Jesteś tutaj:

Jak rozmawiać z fryzjerem

W dzisiejszych czasach komunikacja, czy to z kochanymi członkami rodziny, czy z szefem, jest kwestią kluczową. Umiejętność skutecznego komunikowania się z własnym fryzjerem może decydować o tym, czy z jego salonu wyjdziemy z uśmiechem, czy tez we łzach.

Jak krok po kroku sprawić, by Fryzjer pojął, jakiego stylu chcemy:

1. W domu, przed wizytą u stylisty, dokładnie przemyśl sobie i określ wyraźnie, co chcesz osiągnąć.

Dobrze jest poświęcić trochę czasu na uświadomienie sobie tego, czego tak naprawdę pragniemy w dziedzinie uczesania i koloru włosów. Warto oszacować swój tryb życia i ograniczenia budżetowe, żeby ostatecznie wybrać tylko takie style, na które będzie nas stać.

2. Obraz jest wart tysiąca słów. Weź ze sobą wiele wyraźnych zdjęć stylu, który chcesz mieć na głowie, najlepiej z wielu różnych perspektyw.

Zdjęcia takie można znaleźć w wielu miejscach. Jest wiele galerii internetowych, a większość z nich pozwala na wydruk zdjęć, aby pokazać je stylistom.

Jest też cała gama magazynów fryzjerskich i wszelkiej maści publikacji dotyczących włosów, do kupienia w salonach prasowych i księgarniach. Magazyny takie jak 101 Celebrity Hairstyles i Short Cuts mają załączoną kolorową galerię stylów, którą można wyjmować i zabierać ze sobą do stylisty.

3. Wybieraj takie zdjęcia, na których modele przypominają cię pod takimi względami, jak Kształt twarzy czy ciała, długość szyi, typ włosów i ich struktura.

Warto realistycznie podejść do swoich celów. Mimo, że w programach typu „przemiana” każdego udaje się upodobnić do gwiazdy, żaden Stylista, nieważne jak utalentowany, nie przekształci nas w stu procentach w Jessikę, Jennifer ani Angelinę.

4. Słuchaj tego, co na twoje sugestie odpowiada Stylista. Powinieneś mieć prawo do ostatecznej decyzji, to jasne, ale jeśli wysłuchasz zdania stylisty, on z kolei chętnie posłucha twojego.

Komunikacja działa w dwie strony. Stylista, który zobaczy, że respektujemy jego doświadczenie i profesjonalną wiedzę, będzie respektował nasze życzenia i z większym zaangażowaniem pomoże nam szukać jak najlepszego rozwiązania.

5. Przede wszystkim opieraj się na zdjęciach, ale jeśli dodajesz do nich jakiekolwiek instrukcje werbalne, postaraj się być tak dokładnym i opisowym, jak to tylko możliwe.

Przekonanie, że trzeba fryzjerowi koniecznie powiedzieć, jak ma obciąć nasze włosy, jest zbędne. Fryzjerzy wiedzą, jak obcinać włosy. Naszym celem jest pokazanie im tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Pozwólmy im zająć się swoją pracą i być ekspertami w dziedzinie włosów, tak jak ich wyszkolono.

6. Aby pokazać, jakiego koloru włosów chcesz, przynieś tabele kolorów lub próbki-pasemka, aby dokładnie określić, o jaki chodzi odcień. Pamiętaj, że to, co dla jednej osoby jest czerwienią, innej może się wydawać na przykład różem.

Równie dobrze można poprosić stylistę o album kolorów, które nakładali. Niektórzy mistrzowie koloryzacji dokumentują tak swoją pracę, by móc pokazać nowym klientom, jakie są efekty koloryzacji.

7. Jeśli już uwierzysz, że Stylista zrozumiał twoją wizję, poproś go, żeby ją powtórzył własnymi słowami. Jeśli wyjaśnienia zdają się niejasne, nie bój się jeszcze trochę omówić sprawę.

Nigdy nie warto przyjmować, że Stylista będzie z góry wiedział, o co nam chodzi. To do nas należy upewnienie się, że obie strony mają taką samą wizję. Branie na siebie odpowiedzialności zawsze jest podstawą budowania dobrej komunikacji.

8. Kiedy Stylista zaczął już pracę z twoimi włosami, patrz, co robi. Jeśli zdaje się zmierzać w złym kierunku, przygotuj się, żeby mu grzecznie przerwać i przypomnieć o tym, jak styl wyglądał na zdjęciach.

Warto pamiętać o podstawowej grzeczności, ale i zdecydowaniu, kiedy pytamy o coś, upewniamy się w jakiejś kwestii albo coś komentujemy. Pozwólmy styliście zająć się tym, w czym jest najlepszy, ale weźmy na siebie odpowiedzialność za rezultaty tej pracy. Ostatecznie własną fryzurę nosi się tak długo, dopóki nie odrośnie, jaka by ona nie była.

Wszystko, dla czego warto żyć, wymaga czasu i przemyślenia. Jeśli poświęcimy trochę czasu i dobrej woli na zbudowanie dobrej komunikacji ze swoim stylistą, rezultat na pewno będzie tego wart. Trzeba sobie po prostu wyobrazić, że z salonu wyjdzie się, ciesząc się nowym uczesaniem – to właśnie ma miejsce, kiedy już nauczymy się, jak rozmawiać ze swoim fryzjerem.

Poświęcenie odrobiny uwagi na zbudowanie dobrych relacji z fryzjerem da w przyszłości dodatkowe korzyści.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Cienkie włosy Suche włosy Pasemka Włosy Naskórek włosa Hormony