Jesteś tutaj:

Kształt i cechy twarzy ? wybieranie fryzury odpowiedniej dla Ciebie

Aby uzyskać niezłą fryzurę, dobrze jest wiedzieć, jakie typy fryzur będą wyglądały dobrze przy twoim kształcie twarzy, głowy, twojej linii włosów czy łącznie z pewnymi cechami Twojego wyglądu. To, że w jakiejś fryzurze świetnie wygląda Twój kolega czy jakaś gwiazda nie znaczy, że i Tobie będzie w niej dobrze.
Dobry fryzjer będzie Ci w stanie zasugerować style najbardziej pasujące do twojej twarzy, głowy, linii włosów czy jakichś cech szczególnych. Zawsze śmiało proś fryzjera o fryzurę, która będzie pasowała do Twojej twarzy, ale nie zapomnij podać swoich wymagań i ograniczeń, tak żebyś ostatecznie nie skończył/ła z fryzurą nie pasującą do twojej pracy czy stylu życia.

Na podstawie rozmaitych podręczników fryzjerstwa przedstawiamy tu pewne informacje, które mogą okazać się przydatne. Sugestie dotyczące stylizacji dotyczą ośmiu podstawowych typów kształtów twarzy: owalnej, okrągłej, sercowatej, kwadratowej, podłużnej, trójkątnej, w kształcie odwróconego trójkąta i w kształcie rombu. Poszczególne fryzury zostały również dopasowane do takich cech wyglądu jak wysokie czoło, krótka broda, małe uszy, długa szyja, i tak dalej.

Osoby po zmianie płci powinny pamiętać, że długotrwałe przyjmowanie testosteronu zmieni kształt twarzy na szerszy i bardziej kwadratowy, więc wygląd ogólny sprawia wrażenie bardziej kanciastego. Generalnie jest to taki sam proces jak w przypadku młodych chłopców, których twarz zmienia nieco kształt w okresie dojrzewania. Zasadą jest, że twarze mężczyzn są szersze i nieco bardziej kanciaste niż kobiet czy chłopców, należy jednak pamiętać, że również mężczyźni mają wiele różnych typów kształtu twarzy.

Jeśli znajdujesz się w początkowej fazie procesu zmiany płci i chcesz, żeby Twój wygląd był bardziej męski, staraj się wybierać fryzury nie podkreślające krągłości twojej twarzy, a raczej takie, które nadadzą twarzy bardziej kanciasty charakter. Wielu mężczyzn o gładkich, okrągłych twarzach wybiera typowo męskie, krótkie fryzury takiej jak butch czy marynarz, jednak może się okazać, że nie jest to najlepszy wybór. Fryzura blisko głowy może tylko spotęgować wrażenie jej okrągłości. Jeśli twoje włosy się puszą, mogą również nadawać twojej twarzy bardziej miękki wygląd, chcąc tego uniknąć, dobrze jest zastosować niewielką ilość wosku do stylizacji włosów.

Jeśli jesteś osobą niskiego wzrostu, możesz wyglądać dobrze z fryzurami zaczesywanymi do góry, które optycznie dodają nieco wzrostu, ale oczywiście powinieneś wybrać styl pasujący również do ogólnych proporcji twojej twarzy.
Inną rzeczą, nad którą powinny zastanowić się osoby będące we wczesnej fazie zmiany płci na męską jest to, czy Twój fryzjer odbiera cię jako mężczyznę, czy jako kobietę. Jeśli uważa, że jesteś kobietą, może świadomie, bądź nie, akcentować pewne detale podkreślając fryzurą kobiece cechy twojej twarzy. Nie będzie robił tego z żadnych negatywnych pobudek, po prostu wiele kobiet wybierających krótkie fryzury nie życzy sobie, żeby były to fryzury męskie, z tego względu fryzjerzy są szkoleni do akcentowania innych cech danej fryzury u osób poszczególnych płci.

Jeśli chodzisz do fryzjera, który odbiera cię jako kobietę, albo, który zna cię sprzed procesu zmiany płci i z tego powodu strzyże cię w stylu kobiecym, masz kilka opcji do wyboru. Jedną z opcji jest próba wytłumaczenia, że życzysz sobie fryzury wyglądającej bardziej męsko, bardziej kwadratowo, tak, by nie podkreślać miękkości rysów. Możesz zasugerować styl czy modyfikację do obecnej fryzury, o których wiesz, że mogą wpłynąć na nadanie fryzurze bardziej męskiego charakteru. Inną opcją jest po prostu zmienić zakład fryzjerski i dać sobie szansę na nowy start.

