Jesteś tutaj:

Krótkie fryzury

Czy boisz się ścięcia włosów na krótko, ponieważ uważasz, że ograniczy to liczbę fryzur do wyboru? A może już masz krótkie włosy i dawno znudził Ci się ten sam, stary wygląd?
Spokojnie – nie musisz rezygnować z wyboru, kiedy masz krótkie włosy!

Dobry wygląd przy krótkich włosach zależy od wielu czynników, głownie:
•    Kształtu twarzy
•    Rodzaju włosów
•    Cięcia
•    Produktów do stylizacji
•    Koloru
•    Trwałej
•    Makijażu
•    Akcesoriów

Przed wykonaniem ostatecznego cięcia warto sprawdzić swoje możliwości. Taka zmiana fryzury tylko z powodu nagłego impulsu nigdy nie jest dobrym pomysłem. Nie warto tego robić tak samo, jak nie warto kupować w pośpiechu czegoś nieprzydatnego.
Kiedy mamy koszmarny dzień jeśli chodzi o włosy, lepiej chwycić za słuchawkę telefonu niż za nożyczki. Dobrze jest najpierw spotkać się z zaufanym stylistą i dać sobie co najmniej 24 godziny na przemyślenie sprawy (w międzyczasie zamiast martwić się włosami zawsze można założyć kapelusz).

Kształt twarzy
Jaki jest kształt Twojej twarzy? Dobrym sposobem na sprawdzenie go jest odgarnięcie włosów z twarzy i przyjrzenie się, aby określić: czy jest okrągła? Długa? Lekko kwadratowa na linii podbródka? Owalna? Jest wiele książek, które pomagają w doborze odpowiednich fryzur do każdego kształtu twarzy i zajrzenie do nich może być naprawdę dobrym pomysłem.

Poza tym wiele salonów oferuje usługi w zakresie wizażu – można się tam dowiedzieć, jak by się wyglądało w różnych uczesaniach i jakie są nasze najlepsze cechy. Dobre uczesanie może bardzo korzystnie pokazać na przykład usta czy oczy.
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli twarz jest „cięższa” na linii szczęki, nie byłoby korzystne dodawanie tam przypinki. Jeśli z kolei jest długa i wąska, włosy długie i proste mogłyby ją tylko bardziej wydłużyć. Jeśli twarz jest okrągła, otaczanie jej loczkami sprawi, że będzie za bardzo przypominała piłkę – i tak dalej.Mała uwaga na temat okularów: jedną z najlepszych rzeczy, jakie można zrobić, by unowocześnić swój wygląd, jest zmiana stylu noszonych okularów. Jeśli nosisz właśnie grubo oprawione okulary w stylu lat 80-tych, warto rozejrzeć się za czymś nowocześniejszym i mniejszym. Modne oprawki zdecydowanie poprawią Twój ogólny wygląd.

Rodzaj włosów
Jakie są Twoje włosy? Proste i jedwabiste? Cienkie i delikatne? Grube i gęste? Naturalnie faliste albo kręcone? Co się z nimi dzieje po myciu, kiedy nie używasz żadnych produktów? Czy nie masz problemu wypadania włosów? Przy obcinaniu włosów w celu ułatwienia sobie ich pielęgnacji, należy koniecznie upewnić się, że wybrało się styl, który nie będzie jeszcze bardziej kłopotliwy!

I znów, ogólnie rzecz biorąc, jeśli włosy są proste jak druty i cienkie, prosta i symetryczna fryzura może być najodpowiedniejsza. Takie uczesania często sprawiają, że włosy zdają się być grubsze, niż w rzeczywistości są.

Jeśli włosy są gęste, można sobie zaplanować bardziej cieniowane cięcie, które sprawi, że będą się wydawały gładsze. Warto szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są nasze włosy. Nawet jeśli jakaś telewizyjna gwiazdka ma na głowie świetną fryzurę, na naszej głowie może ona wyglądać zupełnie inaczej – wystarczy, że włosy będą się bardzo różnić od oryginału.
I znów, warto wybrać się do stylisty (który prawdopodobnie widział już i układał wszystkie możliwe rodzaje włosów), aby dowiedzieć się, co dla naszych włosów najlepsze.

