Jesteś tutaj:

Brody

Podczas gdy zawarte w niniejszej pracy sugestie dotyczą pozornie tylko jednej, piękniejszej połowy ludzkiej rasy, to są one odpowiednie również dla męskiej części naszej populacji.

Niniejszy artykuł jednakże dotyczy pozornie tylko mężczyzn, choć przedstawicielki płci pięknej mogą dzielić ze swoimi naturalnymi obrońcami dumę z posiadania przez nich dobrze utrzymanych wąsów czy bród, czy też obu wymienionych elementów. Natura na ozdobę i ochronę dała mężczyźnie jego brodę, jednakże nie miała na celu, by w związku z tym stał się on przedmiotem szyderstwa czy krytycyzmu, co czasami się zdarza, jeżeli nie dba o swój zarost tak, jak o swoje włosy. Błędem takim samym jak zaniedbanie jest jednakże przesadna uwaga poświęcana brodzie czy zarostowi. Poprzez zaniedbanie nazwany on może zostać niechlujem, ekscentrykiem czy brudasem, lecz jeżeli mężczyzna przesadnie dba o swój zarost zyskać może przezwisko nie do pozazdroszczenia odnoszące się do głupoty. Z dwojga złego drugi typ jest lepszy, gdyż mimo możliwych niedostatków w swej inteligencji, mężczyzna przesadnie dbający o swój wygląd ma przynajmniej nawyk utrzymywania higieny osobistej, z której uczynił swoją religię.
Poznać mężczyznę można po jego brodzie, czy jest on myślicielem, człowiekiem beztroskim, nie uczęszczającym do fryzjera, modnisiem czy też uważanym za dziwaka ekscentrykiem. Często pośród gąszczu pokrywającego męski podbródek ukrywa się bardzo szykowna Broda. Zatem przy poświęceniu odrobiny uwagi i troski ta nieujarzmiona, zaniedbana Broda stanie się kształtna, dorodna i atrakcyjna. Mężczyzna ślepo podążający za aktualną modą, często prezentuje groteskowy wygląd ze względu na fakt, iż jego „modna” Broda upodabnia go do niektórych gatunków zwierząt. Hodując brodę mężczyzna powinien dokładnie przyjrzeć się rysom swojej twarzy tak, jak powinna uczynić to kobieta dobierająca sobie Uczesanie. Jeżeli zatem mężczyzna posiada wnikliwe, artystyczne spojrzenie, to nigdy nie pokaże się z brodą pozostającą w silnej opozycji z rysami jego twarzy, czy też taką, która narazi go na kpiny z powodu dziwnego efektu, jaki wywołuje. Mężczyźni krytykują przedstawicieli własnej płci równie mocno jak kobiety, zatem nie zdobędzie podziwu ani szacunku mężczyzna, który kultywuje dziwactwo i pokazuje się ze spuszczonymi lub podkręconymi końcami brody czy też ogromnymi wąsami zwiniętymi za pomocą wosku w ostre końce czy błyszczące pierścienie. Taki ekscentryzm piętnuje go mianem fircyka czy gogusia a w związku z tym mężczyzny o ogromnie złym smaku, chyba, że w kraju, w którym przebywa taka jest właśnie Moda i nie jest on niechlubnym wyjątkiem.