Jeśli jednak jesteś absolutnie przywiązany do swojego stylisty czy fryzjera, a on nie rozumie twoich sugestii, postaraj się zmienić zakład fryzjerski, na jakiś czas, dopóki Twoja twarz nie nabierze bardziej zdecydowanego męskiego wyglądu. Potem możesz wrócić do swojego dotychczasowego fryzjera, licząc, że widząc zmiany, które zaszły w twoim wyglądzie, odejdzie mu ochota na stosowanie „zmiękczających” stylizacji.

 


Twarz owalna
Twarz owalna jest uważana za idealny kształt twarzy, ponieważ jest to ten typ, z którym każda fryzura świetnie wygląda. Twarz owalna jest nieznacznie szersza w części czołowej, charakteryzuje się również zaokrąglonym podbródkiem. Wypróbuj kilku różnych fryzur, żeby przekonać się, w której będziesz wyglądać najlepiej.


Twarz okrągła
Twarz okrągła jest krótsza od owalnej, z czołem, kośćmi policzkowymi oraz szczęką o podobnej szerokości. Przy twarzy okrągłej, fryzura powinna być tak dobrana, by wyszczuplała twarz. Bardzo krótkie fryzury, oddające linią cięcia kształt krzywizny głowy będą jedynie podkreślać jej okrągły kształt i z tego powodu należy ich unikać. Pozostawienie włosów nieco dłuższych, pełniejszych oraz nadanie fryzurze bogatszej struktury może pozwolić optycznie wydłużyć twarz. Również broda, jeśli zdecydujesz się na nią, powinna wyszczuplać twarz.


Twarz sercowata
Twarz w kształcie serca jest najszersza w obrębie kości policzkowych I na wysokości oczu, z szerokim czołem. Kształt jej zwęża się w dolnej części, dochodząc do spiczastej brody. Większość fryzur wygląda dobrze z tym typem twarzy, należy jednak unikać fryzur o dużej objętości na wysokości kości policzkowych, jest to najszersza część twarzy i nie należy jej dodatkowo poszerzać optycznie


Twarz kwadratowa
Twarz kwadratowa charakteryzuje się kanciastym zarysem szczęki i brody, w parze z kwadratowo wyglądającym czołem. Włosy powinny być cięte w sposób optycznie wysmuklający twarz. Na czubku głowy fryzury powinny być pełniejsze, korzystnie wyglądać będzie krótka grzywka, przykrywająca górną część czoła. Osoby o kwadratowej twarzy mogą również dobrze wyglądać z fryzurami warstwowymi o bogatej strukturze.


Twarz podłużna
Twarz tego typu jest długa, przy czym szerokość czoła jest niemal równa szerokości kości szczęki. Włosy powinny być strzyżone w sposób optycznie skracający twarz. Bardzo dobrym pomysłem może być grzywka albo innego rodzaju zaczesywania włosów do przodu. Należy unikać fryzur zbyt pełnych na czubku głowy. Noszenie wąsów przy tego typu twarzy może pomóc przełamać długość.


Twarz trójkątna
Twarz trójkątna jest często nazywana twarzą w kształcie gruszki, z powodu tego, że jest najszersza w linii szczęki I relatywnie wąską w okolicy czołowej. Fryzury powinny być tak dobierane, aby optycznie dodawał y objętości górnej części głowy. W dolnej części głowy włosy powinny być przycinane bardzo krótko w celu zminimalizowania niekorzystnego kształtu. Broda, jeśli ktoś o tym typie twarzy zdecyduje się na ich noszenie nie powinny być zbyt bujne, ponieważ dodatkowo podkreślają i poszerzają i tak bardzo szeroką szczękę.


Twarz o kształcie odwróconego trójkąta
Twarz o kształcie odwróconego trójkąta charakteryzuje się szeroką częścią czołową oraz w okolicach kości policzkowych, gwałtownie zwężającą się w okolicach szczęki i brody. Na górze głowy włosy powinny być strzyżone krótko w celu optycznego zmniejszenia szerokości tej partii fryzury. Pełna broda może stworzyć korzystną iluzję szerszej szczęki.