Krótkie cięcie
Na wygląd krótkich włosów największy wpływ ma cięcie! Może ono stworzyć albo zniszczyć krótką fryzurę. Warto upewnić się, że nasz stylista jest wyszkolony i doświadczony w pracy z krótkimi włosami. Dobre strzyżenie krótkich włosów często zajmuje znacznie więcej czasu, niż cięcie włosów długich. Musi ono być precyzyjne, aby fryzura była odpowiednia. Przed wyjściem z salonu warto sprawdzić, czy:
•    Cięcie jest równe?
•    Styl jest taki, jakiego chcieliśmy?
•    Uczesanie da się powtórzyć w domu?
•    Włosy ładnie otaczają twarz?
•    Tył i boki są takie, jakich chcieliśmy?

Warto pamiętać, że jako klient płacący za usługę mamy prawo wymagać odpowiedniej jakości. Jeśli coś jest nie tak, należy od razu poinformować o tym stylistę, który naprawi problem. Jeśli odmówi poprawki, warto pójść do kierownika salonu i porozmawiać bezpośrednio z nim. Jeśli dba o swoją reputację, postara się o poprawę.

Warto zrobić sobie przyjemność i zapłacić więcej za naprawdę dobre cięcie. Nie jest to najlepsza okazja do oszczędzania, jako że niewiele można zrobić ze złym cięciem, może oprócz znoszenia go z cierpliwością.

Kolor i krótkie włosy
To kolejna z tych osobistych decyzji, które wymagają zajrzenia do swojego wnętrza. Podobnie jak z cięciem, rzadko sprawdza się wybranie koloru „na żywioł”. Jestem pewna, że większość stylistów chciałaby dostawać dolara za każdego, kto wchodzi do salonu mamrocząc pod nosem „Czego to ja chciałem?”. Warto porządnie przyjrzeć się kolorowi swoich włosów – czy nam się podoba? Wielu ludzi rodzi się blondynami, ale nie każdemu ten kolor zostaje na dłużej.

Kolor skóry ma duże znaczenie w doborze koloru włosów. Jeśli kiedykolwiek farbowało się włosy i wie się, czy jest się Zimą, Wiosną, Latem czy Jesienią, ma się już całkiem dobre pojęcie na temat własnego koloru skóry.
Ogólnie rzecz biorąc, większość z nas można scharakteryzować jako typ Ciepły (ciepłe kolory skóry jak złoto, brąz, oliwka itd.) lub Chłodny (chłodniejsze kolory skóry jak białobłękitny, różowy itd.). Kiedy typy Ciepłe wybierają chłodniejszy kolor włosów (czarny, ciemnobrązowy itd.), czasem kontrast pomiędzy kolorem skóry i włosów może być zbyt duży. To samo odnosi się do typów Chłodnych, używających cieplejszych kolorów (czerwienie, jasne brązy i tak dalej). O skutkach można się dowiedzieć z dalszej części artykułu.

Moja własna katastrofa kolorystyczna

Oto jak dowiedziałam się, czego nie robić z moimi włosami. Jestem Zimą. Moje włosy są ciemnobrązowe, oczy orzechowe, skóra białobłękitna, co oznacza, że najlepiej mi w kolorach zdecydowanych: czerni, bieli, czerwieni, turkusie i purpurze. Oznacza to również, że „ciepłe” kolory nie pasują do koloru mojej skóry. Lata temu ufarbowałam włosy na rudo – uwielbiałam ten kolor. Jednak kolor nie lubił mnie. Łatwo i często się czerwienię, więc z rudymi włosami wyglądałam niemal jak chodzący burak.

Dobrze dobrany kolor może naprawdę korzystnie wpłynąć na wygląd. Zanim Księżniczka Diana wyszła za Księcia Karola, jej włosy miały nieciekawy kolor mysiego blondu. Jednak później rozjaśniła go do wspaniałego, roziskrzonego blondu i różnica była olbrzymia!

