Jesteś tutaj:

Naturalne barwniki do włosów

Jak naturalnie farbować włosy bez użycia chemikaliów

Farbowanie włosów stało się ostatnio równie popularne wśród mężczyzn jak wśród kobiet. Jednak substancje chemiczne używane do rozjaśniania czy zwiększenia pigmentacji w trzonie włosa są niezwykle szkodliwe. Po ich wielokrotnym stosowaniu dla utrzymania koloru włosy są poważnie zniszczone. Niezależnie od tego, co może mówić fryzjer, chemikalia naprawdę spalają włosy. Zwłaszcza jeśli zauważy się u siebie osłabienie lub wypadanie włosów i poważnie myśli się o poprawie ich kondycji, natychmiast trzeba przestać farbować włosy chemicznie.
Na szczęście w sklepach dostępne są alternatywne środki koloryzacyjne, które nie niszczą włosów. Jako że nie będzie możliwe wybranie koloru z bocznej ścianki pudełeczka czy z tabeli na ścianie salonu fryzjerskiego, trzeba będzie wykonać próbki wielu poniższych przepisów (zwłaszcza tych zawierających hennę), aby upewnić się, że ostateczny kolor nie będzie odbiegał od naszych wymagań. Po zmieszaniu składników należy wybrać mały fragment włosów na karku – w miejscu, które na ogół nie jest dobrze widoczne. Wybrane włosy trzeba ciasno związać gumką i posmarować mieszaniną, a następnie owinąć folią i odczekać tyle czasu., ile podaje przepis. Po upłynięciu odpowiedniego czasu włosy trzeba wypłukać i dobrze wysuszyć. Kolor sprawdza się przy dobrym, mocnym świetle, najlepiej słonecznym. Jeśli wygląda tak, jak chcemy, można tak ufarbować całą głowę.

Kilka przepisów wymaga więcej niż jednej aplikacji, więc nie trzeba przy nich robić testu. Farbowanie powtarza się po prostu tak długo, aż uzyska się pożądany kolor. Od tysięcy lat do przyciemniania włosów używa się henny, ponieważ jest ona świetnym, półtrwałym barwnikiem zamykającym komórki na powierzchni trzonu włosa i utrzymującym tam naturalne tłuszcze. Daje to włosom większy blask. Kolor utrzymuje się od trzech do sześciu miesięcy, a jego wielką zaleta jest to, że zmywa się stopniowo, więc nie pojawia się nigdy problem odrostów.
Jest jedno zastrzeżenie dotyczące użycia henny: po farbowaniu włosy często wyglądają na matowe i szorstkie. Jest to całkowicie normalne: włosom potrzebne jest około trzech dni na przystosowanie się do koloru. Po tym okresie staną się pełne blasku. Jako że henna ma kilka różnych odcieni, można je ze sobą mieszać dla uzyskania wielu różnych kolorów. Czerwoną hennę można na przykład łączyć z brązową, tworząc kolor kasztanowy. Po określeniu pożądanego odcienia (i przetestowaniu go) można przystąpić do następnego kroku:

Przepis na hennę koloryzującą
½ szklanki czystego pudru henny (kolor określony wcześniej dzięki testowaniu)
¼ szklanki czystej wody

1.    Wsypać proszek henny do ceramicznej lub szklanej miseczki. Nie wolno używać metalowych miseczek ani akcesoriów, ponieważ henna może reagować chemicznie z metalem. Nie poleca się również używania plastiku, ponieważ może się on trwale ubrudzić.
2.    Wlewać zagotowaną wodę do miski, ciągle mieszając. Nie trzeba zużywać całej wody; mieszanina musi mieć konsystencję błota, nie może być rzadsza.

Przy nakładaniu henny zaleca się stosowanie rękawiczek; zapobiegnie to poplamieniu rąk.

3.    Nałożyć miksturę na czyste, suche włosy, i wmasować ją dobrze w całą ich powierzchnię. Nałożyć na głowę foliowy czepek.
4.    Aby zainicjować absorpcję koloru, trzeba ogrzać głowę. Zaleca się stosowanie suszarki fryzjerskiej, ręcznej lub wystawienie głowy na działanie słońca. Należy tak robić od piętnastu do czterdziestu pięciu minut, w zależności od tego, jak głęboki ma być pożądany kolor. Im dłużej włosy będą wystawione na działanie farby, tym kolor będzie ciemniejszy.
5.    Spłukać włosy do czysta ciepłą wodą. Umyć szamponem i osuszyć ręcznikiem.

