Jesteś tutaj:

Masaż skóry głowy

Masaże skóry głowy, szczotkowanie i cięcia

Metody stymulacji krążenia krwi w skórze głowy sprzyjające wzrostowi włosów

Kluczem do stymulacji wzrostu i zachowania grzywy zdrowych włosów jest zwiększenie i utrzymanie jakości i obfitości dopływu krwi do naskórka w mieszkach włosowych. Jeśli zablokowany zostaje normalny stopień rozszerzenia naczyń, czy to z powodu sygnałów genetycznych będących źródłem łysienia androgenowego (MPB), czy stresu (który powoduje wyciek telogenu), czy złego utrzymania powodującego zaognienie się i zatkanie mieszków w skórze głowy oraz gruczołów łojowych, mieszki włosowe pozbawione zostają najważniejszych substancji odżywczych i tlenu. Bez nich zaczynają obumierać; wskutek tego włosy przestają rosnąć.
Jest kilka prostych technik, których można użyć dla bezpośredniego wspomagania cyrkulacji do skóry głowy i stymulacji wzrostu włosów, a jednocześnie utrzymania skóry głowy w dobrym zdrowiu.

MASAŻ SKÓRY GŁOWY
Masaż skóry głowy jest skuteczną metodą poprawiania ukrwienia tych okolic. Jako że głównym celem jest zapewnienie stałego dopływu krwi do mieszków włosowych, nie wystarczy poddawanie się raz lub dwa razy w tygodniu masażowi wykonywanemu przez specjalistę. Zamiast tego powinno się masować skórę głowy o wiele częściej, co najmniej dwa razy dziennie. Oczywiście jeśli fundusze pozwalają na zatrudnienie masażystki, żeby się tym zajmowała, tym lepiej. Jeśli jednak sytuacja wygląda mniej różowo, jest bardzo prosty sposób umożliwiający wzięcie spraw w swoje ręce.
Na początku należy dokładnie przycisnąć wszystkie dziesięć palców do tylnej części szyi. Następnie nie zdejmując palców z powierzchni głowy wykonuje się nimi koliste ruchy, licząc do dziesięciu: „1.. 2... 3... 4.., 5... 6... 7... 8... 9... 10". Stopniowo przesuwa się palce w górę i do przodu, wykonując wciąż te same ruchy, tak, aby wymasować całą skórę głowy, skronie, czoło i szyję. W przypadku czoła i szyi lepiej jest zastąpić ruchy koliste naciskaniem w kierunku przednim. Należy również uważać przy masowaniu obszarów kłopotliwych – łysiny czy miejsc, gdzie włosy są uszkodzone. Nie wolno tych obszarów omijać! Trzeba tylko masować delikatniej. Zbyt mocne działanie mogłoby zniszczyć resztę włosów (zwłaszcza meszek w wypadku MPB) i tylko bardziej uszkodzić mieszki włosowe.
Zabieg ten powinien stać się częścią codziennych czynności pielęgnacyjnych, powtarzaną przynajmniej dwa razy dziennie: raz rano (na przykład w czasie mycia włosów) i raz wieczorem.
Warto dopilnować, żeby masaż był wykonany opuszkami palców. Niektórzy eksperci twierdzą, że używanie całej dłoni może być równie skuteczne, ale spłaszczona dłoń nie masuje skóry tak głęboko jak opuszki palców.

Alternatywą dla używania opuszków palców jest elektryczny masażer. Wiele ulepszonych modeli zawiera specjalną przystawkę do masażu skóry głowy. Takie urządzenia do masażu pozwalają przeprowadzać go bez żadnego wysiłku i całkiem łatwo się ich używa. W przypadku wypadania włosów należy, jeśli to możliwe, wykonywać nimi masaż kilka razy dziennie. (Podobnie jak w przypadku masażu ręcznego należy to robić ostrożniej w osłabionych miejscach). Jeśli nie ma takiej możliwości, należy ich używać przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem – przez 5 do 8 minut za każdym razem. Należy używać tych samych ruchów okrężnych, a w okolicach szyi i czoła – nacisku do przodu, jak w opisanym powyżej przypadku masowania opuszkami palców. Nie stosować żadnych dodatków do urządzenia masującego, zwłaszcza szczotek czy grzebieni. Mogą się one łatwo wplątać we włosy, co jest bolesne, a poza tym niszczy mieszki włosowe. Nie należy również stosować żadnych ustawień ogrzewających, ponieważ ciepło stymuluje nadmierną aktywność gruczołów łojowych.
Korzyści z masażu opisanego powyżej mogą zostać dodatkowo zwiększone przy użyciu urządzenia zwanego slant board.