I odwrotnie – nieodpowiedni kolor może kompletnie zepsuć wizerunek. W przeszłości farbowanie włosów nadawało im jeden kolor na całej powierzchni. Nowe technologie farbowania sprawiają, że na ten kolor składa się teraz wiele odcieni, zupełnie jakby był on naturalny. Można stworzyć wszystko – od całkiem nowego kolor po lekkie pasemka.

Warto pamiętać, że włosy są na swój sposób niczym tapeta – mała próbka może wyglądać całkiem ładnie, ale trzeba spróbować sobie wyobrazić całą fryzurę (albo ścianę) w tym kolorze. Jeśli nie jesteśmy gotowi na zmianę koloru na stałe, warto spróbować zmywalnej maskary do włosów albo farbki, które można wykorzystać na różne interesujące sposoby.

Maskary do włosów wyglądają jak normalny tusz do rzęs, z taką samą szczoteczką, i mają takie kolory jak złoty, srebrny, opalizujący, brązowy, czerwony, fioletowy, niebieski i wiele innych. Do rozprowadzenia koloru używa się szczoteczki. Farba do włosów działa w taki sam sposób, poza tym, że kupuje się ją w małych pojemniczkach. Macza się w nich kciuk i palec wskazujący i rozprowadza kolor tam, gdzie ma się na to ochotę.
Z powodzeniem można tez używać połyskujących żeli do ciała. Rozprowadza się je dokładnie tak samo, jak farbkę, aby uzyskać efekt połyskującej głowy! Uważajmy jednak z silnymi środkami kolorystycznymi by nie spowodować wypadania włosów. Jeśli jednak przytrafi nam sie ten problem, na wypadanie włosów proponuje stosowanie magnezu oraz nakładanie maseczki z żółtka, miodu i soku z cytryny.

Krótkie włosy i trwała

Mimo powszechnej a błędnej wiary w to, że trwała może bardzo zmienić krótkie uczesanie, stanowi ona duże niebezpieczeństwo! Jeśli włosy są oklapnięte i chcemy je ożywić, można tego dokonać z pomocą dobrego cięcia i produktów do stylizacji. Doda to włosom objętości, nie skrętu. Trwałe reklamuje się dzisiaj jako delikatniejsze, ale nie o kręcone włosy nam chodzi.

Trwałe wciąż wymagają chemikaliów, które mogą zniszczyć delikatne włosy. Należy unikać trwałej jak ognia, a włosy pozostaną całe. Jeśli stylista doradza trwałą, należy jak najszybciej uciekać z jego salonu.

Makijaż
Przy krótkich włosach makijaż jest podwójnie ważny – fryzura taka przyciąga uwagę do twarzy. Najpierw trzeba zdecydować, co w naszej twarzy wygląda najlepiej. Jeśli są to oczy, warto je podkreślić! Istnieje dobry trik związany z maskarą: przed wykonaniem makijażu należy pociągnąć nią rzęsy. Będzie to baza pod to, co dodamy później. Po wykonaniu makijażu warto wrócić do maskary, która będzie teraz miała na czym „siedzieć” – następna warstwa sprawi, że oczy będą wyglądać naprawdę wspaniale.

Przed nałożeniem makijażu trzeba zawsze dobrze nawilżyć twarz i nałożyć filtr przeciwsłoneczny – dotyczy to wszystkich pór roku. Dowiedziono, że w ten niedrogi sposób można uniknąć wielu typów raka skóry (i zmarszczek). Należy go nakładać na twarz, szyję, ramiona i ręce.
Po ułożeniu włosów można udać się do stylisty, który doradzi, jak zoptymalizować nowy wygląd.
Akcesoria

Przy krótkich włosach można bez końca bawić się akcesoriami, by dodać fryzurze rozmachu. Usłyszałam kiedyś o całkiem nietrafionej zasadzie: „krótkie włosy/małe kolczyki” i „długie włosy/duże kolczyki”. W żadnym wypadku jej nie stosuję! Posiadam i noszę wszystko od małych diamentowych wkrętów po ośmiocentymetrowe kolczyki z macicy perłowej.

