Jesteś tutaj:

Krótkie fryzury męskie: nazwy i opisy typowych fryzur

W poniższym artykule przedstawiamy kilka krótkich fryzur męskich. Proszę wziąźć pod uwagę, że fryzjerzy oraz osoby w różnych regionach świata czy kraju, a nawet w różnych punktach tego samego miasta, mogą interpretować te style w różny sposób, albo mogą używać popularnych nazw miejscowych na określenie tego typu fryzury. Niektóre nazwy fryzur są dość umowne, a poszczególne interpretacje danej fryzury mogą się różnić między sobą długością. Dopóki Ty i twój Fryzjer nie poznacie się dostatecznie dobrze, zawsze dokładnie precyzuj, jakiej długości fryzurę chcesz osiągnąć, aby nie doszło do nieporozumienia. Oczywiście, nie jest to pełna lista męskich krótkich fryzur, zawiera ona jednak pewne najbardziej popularne fryzury. Ty i twój Fryzjer możecie tworzyć wariacje na temat tych stylów, tak by wybrana fryzura najbardziej pasowała do twojej twarzy czy Twojego stylu życia.

Miska (ang. bowl cut)
Fryzura ta składa się ze znacznie dłuższych włosów na górze głowy i krótszych dokoła niższych partii głowy, przy czym rozdział pomiędzy włosami długimi a krótkimi jest bardzo wyraźny. Nie stosuje się cieniowania włosów. Fryzura ta nazywa się w ten sposób, ponieważ wygląda tak, jakby ktoś wziął miskę, założył ją na głowę jak Kask, a następnie obciął równym cięciem wszystkie włosy wystające spod niej. Niegdyś był to popularny sposób taniego strzyżenia włosów w domu. Ponieważ styl ten jest zwykle kojarzony z dziećmi, strzyżonymi przez matki w domach, posiadacz takiej fryzury może wyglądać chłopięco i młodo.

Szczotka (ang. brush cut)
W celu uzyskania tego typu fryzury, boki i tył są strzyżone krótko i regulowane, natomiast wszystkie włosy na górze głowy są strzyżone na tę samą długość, bez cieniowania. Włosy na samym czubku głowy są noszone nastroszone do góry, co sprawia, że przypominają włosie szczotki.

Burr
Jest to fryzura tworzona za pomocą maszynki poprzez zastosowanie bardzo krótkiego ostrza i ostrzyżenie wszystkich włosów na głowie do tej samej długości. (zazwyczaj do 1/8 cala lub krócej). Włosy są krótsze niż w przypadku fryzury "butch", która ma 1/4 cala. W wypadku cięcia burr widać znacznie więcej skóry głowy. Włosy w tej fryzurze są na tyle krótkie, że dają wrażenie szorstkości, jak papier ścierny, kiedy przejedziemy po skórze głowy w kierunku przeciwnym do rośnięcia włosów.

Fryzura biznesmena

Fryzura biznesmena to dość umowna nazwa stosowana do opisania krótkiej, (lecz nie za krótkiej), konserwatywnej fryzury, odpowiedniej w warunkach biurowych. Zwykle dotyczy włosów ze stożkowym cięciem boków i tyłu, z pozostawieniem włosów na czubku głowy w takiej długości, która umożliwiałaby wykonanie przedziałka, ewentualnie zaczesanie włosów z czoła do tyłu. Istnieje kilka wariacji na temat tego typu fryzury.

Butch
Jest to fryzura wykonywana za pomocą maszynki poprzez Strzyżenie wszystkich włosów do tej samej długości, wynoszącej około ¼ cala, czyli nieco więcej niż w przypadku stylu burr. Fryzura ta może, ale nie musi, być cieniowana wokół uszu oraz niedaleko linii karku, w zależności od tego, jakie są preferencje osoby noszącej fryzurę.

Cezar
W wypadku tej fryzury, włosy na czubku głowy są cięte warstwowo, do długości 1 lub 2 cali, przód jest zaczesywany do przodu w postaci niewielkich ząbków, układających się w grzywkę. Boki i tyły mają regulowaną długość. Fryzura wzięła nazwę od Juliusza Cezara, noszącego grzywkę zaczesaną do przodu w podobny sposób.

Zmienna
"Zmienna " to nazwa umowna, odnosząca się do stylu, który może być noszony na kilka różnych sposobów. Cieniowanie bądź cięcie warstwowe boków i tyłu uzupełnia się pozostawieniem nieci dłuższych włosów na górze głowy, tak, że mogą być one noszone z przedziałkiem lub bez, zaczesane do przodu w postaci grzywki zaczesane do tyłu i na boki, zaczesane na bok – w zależności od ich długości i rodzaju włosów.

