Jesteś tutaj:

Dlaczego jesienią nosimy inne fryzury niż zimą i latem?

Zmieniające się regularnie pory roku zmuszają nas do podejmowania różnych czynności, które mają na celu usprawnienie funkcjonowania w zimie, korzystanie z uroków wiosny, maksymalne wykorzystanie słońca latem i przetrwanie jesieni w jak najlepszej kondycji. Tak więc zabezpieczamy nasze samochody fundując im opony zimowe czy łańcuchy na koła, włączamy ogrzewanie w mieszkaniach, kupujemy ciepłe buty, płaszcze i swetry na zimę. A latem zaopatrujemy się w odzież przewiewną i kolorową, jadamy sezonowe warzywa i owoce, łykamy suplementy diety. Wszystko po to, aby nie dać się zimie, bądź doskonale wyglądać latem. Przykłady można mnożyć.

Pogoda, zmienny dostęp do światła słonecznego – to wszystko sprawia, że musimy przystosować nasze ciała i całe życie do tego, by funkcjonować w miarę porównywalnie zimą i latem, mimo skrajnych warunków. Również nasze włosy, a raczej ich kondycja, zmienia się wraz z porami roku, choć może nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Tak więc jesienią mamy zazwyczaj wilgotne powietrze, chłód, choć jeszcze nie na tyle duży, by wkładać czapkę. Wilgoć i porywiste wiatry powodują, że nasze włosy są bardzo trudne do układania, puszą się, skręcają, gdy mamy tendencje do falowania. Ponadto częściej niż latem nosimy je spięte nad karkiem, by wiatr nie zepsuł nam fryzury.

Wpływ warunków atmosferycznych na włosy


Jesienne fryzury częściej pozostawiamy więc do "modelowania" warunkom atmosferycznym. Warto pozwolić, by były więc dobrze wycieniowane, swobodnie kręciły się – w razie narażenia ich na wilgoć nie będzie się wówczas rzucać w oczy nieład na głowie. Odważniejsze osoby mogą postawić na krótkie włosy, którym niestraszne są wiatry i deszcze. Dobrym pomysłem jest również noszenie jesienią delikatnej, cienkiej czapki bądź kapelusza, które pozwolą utrzymać w ryzach nawet najbardziej misterną fryzurę.

Pomysły na zimowe uczesania

Zimą nie warto ryzykować przeziębienia dla dobra pięknej fryzury – dlatego nosimy grube, wełniane czapki. Pod czapką jednak najlepiej prezentują się fryzury gładkie i proste -dlatego też rezygnujemy na ten czas z misternych upięć, koków, ozdób. Dobrym pomysłem może być zaplatanie włosów w nieśmiertelny francuski warkocz, który w wielu wersjach znów wraca do łask – sprawi, że nawet po zdjęciu czapki włosy będą wyglądać idealnie. Włosy pod czapką muszą niestety zmagać się z innymi problemami oprócz ograniczonej stylizacji – z elektryzowaniem włosów i ich szybkim przetłuszczaniem się. Dlatego włosy zimą oprócz odpowiedniej fryzury wymagają też właściwej pielęgnacji.

Propozycja na lato

Na szczęście latem możemy pochwalić się fryzurami, na jakie tylko mamy ochotę – pod warunkiem, że odpowiednio je pielęgnujemy. Wówczas dobrze sprawdzają się fryzury krótkie, fantazyjne, ciekawie farbowane, nastroszone. Nie zdmuchnie ich wiatr, nie zabije deszcz. Dobrze jednak, by latem nie nosić zbyt gęstych, długich włosów, które oprócz tego, że są niewygodne, to sprawiają, że głowa jeszcze bardziej się poci, a w efekcie nie wyglądają one już tak ciekawie. Latem, o ile mamy tendencje do falowania – warto pozostawić włosy takimi, jakie są naturalnie.

Maja wtedy kilka miesięcy, by odpocząć po zimie, nie być atakowanymi zewsząd tonami kosmetyków do stylizacji czy przygładzanymi w ciasnych warkoczach i kucykach. Warto dać im tych kilka miesięcy na "bycie sobą". Aby pokazały się w pełnej krasie i wykorzystać fakt, że ma się dzięki temu "mniej na głowie". W ten sposób nie trzeba aż tyle czasu spędzać na zastanawianiu się, jak się uczesać, by fryzura dotrwała do przyjścia w miejsce pracy czy jakiekolwiek inne, by nie ucierpiała na deszczu. Nie musimy się martwić, że przetłuściła się lub naelektryzowała zanadto pod grubą czapką, w której marzło się wiele minut na przystanku.

Fryzury, dyktowane co roku przez najsłynniejszych projektantów, nie są więc zwykłą fanaberią, czy kreowaniem określonego typu wizerunku, ale przede wszystkim mają służyć zwróceniu kobietom uwagi na fakt, że i włosy różnie odbierają pory roku, i je również trzeba przygotować – tak jak samochód czy ogródek, na zimę lub nadejście lata. Przy wszelkich zmianach fryzur należy jednak zawsze brać pod uwagę własne upodobania, owal twarzy, kondycję i skłonności włosów, by fryzura była nie tylko wygodna, odpowiednio przystosowana na warunki pogodowe, ale również ozdabiała głowę.Wykorzystano zdjęcia z Kolekcji Wiosna Lato 2013 Berendowicz & Kublin

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Suche włosy Cienkie włosy Kondycja włosów Peruki Grzybica Łysienie u dorosłych