tylko dało, a następnie, wciąż stojąc pod prysznicem, rozprowadziła miksturę na głowie. 
7. Po 20 minutach spłucz miksturę z włosów letnią wodą, aż do chłodnej. Owiń włosy ręcznikiem, nałóż bardzo lekką, nietłustą odżywkę i jeśli  to tylko możliwe, pozwól włosom wyschnąć na powietrzu.

Inne uwagi na temat rzeżuchy
Rzeżucha zdaje się mieć dobry wpływ na tłuste włosy, niektórzy eksperci twierdzą jednak, że jej nadmierne spożycie może prowadzić do potencjalnych problemów z nerkami.
Rzeżucha jest również polecana przez zielarzy jako składnik kataplazmów na artretyzm i podagrę. Nie powinny jej na co dzień używać kobiety w ciąży. Najlepiej kupować rzeżuchę z pewnego źródła, ponieważ dzika może zawierać śmiertelną motylicę wątrobową i inne pasożyty.
 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Przedłużanie włosów Wzrost włosów Cieniowanie włosów Higiena Czarne włosy Hormony