NASTEPNA_STRONA

Marynarz
Marynarz to dość umowna nazwa dla bardzo krótkiej fryzury o stożkowym cięciu na górze głowy zrobionym w ten sposób, że włosy wydłużają się nieco w kierunku przodu głowy. Na górze głowy linia włosów jest zazwyczaj zgodna z kształtem czaszki, co sprawia, że fryzura ma zaokrąglony Kształt. Fryzurę tego typu można rozpatrywać jako odmianę klasycznego cięcia stożkowego lub nawet bardzo krótkiej odmiany Pompadour, jeśli włosy z przodu są zaczesane nieco do góry.

Fade
Fryzura typu fade jest ekstremalną formą fryzury z cięciem stożkowym, w której włosy z tyłu I boków głowy są cięte bardzo blisko skóry głowy, a następnie są one cieniowane w górę tak, że długość włosów stopniowo rośnie w kierunku przodu głowy. Cięcie stożkowe zwykle zaczyna się nad uszami. W USA istnieje wiele lokalnych nazw dla tego typu fryzury, podobnie jest w innych częściach świata. Upewnij się, że twój Fryzjer zrozumiał dokładnie, o jaki rodzaj fryzury Ci chodzi.

Płaska góra
W celu uzyskania tego typu fryzury, włosy po bokach I z tyłu są zazwyczaj bardzo krótko stopniowane, natomiast włosy na górze głowy są cięte tak, aby sterczały do góry i dawały wrażenie bardzo płaskiego czubka głowy. Jest cała gama możliwych wariacji na temat długości włosów przy fryzurach z płaską górą, chociaż im dłuższe włosy na czubku głowy, tym bardziej prawdopodobnym jest, że będziesz potrzebować jakiegoś rodzaju produktu do stylizacji włosów, np. wosku, żeby utrzymać je w pozycji stojącej. Są również różne szkoły dotyczące sposobu strzyżenia boków przy styku z czubkiem: boki mogą iść prosto do góry, a wtedy łączenie z górą wygląda dość kwadratowo, albo mogą być w jakiś sposób zaokrąglone, bardziej łagodnie przechodzące w sterczącą górę.

Bardzo krótkie fryzury tego typu sprawiają zwykle, że włosy na samej górze są przystrzyżone bardzo krótko. Niemal przy skórze głowy. Jeżeli na fryzurę taką spojrzymy z góry, na samym czubku głowy widoczny będzie pas niemal pozbawiony włosów, natomiast Kształt włosów otaczających ten pas i sterczących do góry będzie przypominał kształtem końską podkowę.

Marines (high and tight)
Jest to fryzura często noszona przez żołnierzy , szczególnie z oddziałów piechoty morskiej. Boki i tył są ekstremalnie krótkie, albo wygolone niemal przy skórze za pomocą maszynki elektrycznej, albo zgolone Brzytwa tuż przy skórze aż do wysokości korony głowy. Górna część jest noszona bardzo krótko, włosy mają około ¼ cala długości, i cała ta fryzura jest jakby przesunięta do przodu. Pomiędzy wygolonymi bokami i tyłem a górą stosowane jest minimalne Cieniowanie, rodzaj tego cieniowania zależy od osobistych preferencji. Wersja bardziej ekstremalna, tzw. „pluton rozpoznawczy” została przedstawiona poniżej.

Pluton rozpoznawczy (recon)
Jest to ekstremalnie krótka fryzura typu marines, włosy z boku i tyłu głowy są gładko wygolone na dużą wysokość, na jakiś cal lub dwa ponad koronę głowy. Nie ma cieniowania pomiędzy częścią wygoloną a włosami pozostawionymi w przedniej górnej części głowy. Fragment pozostawionych włosów w przedniej części głowy jest znacznie węższy i mniejszy niż w poprzedniej fryzurze. Styl ten przypomina bardzo krótką fryzurę typu Mohawk.

“Ivy league”
Boki i tył są krótko przystrzyżone, natomiast góra jest wycieniowana w poprzek korony, dzięki czemu włosy stają się dłuższe i pełniejsze w kierunku przodu. W klasycznej wersji tej fryzury pokazanej na ilustracji), pozostawia się ilość włosów wystarczającą do tego, aby można było zrobić równy Przedziałek, a włosy ułożyć, zazwyczaj używając do tego celu wosku bądź żelu. Bardziej współczesna wersja tej fryzury może mieć włosy z przodu zaczesywane do przodu bądź do tyłu, jednak zazwyczaj jest to bardzo precyzyjne cięcie, zgodne z kształtem głowy.

