Jesteś tutaj:

Suszenie włosów

Przegrzewanie
Włosy nie lubią wysokich temperatur. Nie eksperymentuj więc z turbosuszarką. Pod wpływem gorącego powietrza łuski włosów podnoszą się, a z ich wnętrza ucieka naturalna wilgoć. W efekcie stają się suche, matowe, nieprzyjemne w dotyku. Jeśli musisz szybko wysuszyć włosy, a więc gorącym powietrzem, wetrzyj w nie nawilżającą odżywkę. Dobrze sprawdzają się odżywki termopielęgnacyjne: nałożone na wilgotne włosy chronią je przed działaniem gorącego powietrza. Nowoczesne suszarki wyposażone są w przyjazne dla włosów funkcje suszenia letnim, a nawet zimnym strumieniem powietrza.

Suszenie pod włos
Metoda suszenia włosów pod włos (w kierunku odwrotnym do ich wzrostu, czyli z głową pochyloną do przodu), często stosowana nawet w salonach fryzjerskich, jest szkodliwa. Włosy należy suszyć zgodnie z kierunkiem wzrostu. Zyska na tym ich wygląd. Podczas suszenia domykasz i wygładzasz łuski, które będą miękko odbijały światło.

Wałki na mokro
Nakręcanie mokrych włosów na wałki bądź spinanie spinkami zwiększa ryzyko ich uszkodzenia. Wilgotne są dwa razy bardziej podatne na splątanie, kruszenie, łamanie się i przecieranie. Tymczasem doskonały efekt modelowania uzyskasz, używając wałków lub spinek do włosów prawie suchych. Zdaniem fryzjerów idealny moment na stylizację to włosy prawie suche. Jak je rozpoznać? Wyglądają na suche, są pozbawione wilgotnego zabarwienia, ale w dotyku pozostają chłodne, miękkie, lekko wilgotne, jakby po deszczu.

Trzymanie suszarki blisko głowy
Jeśli chcesz jak najszybciej wysuszyć włosy, często trzymasz suszarkę przy włosach. Tymczasem z bliska nawet letni strumień powietrza staje się niebezpieczny i może je przypalić. Trzymaj suszarkę w bezpiecznej odległości (minimum 30 centymetrów od głowy).

Suszenie bez rozczesania
Mokre włosy powinnaś rozczesać. Nie chodzi o to, by Twoja fryzura przypominała grzecznego pazia (po rozczesaniu możesz włosy ponownie rozwichrzyć, roztrzepać). Czesanie mechanicznie przymyka łuski włosa, umożliwia też równomierne rozprowadzenie produktów pielęgnacyjnych (odżywki) lub stylizacyjnych (pianki). Włosy nieuczesane (zwłaszcza przesuszone) mogą się plątać, a po wysuszeniu suszarką rozczesanie ich jest prawie niemożliwe.

Tarmoszenie ręcznikiem
Nie należy trzeć mokrych włosów ręcznikiem, gdyż napęczniałe łuski rozwierają się i nie chronią włosa łatwo więc go uszkodzić. Najlepiej jest owinąć głowę ręcznikiem i pozostawić, aż wsiąknie w niego jak najwięcej wody. ( długie włosy należy zebrać w luźny kok). Długie włosy można wycisnąć i nałożyć na nie suchy, ciepły ręcznik, przyciskając go powierzchnią dłoni, aż wchłonie nadmiar wilgoci. Aby ręcznik był ciepły należy przed tym zabiegiem pozostawić go na kaloryferze a latem ogrzać na słońcu.

Przypiekanie lokówką
Lokówki lub gofrownicy nie używaj do mokrych włosów, tylko do wilgotnych. Mokre łatwo spalić, poza tym dużo wyższe jest ryzyko odkształcenia łusek włosa pod wpływem ciepła. Czasami o katastrofie informuje nas dopiero zapach palonych włosów. Nieprzyjemny, bo martwa część włosa zbudowana jest przede wszystkim z białka, keratyny. Zmiany są nieodwracalne. Spalonych włosów nie da się uratować.


• Aby uzyskać efekt większej puszystości włosów należy umieścić dyfuzor z paluszkami powietrznymi na włosach, tak aby ich końce dotykały skóry głowy i wykonując okrężne ruchy podnosić włosy w kierunku podstawy dyfuzora i kontynuować suszenie do momentu aż włosy będą suche, ustawiając temperaturę i natężenie przepływającego powietrza na najniższą pozycję.

• Do układania włosów podczas suszenia można używać również grzebienia i szczotki.

• Aby nadać włosom objętości u ich końcówek należy trzymać dyfuzor w pozycji poziomej, umieścić kilka pasm włosów u podstawy pomiędzy szpilkami powietrznymi i pozostawić je tak na chwilkę. Delikatny strumień powietrza zapobiegnie usunięciu loków lub fal podczas suszenia a chłodne powietrze utrwali fryzurę.

• Układając włosy z lokami lub falami trzymamy dyfuzor w odległości 10-15 cm od głowy, aby umożliwić stopniowe suszenie włosów. Można jednocześnie swobodnie układać włosy dłonią lub grzebieniem, zagniatając je i nadając im loki lub fale podczas suszenia. Zapobiegnie to opuszczanie się loków i nie dopuści do powstania kędziorków.

• Aby wysuszyć długie włosy, można ułożyć pasma włosów na wierzchu dyfuzora. Można również podczas suszenia czesać włosy ku dołowi za pomocą paluszków dyfuzora.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Przedłużanie włosów Wzrost włosów Prostowanie włosów Kolory włosów Aromataza Cebulka włosa