Długie kolczyki dodają uroku krótkiej fryzurze i czynią ją bardziej interesującą, a kółka doskonale pasują do każdego. Długie kolczyki z kamieniami jubilerskimi dodają uszom, odkrytym przez krótką fryzurę, miłego blasku. Jeśli nie nosi się zwykle naszyjników, być może dobrym pomysłem byłoby rozważyć kupno kilku złotych lub srebrnych łańcuszków z przywieszkami lub bez, aby sprawić, że szyja będzie przyciągała uwagę. Jeśli nie lubi się łańcuszków, można nosić przywieszki na jedwabnych sznureczkach. Rzecz jasna, również szaliki i apaszki zawsze są dobrym rozwiązaniem.

To smutne, ale prawdziwe, że im stajemy się starsi, tym bardziej padamy ofiarą grawitacji. Jeśli czuje się, że szyja nie jest tak jędrna jak kiedyś, warto posłuchać mojego perłowego sekretu: perły z natury odbijają światło i kiedy nosi się je wokół szyi, światło jest odbijane w kierunku twarzy, co bardzo korzystnie oświetla i ją, i szyję.

Ogromnym błędem jest stwierdzenie, że nie istnieje wiele ozdób do krótkich włosów. W chwii obecnej można kupić masę ślicznych spinek. Najpopularniejsze obecnie są małe spineczki do krótkich włosów – z kryształem górskim, emalią, małymi wstążeczkami i tak dalej. Są też „mini – froteczki” (można nawet użyć tych z działu dziecięcego!), kolorowe gumki, klipy i małe spineczki. Zauważyłam, że wiele krótkowłosych kobiet tworzy innowacyjne style przy pomocy gumek i spineczek – biorą one kilka partii włosów, skręcają każdą i przypinają blisko skóry głowy. Tworzy to śliczny, niby-warkoczykowy wygląd.

Niektórzy producenci wykonują „klejnociki do włosów”, które przyklejają się do fryzury, nadając jej bardziej efektowny wygląd. Wyobraźnia jest jedynym ograniczeniem tego, co można zrobić do ozdobienia swojego wizerunku. Pewnego dnia spotkałam w centrum handlowym dziewczynę, która swoje bardzo krótkie, czarne włosy przewiązała satynową zieloną wstążką w stylu diademu, a końce opuściła z tyłu na szyję. Wyglądała olśniewająco!

Kilka słów na temat kobiecości krótkich uczesań – kiedy włosy są krótkie, łatwiej zauważalne stają się inne rzeczy szyja, uszy i ramiona. Warto je pokazać! Czy istnieje na świecie ktoś, kto nie zauważył, jak seksownie wyglądają długowłose kobiety, kiedy są uczesane do góry? To dlatego, że tak dobrze widać wtedy szyję i uszy. Warto spróbować przy następnym wyjściu z domu czegoś takiego: jeśli strój na to pozwala, rozprowadźmy na szyi, górze pleców, klatce piersiowej i małżowinach usznych lekki nabłyszczacz do ciała. W każdym świetle wygląda się wtedy oszałamiająco!

Podsumowanie
Warto zawsze pamiętać, że „dobre” uczesanie to takie, w którym sami dobrze wyglądamy. Krótkie włosy dają dokładnie tyle samo możliwości, co długie, a poza tym można się świetnie bawić wypróbowując nowe pomysły. Nie warto przywiązywać się zbytnio do fryzury, z którą się wychodzi z salonu – zawsze można próbować innych!

Świętujmy swoją indywidualność na każdy możliwy sposób!

 

Zobacz największą galerię fryzur krótki w Polsce! Wejdź TUTAJ!!!

 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Utrata włosów Cienkie włosy Łysienie mężczyzn Farbowanie włosów Hormony Dercos Aminexil