Jesteś tutaj:

Fryzura dla przedszkolaka

Rodzice dziecka, które zaczyna uczęszczać do przedszkola chcą, by wyglądało ono ładnie i wyróżniło się wśród rówieśników. Bardzo często, szczególnie rodzice dziewczynek, nie obcinają dziecku włosów i każdego ranka bywają problemy z ich czesaniem - często włosy się plączą i dziecko odczuwa ból podczas czesania, a poza tym dziecku w tym wieku brak jest cierpliwości, by parę minut siedzieć bez ruchu w trakcie czesania.

Włosy przedszkolaka. Nie wszystkie dzieci idąc do przedszkola, mogą pochwalić się bujną fryzurką. Bardzo często dopiero w tym wieku włosy zaczynają gęstnieć i nabierać właściwości, które będą miały w dalszym życiu dziecka. Kolor włosów, szczególnie u blondynów, może ulec zmianie i dopiero w wieku dojrzewania ściemnieć do właściwej barwy.

Zapuszczanie włosów. Nie należy na siłę zapuszczać włosów dziecku, szczególnie gdy są słabe, bardzo miękkie w dotyku i bardziej przypominają włosy niemowlaka - wtedy należy o nie zadbać, by były mocniejsze i nieco grubsze. W wypadku małego dziecka, znacząca jest dieta. Wprowadzenie na co dzień pełnoziarnistego pieczywa, jaj, chudego mięsa, twarogu oraz świeżych warzyw i owoców wpłynie na kondycję włosów. To, że o włosach decydują geny to prawda, ale dbając o włosy można osiągnąć maksymalną ich jakość, w przeciwnym wypadku mogą być słabsze niż pozwala na to ich natura.

Fryzury przedszkolaka. Wracając do kwestii fryzury przedszkolaka, to nie może ona przeszkadzać w aktywności dziecka - zbyt długa grzywka, przysłaniająca oczy, przeszkadza zarówno w bieganiu, jak i w rysowaniu - ma ona też zły wpływ na wzrok dziecka. Ponadto nie należy dziewczynkom spinać włosów sztywnymi gumkami, ponieważ włosy zostaną poważnie uszkodzone i osłabione. U dziecka w tym wieku włosy, a w zasadzie mieszki włosowe są nadal bardzo delikatne, dlatego może to powodować wyrywanie włosów z mieszka i prowadzić do mikrouszkodzenia. Często te mikrouszkodzenia powodują zabliźnienie się mieszka i włos z niego już nie wyrasta.

Od czasu do czasu możemy uczesać dobieranego warkocza, kucyka, czy koński ogon, ale nie może to być fryzura codzienna. Na co dzień można spiąć włosy nisko w kucyk, tuż za uszami, najlepiej frotką, która nie niszczy tak mocno włosów.

Bob dla dziewczynki, a dla chłopaka pieczarka. Bob może być świetną fryzurką dla dziewczynki, o ile jej włoski są w miarę gęste. Natomiast chłopcy bardzo dobrze wyglądają w tzw. pieczarce - fryzurka ta pozostawia część włosów dość długich, ale nie mają one możliwości wchodzenia w oczy i przeszkadzania w zabawie.

Oczywiście, jeśli dziewczynka nie robi problemów z czesaniem na przykład warkoczyków, to oczywiście można jej włoski zapuszczać, ale tu też rodzice powinni zwrócić uwagę, czy włosy dziecka nie są zbyt delikatne. Szczególnie, gdy dziecko ma jasne włoski to trzeba pamiętać, że wiek przedszkolny to czas, gdy nabierają one „dojrzałości”. Medycyna przyjmuje, że ostateczne właściwości włosa stabilizują się do około 6 roku życia.

Mamy młodszych dzieci, mają tendencję do porównywania swoich dzieci z innymi. W wypadku włosów nie radzi się tego robić, ponieważ dziecko trzyletnie może mieć ładne grube włoski, szczególnie, gdy są one ciemne, a blondyn w tym wieku może mieć jeszcze meszek i jedyną fryzurą w jego wypadku są króciutko ścięte włosy.

A co z dodatkami...Czasami mamy zakładają dziewczynkom, które mają włosy półdługie lub długie, elastyczne opaski (najczęściej z lycrą) - można tak czesać dziecko tylko okazjonalnie, ponieważ włosy pod opaską nie oddychają, sebum nie jest swobodnie rozprowadzane na włosy i mieszki nie osiągają maksymalnych rozmiarów.

Z naszych rozważań wynika jedno: przedszkolak powinien mieć wygodną fryzurkę, która nie wymaga ciągłego poprawiania. Dla bezpieczeństwa własnego dziecka i innych z nim przebywających nie powinno się dziecku, które przebywa w przedszkolu wpinać żadnych spinek we włosy.

Czasami mamy tłumaczą, że chcą zapuszczać włosy dziecku, ponieważ małe dziewczynki pięknie wyglądają w długich włosach podczas Pierwszej Komunii Świętej. Natomiast, duża część dziewczynek w wieku szkolnym opowiada, że jak tylko będzie po komunii, to zetną włosy.

Fryzury dla chłopców. 
W wypadku chłopców należy preferować krótkie, męskie strzyżenie, ponieważ chłopiec wygląda w nich ładnie, a takie włosy są łatwe w pielęgnacji. Czasami rodzice chłopców zapuszczają również ich włosy. O ile jeszcze fryzura „na pazia” ładnie wygląda u kilkulatka, o tyle włosy do ramion, tylko dziecku przeszkadzają.

Bardzo często wybór fryzury dziecka to decyzja rodziców. Jednak dziecko w wieku przedszkolnym, szczególnie starsze, powinno samo decydować o długości włosów, o fryzurze. Ktoś może pomyśleć, że to przesada, ale zazwyczaj pięcioletnia dziewczynka wie, że chce mieć długie włosy, że wiąże się to z ich czesaniem, które bywa największym problemem w pielęgnacji włosów dziecka.

Krótkie fryzury mają jeszcze jedną zaletę. Dzieci w przedszkolu dużo czasu spędzają w piaskownicy - każda mama wie, że wiąże się to z codziennym umyciem dziecięcej główki w celu wypłukania piasku. O wiele łatwiejsze i dla rodzica i dla dziecka jest mycie i suszenie krótkich włosów.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Zagęszczanie włosów Utrata włosów Prostowanie włosów Naskórek włosa Farbowanie włosów Dermatitis