Twarz w kształcie rombu
Twarz w kształcie rombu jest najszersza na linii oczu, a wąska w części czołowej i w okolicach podbródka. Włosy na czubku głowy powinny być krótkie, natomiast po bokach fryzura powinna być pełniejsza, co da wrażenie bardziej owalnej twarzy. Grzywka pozwoli dodać nieco szerokości z przodu głowy, a jednolita długość włosów z tyłu głowy jest bardziej korzystna od cieniowania, i pozwala dodać szerokości tyłowi fryzury. Pełna broda stwarza korzystne wrażenie poszerzenia bardzo wąskiego podbródka.

 

Cechy twarzy
Rozmiar i długość szyi
Osoby o grubej bądź krótkiej szyi powinny nosić fryzury krótkie, z odkrytym karkiem, stwarzające wrażenie większej długości szyi. Dobrze wyglądać będą fryzury cieniowane. Pozostawienie włosów dłuższych albo pełniejszej fryzury u szyi pozwoli na zminimalizowanie niekorzystnego wrażenia w przypadku szyi zbyt długiej. Szyja chuda dobrze wygląda z krawędzią włosów przy szyi strzyżoną prosto, dodaje jej to nieco szerokości.

Rozmiar uszu
Jeśli masz małe uszy, Twój fryzjer może wyciąć nieco większą linię łuku nad uszami w celu ich optycznego powiększenia. Większe uszy korzystniej wyglądają z mniejszym łukiem, sprawiają wówczas wrażenie nieco mniejszych.

Kształt i wielkość nosa
Żeby odwrócić uwagę od jakiegoś defektu nosa (zbyt dużego, zakrzywionego bądź zadartego) należy włosy na czole i z boków zaczesywać do przodu. Dobrym rozwiązaniem jest też przedziałek, jednak nie przechodzący przez środek fryzury.

Rozmiar podbródka i szczęki
Przy małych bądź cofniętych podbródkach należy wybierać fryzury z krótkimi baczkami. Również obfita broda może zminimalizować wrażenie zbyt małego bądź cofniętego podbródka. Jeśli kości twojej szczęki są słabo zaznaczone, ciemny zarost nada twojej twarzy nieco charakteru, jednak osoby o jasnym zaroście powinny mieć świadomość, że jasny kolor zarostu może spowodować pewnego rodzaju zmiękczenie profilu. I podobnie, ciemny zarost potrafi skutecznie zretuszować problem podwójnego podbródka, jednak jasny zarost najprawdopodobniej jedynie pogorszy sprawę. Jeśli masz długi podbródek, wybierz dłuższe baczki. Noszenie krótko przystrzyżonej brody i wąsów pozwala na zminimalizowanie efektu wystającego podbródka.

Rozmiar i wypukłość czoła
Przy niskim albo bardzo krótkim czole, najkorzystniej wyglądać będą włosy krótkie albo dłuższe zaczesane do tyłu, dadzą one wrażenie wyższego czoła. Jeśli masz szerokie czoło, spróbuj czesania się z przedziałkiem na środku. Jeśli twoje czoło jest bardzo wysokie, spróbuj zaczesywania włosów do przodu i różnego rodzaju grzywek, które pomogą je optycznie skrócić.

Cofająca się linia włosów
Decyzje dotyczące postępowania w przypadku cofania się linii włosów w przedniej części głowy muszą być uzależnione od tego, jak daleko posunął się ten proces łysienia. W początkowym stadium dobrze wyglądają fryzury strzyżone a’la cezar albo włosy zaczesywane do przodu, pozwalające na zamaskowanie powiększających się zakoli. Jeśli jednak proces ten jest już bardziej zaawansowany, włosy zaczesywane do przodu zaczną wyglądać dziwacznie. W sytuacji takiej lepiej zdecydować się na fryzury bardzo krótkie. Wyglądają one wówczas naprawdę dobrze. Wielu mężczyzn wybiera wówczas gładkie wygolenie skóry głowy, często równoważone rozmaitymi rodzajami bród, najlepiej krótko przystrzyżonych, które nadają równowagi ogólnemu wyglądowi w sytuacji braku włosów.

Wzrost
Jeśli jesteś osobą niską, noszenie fryzur postawionych do góry na czubku głowy może pomóc Ci dodać sobie nieco wzrostu. Musisz jednak pamiętać, że fryzury te muszą być dobrane odpowiednio do cech twojej twarzy. 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Gęste włosy Przedłużanie włosów Kolor włosów Dercos Aminexil Cebulka włosa Łysienie u dorosłych