NASTEPNA_STRONA
U obojga płci za ideał uważa się twarz owalną. Kobieta efekt ten może osiągnąć poprzez odpowiednie ułożenie włosów, mężczyzna zaś poprzez odpowiednio wyhodowaną i utrzymaną brodę. Jeśli twarz mężczyzny jest okrągła wówczas Broda na podbródku ja wydłuży, jeśli zaś jest długa i szczupła naówczas Bokobrody nadadzą jej okrąglejszy wygląd. Podobnie postępują kobiety układając włosy wysoko lub nisko.
Kompletnie łysi mężczyźni nie powinni nosić pełnej, ciężkiej brody, gdyż nada im to groteskowy, absurdalny wygląd. Również mężczyzna, na którego twarzy rośnie rzadki, nierówny czy nieregularny zarost, nie powinien hodować swoich włosów na jakąkolwiek długość, gdyż nawet przez grzeczność nie można nazwać Broda tej zbieraniny nierównych, poszarpanych włosów. W takich przypadkach najlepiej utrzymywać zarost krótko przystrzyżonym i pozwolić obserwatorom spekulować co do jego jakości. Co się tyczy wąsów, tego podziwianego przez wszystkie kobiety elementu męskiej aparycji o ile nie rośnie on nad ich własna wargą, mogą być one ozdoba samą w sobie, ale czasami obiektem śmiechu i kpin. Są Wąsy o proporcjach doskonale wyważonych, jak również i takie, których wygląd jest wulgarny i na wiele innych sposobów budzący wątpliwości. Nic nie można poradzić na to, że drugi z wymienionych rodzajów, gdzie włosy rosną energicznie czy też żałośnie rzadko, uniemożliwia noszenie pełnych pięknych wąsów. Gdyby wszyscy mężczyźni mieli idealny zarost w tym zakresie nie byłoby dyskusji ni protestów czy przejawów współczucia dotyczących zbyt bujnie czy zbyt rzadko rosnących wąsów. Prawdą jest, że współczucie wyrażane osobom o słabym zaroście niczego nie zmieni, ale być może protest przeciwko zarostowi zbyt bujnemu, czy długiemu spowoduje choć kilka „nawróceń”. Zarost, jak wcześniej wspomniano, powinien być pielęgnowany równie pieczołowicie, co włosy, lecz młodzieniec, który chce zaakcentować własną męskość poprzez bujną brodę, dobrze postąpi pamiętając, iż większość reklamowanych panaceów na porost włosów na twarzy jest równie bezużytecznych, jak te, które mają spowodować, że łysą czaszkę pokryją piękne i Bujne włosy. Rzeczywiście występują toniki, które posiadają godne polecenia wartości, ale kiedy liczba mieszków włosowych na twarzy jest mniejsza niż ich ilość na głowie, nie ma mowy o osiągnięciu gęściejszej i bujniejszej brody niż dała nam Natura, po zastosowaniu jakiegokolwiek toniku, który wszakże nie ma mocy sprawczej tworzenia nowych torebek włosa, a zatem może jedynie przyspieszyć wzrost włosów istniejących. Łatwo zrozumieć fakt, że częstsze Golenie nada zarostowi bardziej obfity wygląd w myśl tej samej zasady, o której mówiono przy podcinaniu włosów. Autorytet w tej dziedzinie mawia: „Niewątpliwie najbardziej skutecznym znanym stymulantem jest częste Golenie, od momentu, w którym tylko pojawi się pierwszy zarost. Jednakże szczere pragnienie dumnego prezentowania brody, tak popularne wśród młodych mężczyzn, często powoduje, że zaniedbują oni wspomnianą wyżej praktykę, konsekwencją czego, jest brak bujnego, obfitego zarostu. Właściwym jest, by do około dwudziestego piątego roku życia, często używać brzytwy (…) Golenie jest jedyną metodą, która może przyczynić się do uzyskania pięknego, gęstego wzrostu włosów męskiego zarostu”.
NASTEPNA_STRONA

Jeżeli u fryzjera, u którego się goli, mężczyzna nie ma własnej brzytwy, pędzla czy miseczki i może polegać tylko na szczerości osoby świadczącej mu tą usługę, to lepiej by nauczył się Golić sam i tym samym był absolutnie pewien, że nie zarazi się żadną z szerokiego zakresu dziwnych chorób przenoszonych przez narzędzia u lekkomyślnie ich używającego golibrody. Zarost, tak samo jak włosy, może zostać dotknięty łupieżem. Lecz tak samo jak z włosów, tak i z brody można go usunąć w podobny sposób, stosując te same środki. Gęstą brodę należy wyczesywać każdego poranka, a następnie aplikować można podany poniżej Lotion, który utrzyma ją w czystości i jednocześnie będzie stymulował cebulki włosowe.

Wziąć:
Boraks w proszku - 1 łyżeczka
Woda rozmarynowa - ½ pinta
Zmieszać i trzymać w szczelnie zamkniętej butelce. Używać w opisanym powyżej celu.

Choroba nazywana przez lekarzy figówką, bardziej powszechnie znana jako świerzb fryzjerski czy Grzybica jest bardzo uparta, jak również zwodnicza, gdyż niby wyleczona lubi nawracać. Jej podłoże, jak i innych pokrewnych chorób jest pasożytnicze i atakuje ona zarówno cebulki jak i całe włosy. Najpierw pojawiają się czerwone swędzące plamki, wkrótce potem zaobserwować można kilka krost. Jedynym lekiem na tę chorobę, zdaniem cytowanego wcześniej znawcy „ jest wyrwanie włosów i nasmarowanie miejsca silną, niszcząca pasożyty maścią jak np. Maść zawierająca kwas węglowy”. Figówka nie pojawia się tak często jak się ogólnie przypuszcza i często mylona jest z podobnymi chorobami: trądzikiem i liszajcem. Zwykła Grzybica czy trądzik zwykle ustępuje po aplikacji oleju terpentynowego, który wczesuje się dwa lub trzy razy dziennie i pozostawia. Również zastosować można bardziej przystępną i skuteczną poniższą recepturę.