Aby nadać włosom głębokiego, czarnego połysku, do sproszkowanej henny można dodać liści indyga.

Przepis na hennę koloryzującą indygo
¼ szklanki ciemnej (lub czarnej) henny
22 czubate łyżki stołowe roztartych liści indyga
¼ szklanki czystej wody
1 żółtko jajka
olej kukurydziany

1.    Wymieszać sproszkowaną hennę i liście indyga w szklanej lub ceramicznej miseczce
2.    Zagotować wodę i powoli dodawać do henny, ciągle mieszając. Wystarczy dodać tyle wody, żeby mikstura miała konsystencję błota.
3.    Zostawić do ostygnięcia, następnie dodać żółtko i wymieszać
4.    Wmasować w skórę głowy i włosy olej kukurydziany, żeby zapobiec przesuszeniu, następnie nałożyć mieszaninę i dobrze wmasować w cała powierzchnię włosów. Przykryć głowę foliowym czepkiem. W zależności od tego, jaki odcień czerni chcemy uzyskać w połączeniu z naturalnym kolorem włosów, zaleca się pozostawienie mikstury na głowie przez godzinę do dwóch.
5.    Dobrze spłukać włosy chłodną wodą (ciepła ścięłaby żółtko), umyć szamponem i osuszyć ręcznikiem.

Istnieje kilka ziół, które stosowane regularnie przez pewien okres czasu dają widoczną zmianę koloru włosów. Składniki takie jak kwiaty rumianku, rabarbar czy dziewanna rozjaśnią włosy i nadadzą im złocistego połysku. Szałwia, herbata i tytoń mogą być stosowane do przyciemniania włosów i maskowania siwizny. Kwiaty hibiskusa nadają włosom czerwony odcień.

Włosy czarne: czarna henna, czarna malwa, indygo, lawenda; dla uzyskania czerwonych refleksów można dodać czerwonej henny lub goździków.
Włosy blond lub jasne: kwiaty akacji, kora czereśni, szczodrzeniec, tatarak, rumianek, aksamitka, prawoślaz, kwiat pomarańczy, korzeń orris (rodzaj irysa), gorzkinia właściwa, szafran, dziurawiec zwyczajny, kurkuma, żółte kwiaty dziewanny
Włosy siwe/niebieskie: chaber bławatek, niebieska malwa, korzeń comfrey, lawenda (nie należy jej stosować przy włosach suchych), białe kwiaty rumianku
Włosy brązowe: liść aloesu, kora kasji, goździki, miłorząb japoński, korzeń krwawnika
Włosy naturalnie czarne: goździki, liść comfrey, jaborandi, lawenda (nie należy jej stosować przy włosach suchych), majeranek, mięta, gorzkinia właściwa, malina, rozmaryn, szałwia, szafran,; oprócz tego zioła wymienione tutaj dla włosów czarnych
Włosy szpakowate/ciemne: malwa (zmienia szpakowatą siwiznę w srebro z błękitnymi refleksami)
Włosy rude: goździki, koszenila, aksamitka, czerwona henna, czerwony hibiskus, kora oczaru wirgińskiego

Podstawowe płukanki z wyżej wymienionych roślin:
Koloryzująca płukanka ziołowa
¼ szklanki wybranych ziół
2 szklanki czystej wody
Zagotować wodę, dodać ziół. Zmniejszyć ogień, przykryć i gotować przez trzydzieści minut. Zdjąć z ognia i schłodzić. Wlać do słoika albo wąskiej butelki. Płukanki można używać po umyciu włosów i zastosowaniu odżywki.

