Jesteś tutaj:

Pierwsze obcięcie włosów dziecka

Włosy Twojego dziecka zmieniają się. Stają się one dłuższe i grubsze. Te, z którymi dziecko się urodziło (jeśli w ogóle takie były!) mogą nawet zostać zastąpione nowymi, które będą miały całkiem inny kolor! Kiedy włoski stają się dłuższe i grubsze, a dziecko zaczyna eksperymentować z jedzeniem palcami, zauważasz pewnie, że spora część kolacji zamiast w buzi ląduje na głowie. Oznacza to, że czas na pierwsze obcięcie włosów.

Wypróbuj profesjonalistów
Niezależnie od tego, czy postanowisz wybrać się z dzieckiem do salonu, czy sam zajmiesz się jego włoskami, pierwsze postrzyżyny to ważna okazja! Jeśli postanowisz wybrać się do fryzjera, wypróbuj takiego, który specjalizuje się w obcinaniu włosów dzieciom. Będzie on wiedział najlepiej, jak zrobić to szybko tak, żeby dziecko spędziło w salonie jak najmniej czasu. Może się wydawać, że dziecko ma za mało włosków, żeby było na nich widać profesjonalne cięcie, ale jest jedna zaleta wyboru fryzjera: dziecko przyzwyczaja się do wizyt u niego. Zapobiega to późniejszym atakom histerii, tak powszechnym u starszych dzieci.

Pomocne może okazać się trzymanie dziecka na kolanach. Salony często mają na wyposażeniu kolorowe krzesełka specjalnie dla dzieci, jak również bajki, które mają odwrócić uwagę maluszka od nożyczek cykających tuż koło jego ucha.

Sposoby na uspokojenie dziecka
Niektóre dzieci boją się samego formalnego aspektu wizyty w salonie fryzjerskim. Oznacza to dla nich wizytę w dziwnym, śmiesznie pachnącym miejscu, bliski kontakt z obcymi ludźmi, siedzenie na dziwnym, wysokim krzesełku i bycie zawijanym w jeszcze dziwniejsze plastikowe tkaniny. Jeśli podejrzewasz, że powód strachu dziecka jest właśnie taki, spróbuj zająć się obcinaniem włosów dziecka w domu, pozwalając mu wtedy na siedzenie na podłodze i patrzenie na coś innego, niż własna buzia w lusterku. Może to być jego ulubiona bajka albo prosta układanka. Jeśli dziecko naprawdę boi się nożyczek, spróbuj znaleźć dla nich jakiś zamiennik, na przykład maszynka elektryczna albo maszynka do golenia z długą rączką. Możliwe, że dziecko uspokoi się również, kiedy będzie miało przy sobie rówieśnika albo rodzeństwo.

Jeśli zabierzesz dziecko do salonu, poproś fryzjera, aby przed obcięciem włosków spryskał je wodą. Dziecko jest za małe na korzystanie z salonowego szamponu dla dorosłych. Jeśli chcesz umyć włoski dziecka, zrób to na dłuższy czas przed wizytą u fryzjera. Kiedy włosy dziecka staną się grubsze, będzie można korzystać z łagodnego, przeznaczonego dla małych dzieci szamponu.
 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Suche włosy Wzrost włosów Wzrost włosa Powieki Łupież Fryzury