Jesteś tutaj:

Pierwsi Europejczycy

Jak wyglądali pierwsi Europejczycy?

Czy wszyscy mieli rude włosy?Mówi się, że mutacja w genie SLC24A4, która daje Europejczykom bardzo bladą skórę, pojawiła się od 6000 do 12000 lat temu. Dałoby to pierwszy imigrantom do Europy azjatycki, opalony kolor skóry. Jednak przynajmniej dwa warianty europejskiego genu dającego rude włosy mogły powstać około 80000 lat temu.

„Zarówno dane z Afryki, jak i spoza niej sugerują, że „najmłodszy” wspólny przodek pojawił się około miliona lat temu i że wiek globalnego wariantu 314 to 65000 lat. Na skali czasu wiek powstania wariantów Val60Leu, Val92Met i Arg163Gln rozproszonych w Eurazji to 250000-100000 lat temu. Z kolei dla cichych wariantów w Afryce: Leu106Leu, Cys273Cys i Phe300Phe wieki powstania to 100000 – 40000 lat temu. Europejskie warianty genu związanego z rudymi włosami: Arg151Cys i Arg160Trp określa się jako powstałe ok. 80000 lat temu; dla Asp294His i Ser316Ser będzie to 30000 lat lub mniej” (Harding i in. 2000, str. 1357).

Genu dla rudych włosów produkują generalnie nieco jaśniejszy ton skóry, nawet jeśli nie jest się jednorodnym z ich genem. Osoby rudowłose mają o wiele jaśniejszą skórę i nie opalają się; są podatne na oparzenia słoneczne. Co więcej, geny powodujące jaśniejszy kolor oczu rozjaśniają też skórę.

Odsuwając na bok neandertalską datę tego genu, można by zaryzykować stwierdzenie, że pierwsi Europejczycy mieli skórę mniej więcej tego samego koloru, co obecni, jako że mutacje MC1R dla rudych włosów wpływają zarówno na kolor skóry, jak i włosów – niemal jak łagodniejsza forma albinizmu. Oznaczałoby to, że nie było prawdopodobnie, że pomiędzy Cro Magnon a tonem skóry obecnych Europejczyków nie było dużej różnicy.

Ostatnia mutacja jasnego koloru skóry to niedawna poprawa mutacji MC1R, powodującego rudy kolor włosów, jako że pozwalają one skórze absorbować wystarczającą do syntezy witaminy D ilość światła. Jednocześnie pozwala to posiadaczowi genu na opalenie się w ograniczonym zakresie, dając również pewną ochronę przed promieniowaniem UV. Mogłoby to oznaczać, że geny rudych włosów MC1R są powoli zastępowane przez gen jasnej skóry, a „rudość” była prawdopodobnie cechą większości wczesnych Europejczyków. Mutacja rudych włosów jest dobra, jeśli podstawowy kolor skóry jest ciemny, azjatycki, ale w połączeniu z europejską bladością staje się wręcz receptą na oparzenia słoneczne. Możliwe więc, że częstość występowania rudych włosów zmniejsza się od momentu pojawienia się mutacji rozjaśniającej skórę.

Tak więc mimo że gen był inny, miał on podobny wpływ na kolor skóry.

A oto zdjęcie indyjskiego chłopca o cechach kaukaskich i jasnym kolorze oczu. Stanowi on prawdopodobnie dobry przykład tego, jak wyglądali pierwsi Europejczycy około 35000 lat temu. Wyłączając może koszulkę :).

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Zagęszczanie włosów Suche włosy Przetłuszczanie włosów Włosy Powieki Dercos Aminexil