Jesteś tutaj:

Brody dla każdego

Mężczyźni od dawien dawna dbali o swój zarost, różnorodnie go przycinając lub zapuszczając i tworząc w ten sposób brodę. Zmieniały się mody i trendy, ale co jakiś czas broda zawsze wracała do łask. Należy jednak pamiętać, że brody (wszelkich tłuści), aby miała zdobić mężczyznę, musi być zadbana

Historia noszenia brody
Współcześnie znamy wiele obrazów i wizerunków, które kształtowały się przez tysiące lat, przedstawiających mężczyzn  z określonym typem zarostu. W jaki sposób zatem kształtowała się moda na określony rodzaj zarostu?
Znany jest wizerunek człowieka prehistorycznego, który ubrany jest w skóry zwierząt, a jego twarz porośnięta jest bujnym zarostem. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z faktu, że już około 20 tysięcy lat temu pojawiło się pierwsze narzędzie, które prawdopodobnie służyło mężczyznom do golenia twarzy? Narzędziem tym jest oszlifowany kamień, dzięki któremu mężczyźni mogli zapewnić sobie właśnie strzyżenie swojej brody i nadanie jej odpowiedniego kształtu. W późniejszym okresie wylansowano natomiast modę na gładko ogoloną twarz, którą wylansował

Aleksander Wielki w IV w. p.n.e. Był on pierwszym w historii dowódcą, który nakazał golić się swoim żołnierzom. Sto lat później zwyczaj ten przyjęto w Rzymie, gdzie golenie było wówczas symbolem przejścia młodzieńca w dorosłość. Gładko ogolona twarz stała się natomiast symbolem wysokiej pozycji społecznej. W II n.e. sytuacja znowu się jednak zmieniła. W II wieku n.e., cesarz rzymski Hadrian zapuścił brodę, chcąc zasłonić oszpeconą przez ospę twarz. Od tego czasu ponownie wróciła moda na jej noszenie.

Golenie twarzy natomiast stało się po raz kolejny modne podczas panowania Konstantyna Wielkiego, brody natomiast nosili wówczas tylko mężczyźni pogrążeni w żałobie oraz oskarżeni o przestępstwa kryminalne. Wiadomym jest również, że w starożytności broda była oznaką mądrości. Greccy i rzymscy uczeni i filozofowie, chcąc mieć dostojny wyraz twarzy, zapuszczali brody. W średniowieczu również tak uważano. Broda była wyznacznikiem męskości, oznaczała męstwo i dojrzałość. Królowie i władcy nosili zatem długie brody. Nie dbali jednak o nie, ponieważ dbanie o brodę było wówczas oznaką próżności.

O dopracowanie swojego wizerunku zabiegali jednak mężczyźni renesansowi, którzy zaczęli dbać o swoje brody. Krótkie, strzyżone w trójkąt były noszone przez monarchów i władców, bujne brody natomiast nosili artyści, poeci i filozofowie. Stały się one modne po raz kolejny w okresie pozytywizmu. Wystarczy, jeśli przypomnimy sobie wizerunki Marksa i Engelsa. Schyłek panowania Napoleona II, to natomiast moda na szpiczaste bródki i delikatny, podkręcony wąsik. We współczesności pojawiają się, podobnie jak w kolejnych epokach historycznych, określone trendy na strzyżenie zarostu i dbanie o niego, natomiast wyznacznikami w dokonaniu odpowiedniego wyboru, są również upodobania, kształt twarzy i rodzaj zarostu u danego mężczyzny.

Widzimy zatem, że moda na noszenie lub golenie brody zmieniała się wraz z każdą epoką. Każda z nich nadawała tym faktom swoje znaczenie, a często nawet symbolikę (jak na przykład w przypadku wiązania brody z mądrością).

Rodzaje bród
Noszenie brody, wąsów, bokobrodów to kwestia gustu i mody, ale również tego czy danemu mężczyźnie taki zarost po prostu pasuje. Rodzaje zarostu, jakie można wyróżnić to wąsy, broda oraz baki. Zarost może być przystrzyżony na wiele różnych sposobów, może się różnić długością oraz kształtem. W niektórych wypadkach broda łączy się z wąsami i bakami, a w innych niektóre części nie występują (np. broda bez wąsów). Obecnie wśród młodych ludzi dużą popularnością cieszą się brody, które przystrzyżone są w najrozmaitszy sposób. Rzadko natomiast można spotkać się z wąsami, które są popularne wśród czterdziesto-, pięćdziesięciolatków. Jeśli chodzi o najbardziej popularną ostatnio i najczęściej spotykaną na ulicach formę, jaką przybiera męska broda, jest to tak zwana kozia bródka. Szczególnie efektownie wygląda ona u mężczyzn, którzy mają ciemny i mocny zarost, ponieważ jest widoczna i nadaje mężczyźnie charakteru. Młodzi mężczyźni mogą sobie również obecnie na nowoczesne wygolenie i uformowanie baków, które dzięki maszynce elektrycznej mogą przybierać różne kształty i niepowtarzalne wzory.

