Jesteś tutaj:

Badanie włosów

Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś o stanie naszych włosów musimy udać się do dermatologa. Badanie zaczyna się od obejrzenia włosów i skóry owłosionej. Lekarz obserwuje, czy włosy są tłuste, wysuszone, delikatne czy cienkie. Obecność łupieżu, nadmiernego łoju, pustych miejsc pozwala specjaliście na zrozumienie o jaki typ przerzedzenia chodzi.

Ważna jest anamneza, by dowiedzieć się, czy w rodzinie istnieje skłonność do przedwczesnego łysienia. Jeśli lekarz uważa to za użyteczne może zalecić badanie krwi w celu zbadania ewentualnej nierównowagi hormonalnej lub niedostatku protein lub minerałów, które mogą stanowić  przyczynę przerzedzania się włosów.

Po zebraniu informacji od pacjenta i jego członków rodziny przechodzi się do badania klinicznego. Korzystny jest „Pull Test”, który polega na uchwyceniu włosów pomiędzy palcem wskazującym a średnim na poziomie czołowym i potylicznym oraz pociąganiu ich: jeśli pomiędzy palcami pozostają więcej niż 2 włosy - istnieje już słabe wypadanie, jeśli wypadnie ponad 4 włosy mamy już do czynienia z patologią. Istnieją więc badania specyficzne będące w stanie zbadać stan zdrowia włosów. Pośród nich najnowocześniejszy jest z pewnością trikogram wykonywany zarówno w świetle dziennym jak i mikroskopem w polaryzowanym świetle. To badanie pozwala na  ocenienie, czy włosów w fazie wypadania jest dużo. Może on też wiele wyjaśnić na temat przyczyn przerzedzania.

Istnieją badania hematologiczne i kliniczne w celu ujawnienia ewentualnych niedostatków protein czy minerałów: ważne jest zbadanie poziomu żelaza i cynku.
Lekarz pobiera kilka włosów i bada je pod mikroskopem w celu ocenienia stanu zdrowia cebulki. Zdrowe włosy w fazie wzrostu (anagen) wynoszą około 85%, natomiast w fazie spoczynku (katagen) – pomiędzy  13 i 15 % , w fazie wypadania (telogen) nie przekraczają 1% całości. Ocena histopatologiczna pokazuje, że liczba mieszków w miejscu łysienia nie zmniejszyła się, ale  zmniejszył się ich rozmiar.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Wzrost włosów Utrata włosów Włosy kręcone Dermatitis Hormony Biopsja