Jesteś tutaj:

Włosy prostowane a odrosty

Pytanie: Jestem profesjonalnym stylistą włosów i mam do was kilka pytań. Mam klientkę pochodząca z Kaukazu, jej włosy są naturalnie kręcone (niemal jak ondulacja tzw. pudel), która chciałaby na trwałe wyprostować włosy, jednak martwi ją wizja odrostów. Rozmawialiśmy na ten temat, rozważając zastosowanie preparatu zmieniającego teksturę, który poluźniłby skręt a następnie został zmyty, ewentualnie mógłbym zrobić trwałą jednak na dużych wałkach co również powinno dać efekt znacznie luźniejszego skrętu w porównaniu z tym, jaki klientka ma obecnie. Jakie z tych rozwiązań wydaje się Wam bardziej korzystne i dlaczego?  Ta sama osoba życzy sobie również, aby jej włosy poddać zabiegowi koloryzacji ze względu na siwienie. (około 20% stanowią włosy siwe). Czy najpierw należy przeprowadzić koloryzacje czy tez rozwiązanie o którym mowa powyżej? Jak długo należałoby czekać pomiędzy oboma procesami?

Odpowiedź: Moja osobista sugestia będzie taka, aby zdecydować się na ondulację zmieniającą typ skrętu, czyli sugerowany przez ciebie proces z wykorzystaniem dużych wałków. Dzięki tej metodzie klientka nadal będzie miała loki – chociaż znacznie większe, bardziej miękkie i łatwiej poddające się układaniu. Bardzo często kobiety o naturalnie silnie kręconych włosach po ich wyprostowaniu odczuwają pewien rodzaj straty, ponieważ zachowanie włosów jest inne, niż to, do którego były przyzwyczajone. Nawet jeśli później klientka zdecyduje się na całkowite rozprostowanie włosów, ta faza przejściowa może jej pomóc w przystosowaniu się do nowej tekstury włosów.
 
Jeśli chodzi o terminarz zabiegów, to wszelkie ondulacje oraz inne zabiegi zmiany tekstury powinno się wykonywać zawsze przed zabiegiem koloryzacji. Powód jest bardzo prozaiczny. Większość z preparatów do zmiany tekstury zawiera w swoim składzie nadtlenek wodoru, który może przyczyniać się do rozjaśniania koloru włosów, zwłaszcza zaś koloru uzyskanego w sposób sztuczny. Zapewne ani ty, ani Twoja klientka nie chcecie, aby zapłaciła za swój wymarzony kolor, który później ulegnie drastycznej zmianie w trakcie ondulacji. Jeśli włosy pofarbujesz najpierw, a potem wykonasz ondulacje, która zmieni kolor, klientka zapewne zażąda, abyś za darmo przeprowadził ponowną koloryzację.

Koniecznie odczekaj co najmniej dwa tygodnie pomiędzy zabiegami, szczególnie wtedy, kiedy zabieg koloryzacji ma polegać na znacznym rozjaśnieniu koloru. Powód dla takiego postępowania jest następujący. Włosy po ondulacji są zazwyczaj dużo bardziej porowate, przez co mogą znacznie gwałtowniej ulegać rozjaśnianiu. Odczekanie dwóch tygodni daje klientowi szansę oraz czas na regularne zabiegi kondycjonowania włosów, co sprawi, że poziom porowatości powróci w pewnym stopniu do normy, a efekty koloryzacji będą łatwiejsze do przewidzenia.

Zawsze wykonuj próbę uczuleniową oraz test wytrzymałości pasma. Dotyczy to zarówno usług koloryzacji, jak tez zmiany tekstury włosów. Jeśli klientka nigdy wcześniej nie miała wykonywanej trwałej ondulacji, musisz się wcześniej upewnić, że nie jest nadwrażliwa na któryś ze składników preparatu. Test na pojedynczym paśmie pozwoli Ci natomiast na poprawne ustalenie czasu koniecznego do przeprowadzenia procesu i uzyskania odpowiednich rezultatów.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Zagęszczanie włosów Przedłużanie włosów Strzyżenie włosów Naskórek włosa Fryzury Kolory włosów