Wziąć:
Boraks w proszku - 1 łyżeczka deserowa
Gliceryna - 1 łyżeczka
Olejek terpentynowy - 1 łyżeczka
Czysty smalec - 1 uncja


Dobrze wymieszać, dodać ulubione perfumy i wcierać delikatnie w zaatakowane miejsca.
Kiedy ta kuracja zawiedzie, należy udać się do lekarza. Im wcześniej, tym lepiej, gdyż choroba ta jest bardzo uporczywa i jej leczenie wymaga wiedzy chemicznej i utrwalonej, stałej determinacji w działaniu. Świerzb fryzjerski chodzi podczas golenia w kontakt z brzytwą czy pędzlem i ten fakt jest wielce istotnym argumentem przechylającym szalę na korzyść samodzielnego golenia się przez mężczyzn lub też posiadania przez z nich u swojego fryzjera własnych akcesoriów. Czasami łyse placki na głowie dotykają i owłosionej części twarzy. Leczy się je w identyczny sposób jak te atakujące głowę.

NASTEPNA_STRONA
Grzybica, czyli okrągłe wypryski pojawiające się zarówno na skórze głowy, jak i twarzy, może wywodzić się z cech konstytucyjnych, skaz skrofulicznych, nawyków brudactwa, tłustego jedzenia czy też czasami lokalnych podrażnień spowodowanych przez aktywny wzrost bardzo mocnych włosów. Chorobę należy od razu dokładnie zbadać i zacząć leczyć, gdyż jej trwanie prowadzi do zniszczenia mieszków włosowych i w konsekwencji trwałemu wyłysieniu zaatakowanych miejsc. Dostrzegalnym faktem jest, że Grzybica częściej atakuje ludzi o karnacji jasnej niż tych o naturalnie ciemnym kolorycie skóry i włosów, co spowodowane jest tym, że skazy skrofuliczne częściej występują u osób o typie jasnym niż ciemnym. Staromodna kuracją na grzybicę było namoczenie dużej miedzianej monety w małej ilości octu i następnie przemywanie otrzymanym płynem zaatakowanych miejsc. Jako że recepturę tą podawano tylko i wyłącznie w przypadku leczenia grzybicy skóry, nie można jej polecić na bezpieczne leczenie grzybicy skóry głowy czy zarostu. Jeżeli jednak Grzybica zaatakuje należy, czym prędzej skontaktować się z lekarzem, by zapobiec możliwemu wyłysieniu czy tez deformacjom na skutek choroby.

Mówi się, że najlepszym lekiem na najcięższe przypadki grzybicy jest namoczony w occie żółty szczaw, zarówno korzenie jak i liście.
Jeżeli Broda rożnie nierówna czy szczeciniasta, można ją ujarzmić za pomocą niezliczonych pomad i kosmetyków specjalnie opracowanych i sprzedawanych tym celu. Są to z reguły substancje bezpieczne, skomponowane na bazie mydła i wosku, koloryzowane i perfumowane.
Przezwyciężać należy złe nawyki nieświadomego skubania, skręcania i pociągania brody oraz przygryzania wąsów, w innym przypadku Broda i Wąsy zyskają wygląd poszarpany, nierówny i nieporządny.
Dobrą mieszanką do golenia, używaną zamiast zwykłego mydła, może być mikstura przyrządzona jak następuje: zeskrobać pół funta zwykłego białego mydła i rozpuścić je w tak małej ilości alkoholu, jak to możliwe, najpierw mieszając je w miseczce umieszczonej we wrzącej wodzie. Następnie dodać łyżeczkę sproszkowanego boraksu i ilość olejku bergamotowego wystarczającą do poperfumowania mieszanki. Pasta do paska do ostrzenia brzytwy przygotowywana jest poprzez namoczenia paska słodkim olejkiem, a następnie posypując równo odrobiną szmerglu.
Tam, gdzie Dokładne golenie wywołuje nadwrażliwość skóry, wrażenie to złagodzi środek zmiękczający taki jak rum laurowy zmiękczony gliceryną czy jakikolwiek ze zmiękczających logionów polecanych wcześniej w niniejszej pracy.