NASTEPNA_STRONA

Cięcie warstwowe
Cięcie warstwowe dotyczy fryzur, w których różne partie fryzury są różnej długości. Warstwy te mogą być cieniowane i wówczas poszczególne długości gładko przechodzą w inne, albo pozostawione bez cieniowania, co daje efekt schodkowany, bardziej nowoczesny. Cieniowanie i cięcie warstwowe pozwala na zmniejszenie ciężaru włosów tam, gdzie generalnie są one zostawiane dłuższe, na przykład na czubku głowy. Niektóre warstwy mogą być równej długości, zamiast strzyżenia krótszego po bokach i dłuższego na środku, niektóre fryzury tego typu mogą dawać efekt nowoczesnego nieładu, fryzury takie wymagają zastosowania żelu czy wosku do stylizacji. Przy włosach krótkich cięcie warstwowe i Cieniowanie jest środkiem do osiągnięcia pewnego celu i nie odnosi się do jakiegoś jednego specyficznego typu fryzury.

Jeśli jesteś zainteresowany krótką fryzurą i chcesz, żeby była warstwowa, możesz o to poprosić swojego fryzjera. Jeśli jednak chcesz mieć dłuższą cieniowaną fryzurę, prawdopodobnie lepiej będzie udać się do stylisty, ponieważ fryzjerzy, chociaż część z nich całkiem nieźle radzą sobie z męskimi dłuższymi fryzurami, generalnie specjalizują się w krótszych. Postaraj się znaleźć zakład, który jest dobry w tworzeniu takich fryzur, jaką Ty chciałbyś nosić.

Pompadour
Pompadour to rodzajowa nazwa fryzur, w których włosy z czoła są noszone zaczesane do tyłu. Fryzury takie mogą być zarówno bardzo długie, jak i bardzo krótkie w swojej górnej części. Bardzo często w celu utrzymania fryzury w odpowiednim stanie stosuje się produkty do stylizacji włosów.

Regulaminowa
”Fryzura regulaminowa” to szeroki termin określający styl związany z krótkimi, militarnymi fryzurami męskimi, pośród których często wymieniana jest fryzura “białe ściany”, o której więcej informacji znajdziesz poniżej. Styl militarny nie podlega jakimś szczególnym regulacjom, jeśli chodzi o to jak dokładnie fryzura taka ma wyglądać, dlatego istnieje wiele odmian uczesań tego typu. Na przykład, uregulowania piechoty morskiej mówią, że włosy na czubku głowy nie mogą być dłuższe niż 3 cale, i że włosy przy krawędzi szyi muszą się rozpoczynać od zera, a następnie ich długość musi rosnąć stopniowo w górę głowy. Jeśli chodzi o baczki, nie powinny one sięgać poniżej ucha, być cięte w Kształt stożka, a włosy w tym miejscu nie powinny być dłuższe niż 1/8 cala. Uregulowania takie zostawiają jeszcze Pole do interpretacji, i dotyczą w związku z tym różnych popularnych krótkich typów strzyżenia wymienionych wcześniej, takich jak burr, butch, marynarz itp. Jednak to nie są te fryzury, o których myślimy zazwyczaj mówiąc o fryzurze regulaminowej. Prawdziwa fryzura regulaminowa to włosy krótko przystrzyżone na czubku głowy, zaczesane do góry bądź czesane z przedziałkiem, z bokami i tyłem przystrzyżonymi maszynką fryzjerską niemal przy skórze lub nawet gładko wygolonymi, i wycieniowanymi w taki sposób, że skóra głowy jest bardzo dobrze widoczna. Ten fragment fryzury jest zwykle określany mianem “białych ścian”, a wysokość tego odcinka determinuje fakt, czy fryzura ta zostanie uznana za “niską regulaminową”, “wysoką regulaminową” czy może “średnią regulaminową”. Ilustracja poniżej przedstawia kilka wariantów fryzury regulaminowej.

Cięcie stożkowe
Klasyczna fryzura tego typu charakteryzuje się krótko przystrzyżonymi włosami, gdzie włosy po bokach i z tyłu tracą na długości w miarę zbliżania się do linii karku, a nawet cieniowane na całej linii. Włosy na górze głowy są cieniowane, ale mogą być albo krótkie, albo na tyle długie, żeby można było na nich zrobić Przedziałek. Czasami są stylizowane za pomocą żelu. Dobre cięcie tego typu nie może ujawniać linii podziału pomiędzy włosami różnych długości, warstwy muszą przechodzić gładko jedna w drugą. Większość fryzur krótkich zawiera przynajmniej elementy cięcia stożkowego.

Białe ściany
Miejsca, gdzie włosy są wystrzyżone bądź wygolone bardzo krótko tak, że prześwitująca skóra głowy jest dobrze widoczna.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Przedłużanie włosów Gęste włosy Połysk włosów Mężczyźni Geny Fryzury