Z kwiatów rumianku można zrobić płukankę koloryzującą działającą podobnie jak mieszaniny z henną.
Formuła farbująca – kwiat rumianku
¼ szklanki kwiatów rumianku
2 szklanki czystej wody
8 łyżek proszku kaolinowego
1 żółtko jajka
Zagotować wodę, dodać kwiaty rumianku. Zmniejszyć ogień, przykryć i gotować przez trzydzieści minut. Zdjąć z ognia i schłodzić. Odcisnąć i usunąć połowę płynu (można go zachować do późniejszego użycia). Wymieszać z kaolinem i żółtkiem. Nałożyć na włosy, przykryć foliowym czepkiem i zostawić na 20 do 50 minut. Spłukać chodną wodą (ciepła zetnie żółtko). Zabieg można powtarzać dla uzyskania pożądanego odcienia.

W podobny sposób jak rumianku można również użyć rabarbaru.
Formuła farbująca – rabarbar
¼ szklanki świeżego, drobno posiekanego rabarbaru
2 szklanki czystej wody
8 łyżek proszku kaolinowego
1 żółtko jajka
½ łyżeczki octu jabłkowego
1 łyżeczka gliceryny

Zagotować wodę, dodać posiekanego rabarbaru. Zmniejszyć ogień, przykryć i gotować przez trzydzieści minut. Zdjąć z ognia i schłodzić. Odcisnąć i usunąć połowę płynu (można go zachować jako podstawę dla Rabarbarowej płukanki rozjaśniającej). Wymieszać z kaolinem, żółtkiem, octem i gliceryną. Nałożyć na włosy, przykryć foliowym czepkiem i zostawić na 20 do 50 minut. Spłukać chodną wodą (ciepła zetnie żółtko). Zabieg można powtarzać dla uzyskania pożądanego odcienia.

Rozjaśnienie uzyskane dzięki zastosowaniu powyższej formuły można jeszcze wzmocnić dzięki płukance:
Rabarbarowa płukanka rozjaśniająca
¼ szklanki świeżego, drobno posiekanego rabarbaru
2 szklanki czystej wody

Zagotować wodę, dodać posiekanego rabarbaru. Zmniejszyć ogień, przykryć i gotować przez trzydzieści minut. Zdjąć z ognia i schłodzić. Odcisnąć do słoika albo wąskiej butelki. Używać jako płukanki po myciu włosów.

Do pokrycia siwizny powszechnie stosuje się szałwię, lawendę, cynamon i tytoń:
Płukanka przyciemniająca
¼ szklanki suszonej szałwi albo
¼ szklanki suszonej lawendy albo
3 laski cynamonu
2 szklanki czystej wody

Zagotować wodę, dodać szałwi, lawendy albo cynamonu. Zmniejszyć ogień, przykryć i gotować przez trzydzieści minut. Zdjąć z ognia i schłodzić. Odcisnąć do słoika albo wąskiej butelki. Używać jako płukanki po myciu włosów.

Formuła przyciemniająca – szałwia
¼ szklanki suszonej szałwi
2 łyżeczki herbaty Lipton (wysypanej z torebek)
2 szklanki czystej wody
2 łyżeczki rumu

Zagotować wodę, dodać szałwi i herbaty. Zmniejszyć ogień, przykryć i gotować przez dwie godziny. Zdjąć z ognia i schłodzić. Zamieszać, dodać rumu, zamieszać ponownie. Wlać do słoika albo wąskiej butelki. Równo rozprowadzić na włosach i przykryć foliowym czepkiem, zostawić na 20 do 50 minut. Płukać chłodną wodą. Aby zamaskować przedwczesną siwiznę, zabieg trzeba powtórzyć pięć razy.

Kwiaty hibiskusa nadadzą włosom jasnym i brązowym czerwonego połysku
Rozjaśniająca płukanka z hibiskusa
Suszone kwiaty hibiskusa albo
Herbata hibiskusowa
Czysta woda

Zagotować wodę, dodać kwiatów albo herbaty (ilości powinny być uzależnione od pożądanego rozjaśnienia). Parzyć do uzyskania pożądanego odcienia. Zdjąć z ognia i schłodzić. Wlać do słoika albo wąskiej butelki. Używać jako płukanki po myciu włosów; konieczne może być powtórzenie zabiegu.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Łysienie plackowate Zagęszczanie włosów Farby do włosów Ciąża Higiena Liszaj mieszkowaty