SLANT BOARD
Urządzenie to wywodzi się z Indii i na początku znane było na Zachodzie jako Yoga Slant. Można je kupić w wielu sklepach, również w tych ze zdrową żywnością. Jeśli ceny okażą się porażające, bez większych problemów można taką deskę wykonać samemu, oszczędzając pieniądze.

Kładziemy się na desce z nogami w jej uniesionym końcu, dwa razy dziennie po dziesięć minut. W ten sposób grawitacja ziemska wspomoże dopływ krwi do skóry głowy, co poprawi jej ukrwienie i odżywienie mieszków włosowych.
Wolny czas, który spędzamy na leżeniu na desce, można jeszcze dodatkowo wykorzystać, wykonując wtedy masaż skóry głowy. Zaczynamy od masażu opuszkami palców, co powinno trwać około pięciu minut, a kolejne pięć minut poświęcamy na użycie urządzenia do masażu.
Jeśli posiadamy tzw. back swing albo buty antygrawitacyjne (polecane tylko osobom bardzo sprawnym fizycznie), można ich z powodzeniem używać zamiast deski. Jeśli mamy wysokie ciśnienie, trzeba się skontaktować z lekarzem, który prawdopodobnie zaleci stosowanie wyłącznie deski.
Uwaga! Należy zachować ostrożność podczas wstawania z deski, ponieważ nagły odpływ krwi może doprowadzić do zawrotów głowy.

SZCZOTKI

Przed omówieniem sposobów szczotkowania warto najpierw przyjrzeć się samej szczotce. Odłóżmy zatem na chwilę ten artykuł i wybierzmy się do łazienki po używane przez nas szczotki i grzebienie, po drodze zabierając ze sobą również te kieszonkowe, do korzystania poza domem.

A teraz przyjrzyjmy się im z bliska i zadajmy sobie pytanie: „Kiedy ostatnio je myliśmy?”. Większość ludzi zupełnie tego nie pamięta.
Pomyślmy teraz, że za każdym razem, kiedy myliśmy włosy i kiedy w końcu stawały się naprawdę czyste, prawdopodobnie rozczesywaliśmy je tym właśnie brudnym grzebieniem. Czy to nie tak samo, jak zakładać brudne ubrania tuż po wyjściu spod prysznica?

Cały ten zebrany brud i tłuszcz dostaje się z powrotem na skórę głowy, skutecznie zatykając pory i mieszki włosowe, dosłownie przed chwilą oczyszczone za pomocą szamponu. Szczotki i grzebienie trzeba czyścić każdego dnia, kiedy są używane. Można to robić pod prysznicem przy pomocy szamponu, który jest najlepszym środkiem, jaki w tym wypadku moglibyśmy wybrać. Został zaprojektowany tak, by usuwał tłuszcz i brud zbierające się na skórze głowy, więc równie dobrze podziała na szczotkę. Trzeba tylko nalać małą jego ilość na włoski i wprowadzić go głębiej. Następnie trzeba włoski przeczesać grzebieniem, żeby oddzielić brud. Spłukać ciepłą wodą i powtarzać czynności aż szczotka będzie całkowicie czysta. Dobrze wytrząsnąć wodę i wysuszyć szczotkę na miękkim ręczniku z tkaniny. Po generalnym czyszczeniu utrzymanie szczotki w czystości nie powinno sprawiać dalszych problemów.