NASTEPNA_STRONA

Efekt podtrzyma drobny puder posypany na twarz zaraz po zabiegu golenia. Niektórzy mężczyźni uważają te sposoby, a szczególnie drugi z wymienionych za zniewieściałe, lecz im mądrzejszy mężczyzna, tym mniej będzie on deprecjonował każdą metodę, która pozwoli mu się poczuć komfortowo nawet, jeżeli zmusi go to do stosowania kosmetyków rzekomo przeznaczonych tylko i wyłącznie dla kobiet.
We wcześniejszej części niniejszej pracy mocno sprzeciwiano się praktyce farbowania włosów, a mimo tego podano kilka przepisów dla tych nielicznych, którzy jednak zdecydują się poddawać temu zabiegowi. Przepisy te z równym powodzeniem stosowane być mogą przy zabiegu farbowania brody czy zarostu w ogóle. Jednakże w dalszym ciągu aktualny jest silny protest przeciwko farbowaniu jakichkolwiek włosów, podwójnie w przypadku zarostu, nie ważne jak siwe będzie Broda czy Wąsy. Dlaczegóż właściwie mężczyźni i kobiety maja być tak wprowadzani w błąd w czynieniu przez siebie wysiłków przywrócenia naturalnego odcienia włosów – prawie zawsze kończącego się dramatycznymi porażkami – skoro ich wypłowiałe włosy prawie nigdy nie zyskają na powrót koloru, jaki miały. Dlaczego jednak to mężczyzn zdecydowanie bardziej się zwodzi jest tajemnicą niezgłębioną. Otóż, podczas gdy włosy mogą zostać ufarbowane z porównywalnie satysfakcjonującym efektem, tak żadne Baki czy Wąsy Anglosaksończyka nie zostaną ufarbowane tak, by nie wywołać nieprzyjemnego wrażenia czy odczucia. Barwniki brązowe produkują na brodzie niezdrowe zabarwienie, które zupełnie nie harmonizuje z odcieniem skóry, niezależnie od jej typu. Wąsy dotknięte preparatem przyciemniającym powodują uzyskanie efektu pożyczonego, zupełnie nie pasującego koloru.
Autorka niniejszej pracy, jako przedstawicielka własnej płci zdecydowanie podkreśla, że ten zwyczaj jest generalnie niepożądany, nielubiany i wyśmiewany oraz często dyskutowany. Na przykład, wiarygodne źródła podają, że pewna młoda dama o wyśmienitym smaku, inteligencji odmówiła poślubienia mężczyzny o podobnych cechach i wielkiej renomie, ponieważ chcąc się upiększyć zastosował barwnik na swoje włosy. Zainteresowany znajomy obojga, ćwierkający wróbelek zdradzający sekrety, zdradził starającemu się prawdziwą przyczynę odmowy zaślubin. Ten ostatni po pewnym czasie, ponownie zaczął zaloty i kiedy nienaturalny odcień włosów zalotnika zaczął znikać, dama zgodziła się wreszcie przyjąć oświadczyny. Pozornie powody owej damy wydają się trywialne, ale wszakże żadna kobieta nie chce mieć za męża mężczyzny, który stanie się przedmiotem kpin i docinków, a przypuszczać można, iż mężczyzna, który dobrowolnie poddaje się farbowaniu, szczególnie brody i wąsów bardzo rzuca się w oczy, szczególnie w związku z niezgodnością kolorów, jak również defektów w jego konstrukcji psychicznej. Jeśli Natura obdarowuje kogoś okropnym kolorem, to czyni z niego bezradny przedmiot drwin dla złośliwych języków, ale kiedy mężczyzna sam to sobie robi, odbiera sobie sam wszelkie prawo do współczucia i sam naraża się na śmieszności niedorzeczność. Te stwierdzenia wydawać się mogą bardzo radykalne, ale są jednomyślnym głosem wyrażającym opinie całej płci w tym zakresie, gdyż mężczyzna, który chcąc się podobać farbuje włosy, brodę czy Wąsy zdecydowanie traci szacunek płci przeciwnej. Jeżeli Natura dała Ci podstawy dla pięknej i pełnej brody, szanuj ten dar i doceń go poprzez obdarzanie jej dobrą i uważną opieką i uwagą, zostawiając trwałe czy zmieniające się odcienie w rękach dawcy. Jeśli była powściągliwa w obdarowywaniu, trzymaj twarz gładko wygoloną i w ten sposób najlepiej docenisz Jej dar. Bądź rozsądny i nie eksperymentuj z metodami hodowania zarostu. Strzyż ja krótko w młodości, gdyż odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Gęste włosy Przedłużanie włosów Pielęgnacja włosów Liszaj mieszkowaty Wąs Cebulka włosa