W tym przypadku wszystko zależy od pomysłowości mężczyzny, który decyduje się na takie krótkie baki oraz tego, jak chce wyglądać. Starsi mężczyźni powinni natomiast nosić brody o bardziej klasycznym wyglądzie, dzięki czemu będą mogli podkreślić swoje atuty. Nie powinni jednak zbytnio eksperymentować, jeśli zajmują określone pozycje w miejscu pracy, aby nie wyglądać po prostu śmiesznie. Często dojrzali mężczyźni noszą dłuższe, niż młodzi, brody. Nie powinni jednak zapominać, że dłuższa broda to nie tylko wygoda wynikająca z braku konieczności codziennego golenia się, ale również obowiązek prawidłowego jej pielęgnowania. Warto pamiętać również, że rodzaj zarostu zawsze należy wybierać kierując się nie tylko własnymi upodobaniami, ale również rodzajem zarostu, wiekiem i zajmowanym stanowiskiem w pracy, aby całość komponowała się w jeden spójny wizerunek.

Prawidłowa pielęgnacja zarostu
Jeśli mężczyzna jednak decyduje się na zapuszczenie zarostu, niezależnie od tego, jaką jego formę przyjmie, musi pamiętać o prawidłowej jego pielęgnacji. Włosy składające się na zarost trzeba bowiem często rozczesywać i przycinać. Osoby o jasnym zaroście, które palą papierosy muszą pamiętać, że nikotyna zostawi na ich wąsach żółtobrązowy, nieestetyczny nalot. Natomiast mężczyźni, którzy lubią nosić kilkudniowy zarost mogą go regularnie wyrównywać. Dzięki temu nadadzą mu schludnego wyglądu i sprawią, że stanie się gęstszy. Najważniejszym elementem pielęgnacji brody i wąsów jest jednak jej regularne mycie. Środkami, które mogą w tym pomóc mogą być po prostu szampony do włosów (mydło może spowodować zbytnie wysuszenie skóry). Najlepiej wykonywać tę czynność podczas kąpieli i mycia włosów. Do pielęgnacji brody można również stosować specjalistyczne szampony, które pozwolą zadbać o dobry stan wlosów brody czy wąsów. Po myciu należy bardzo dokładnie wytrzeć brodę ręcznikiem, a w przypadku długiej brody należy pamiętać również o delikatnym jej rozczesaniu. Najważniejsze jest bowiem, aby zarost dodawał uroku i upiększał, a nie szpecił. Warto o tym pamiętać i dbać o to, aby broda czy wąsy były zawsze pielęgnowane i zadbane. Tylko wtedy bowiem będą atutem mężczyzny.

Wypadanie włosów

Wszyscy wiemy, że każdego dnia wypada nam określona ilość włosów. Jest to proces naturalny i potrzebny naszym organizmom. Czasami jednak zdarza się, że tracimy dużo więcej włosów, niż przeciętny człowiek. Spowodowane może to być kilkoma czynnikami i może dotyczyć nie tylko włosów na głowie, ale również męskiego zarostu. Za przyczyny wypadania włosów uznaje się czynniki hormonalne (nieprawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, a zwłaszcza testosteronu), nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu immunologicznego, które powodują łysienie plackowate czy inne czynniki, takie jak nieprawidłowa dieta czy nadmierny stres. Wypadanie włosów zarostu męskiego jest przede wszystkim jednak obserwowane podczas tzw. łysienia całkowitego. Przyczyny jednak tej dolegliwości nie są znane i wskazana jest wizyta u lekarza. Takich dolegliwości nie można bowiem lekceważyć. Powinny one być dla każdego sygnałem, że w organizmie zachodzą pewne niepożądane zmiany i nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Suche włosy Cienkie włosy Uszkodzenia włosów Fryzury Mieszki włosowe Geny