Jeśli brak czasu na czyszczenie szczotki, można ją owinąć w etaminę. Nie będzie się ona wczepiała we włoski, ale zbierze z nich brud i tłuszcz. Codziennie należy etaminę zmieniać.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szczotek, ale najlepsze są te wykonane z włosia dzika. Można je kupić w każdym salonie piękności czy drogerii. Włoski są bardzo podobne do keratyny w ludzkich włosach i tak samo jak one zbierają tłuszcz i brud. Nylonowe szczotki nie są nawet w połowie tak dobre i nie poleca się ich stosowania. Kolejną korzyścią ze stosowania naturalnych szczotek jest to, że końcówki włosków są zaokrąglone, a więc delikatniejsze dla skóry i trzonów włosów. Włoski nylonowe są na ogół ostre, łamią włosy i prowadza do zaognienia mieszków włosowych.
Szczotki i grzebienie powinno się wymieniać co najmniej raz w roku. Po dłuższym użytkowaniu włoski stają się słabsze i wypadają, co prowadzi do rozdwajania się końcówek i łamania włosów.

SZCZOTKOWANIE

Kiedy włosy są mokre, pod żadnym pozorem nie wolno ich szczotkować. Pod wpływem wody włosy nabierają objętości, co bardzo osłabia ich zewnętrzną powłokę i sprawie, że ich trzony stają się znacznie bardziej kruche. Kiedy włosy są mokre, stają się tak elastyczne, że szczotkowanie bardzo łatwo może je rozciągnąć do granicy łamliwości. Należy używać wyłącznie grzebienia  szeroko rozstawionych, zaokrąglonych ząbkach. Sposób szczotkowania (suchych włosów) jest niezwykle ważny w zapobieganiu osłabieniu i wypadaniu włosów. Delikatne pociąganie podczas szczotkowania stymuluje ukrwienie skóry głowy. Wspomaga to odpowiednie funkcjonowanie malutkich wznoszących włosy mięśni pili, które uciskają gruczoły łojowe, wskutek czego włosy zostają nawilżone łojem – są wtedy zdrowsze i bardziej lśniące.  Co więcej, szczotkowanie usuwa martwe komórki naskórka, brud i pokłady tłuszczu.
Aby stymulować zdrowe funkcjonowanie skóry głowy, trzeba włosy szczotkować dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Włosy należy szczotkować delikatnie przez trzy do pięciu minut (trzy minuty dla włosów krótkich, pięć dla długich). Pochylenie głowy sprawi dodatkowo, że do skóry głowy napłynie więcej krwi, co poprawi jeszcze skutki szczotkowania.  Włosy należy szczotkować od szyi do przodu, następnie od boków do czubka głowy. Na końcu należy jeszcze wyszczotkować włosy od przodu w stronę szyi.
Jeśli włosy plączą się, należy je delikatnie rozczesywać, zaczynając od końców.

CIĘCIA
Większość ludzi wybiera się do fryzjera raz na dwa do trzech miesięcy. W przypadku tego programu będzie to trzeba robić co miesiąc. Może się to wydawać niepotrzebne, ale są dwa dobre powody: po pierwsze, włosy będą rosnąć o wiele szybciej i będzie trzeba je obciąć, a po drugie, obcinanie martwych i rozdwojonych końcówek nada włosom naturalny wygląd. Im częściej te końcówki będą obcinane, tym zdrowsze będą włosy. Jednak jeśli nowe włosy nie będą miały miejsca na wzrost, po prostu nie będą rosnąć.

Metoda usuwania nacisku tych nowych włosów jest bardzo prosta. Artykuł ten można zabrać ze sobą do fryzjera; nie będzie on miał problemu z zastosowaniem się do tej instrukcji. Metodyczne horyzontalne dzielenie włosów na partie i obcinanie końcówek każdej partii, a następnie dzielenie włosów wertykalnie i ponowne cięcie podniesie włosy i pozostawi wiele miejsca na nowe, które urosną później. Należy zadbać o to, żeby meszek na obszarach przerzedzonych i łysiejących również został obcięty. Wspomoże to wzrastanie w tych rejonach nowych włosów.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Utrata włosów Regeneracja włosów Mieszek włosowy Cięcie stożkowe Dercos Aminexil Dermatitis