Jesteś tutaj:

Napar z henny

Umyć dokładnie włosy szamponem i jeżeli to konieczne zastosować odrobinę węglanu sodowego, który usunie z włosów cały tłuszcz, ponieważ podstawowym warunkiem jest to, by włosy były absolutnie czyste. Przed koloryzacją włosów najlepiej użyć gorącej wody. Nie zaleca się wody zimnej ze względu na możliwość pozostawienia na włosach wytrąconych z niej związków żelaza czy wapnia. Nawet najbardziej suche włosy zawierają pewną ilość tłuszczu, która musi być usunięta, gdyż w przeciwnym przypadku farbowanie nie przyniesie pożądanych efektów. Dlatego też włosy należy umyć bezpośrednio przed barwieniem. Barwniki zasadniczo dzieli się na te pochodzenia roślinnego i te, które mają pochodzenie mineralne.

Niektóre z farb wymagają umycia włosów po zabiegu, a w przypadku innych nie trzeba tego robić. Na rynku znaleźć można niezliczoną wręcz ilość farb czy barwników, które zmienią kolor włosów od złotego blond po czerń. Każda z firm produkujących farby podaje dokładny przepis stosowania, którego należy ściśle przestrzegać.

Jeżeli mieszamy kolory, zawsze bezpiecznym jest zmieszanie odcieni o ton lub dwa jaśniejszych niż chcemy uzyskać, ze względu na możliwość wystąpienia konieczności kolejnej aplikacji. Jeżeli nie postąpimy w ten sposób naówczas możemy uzyskać kolor czarny, podczas gdy naszym celem był na przykład średni brąz.

Pomieszczenie, w którym farbujemy włosy powinno być dobrze oświetlone. Należy posadzić klienta tak, aby było mu wygodnie, a następnie okryć go peleryną do farbowania w ciemniejszym kolorze tak, aby uchronić jego rzeczy przed zabrudzeniem używaną farbą. Każdy, kto chce farbować włosy powinien być wyposażony w taki właśnie duży fartuch czy pelerynę przeznaczoną specjalnie do tego celu. Osoba taka posiadać powinna również gumowe rękawiczki do osłony dłoni.

Posiadając całe potrzebne wyposażenie: farbę, szczotki, grzebień itp., oraz wybrawszy kolor i odcień, można przystąpić do wykonywania zamierzonej pracy.

Należy podzielić włosy przedziałkiem w kierunku środka głowy i oddzielić cienkie pasma. Następnie należy szybko, ale oszczędnie nałożyć farbę u nasady włosów lub wzdłuż pasm całej głowy, używając w tym celu małej szczotki zanurzonej w barwniku. Jeżeli konieczna jest druga aplikacja, należy najpierw dać włosom z farbą wyschnąć. Należy tak postępować przed każdym kolejnym nałożeniem środka na włosy.

Podczas procesu farbowania włosy nieustannie muszą być przeczesywane, gdyż zapobiega to zafarbowaniu skóry głowy oraz przyczynia się do równomiernej penetracji włosów przez barwnik zawarty w farbie do włosów. Mieszać należy zawsze tylko niewielką ilość farby, którą jesteśmy pewni, że zużyjemy za jednym razem, w przeciwnym przypadku pozostałość należy wyrzucić i przy następnej aplikacji sporządzić farbę od nowa, by dokończyć pracę.

Należy również pamiętać, iż w trakcie farbowania powinno się unikać kontaktu barwnika ze skórą twarzy, jak również zachować szczególna ostrożność, by farba nie spadła nam na dywan, ubranie czy podłogę. Farbowanie włosów to bardzo żmudny proces i wymaga najwyższej uwagi, by końcowy efekt był taki, jaki zamierzaliśmy osiągnąć.

Dekoloryzacja
Przed farbowaniem włosów często zaleca się ich dekoloryzację, szczególnie, jeżeli w wyniku wcześniejszego farbowania mają one różne odcienie. Najlepszy w tym celu będzie nadtlenek wodoru o średniej mocy (12 – 14%) z kilkoma kroplami czystego amoniaku. Należy mieszankę aplikować za pomocą gąbki rozpoczynając od nasady i kierując się ku końcówkom włosów. Gdy wyschną można przystąpić do farbowania ich na pożądany kolor.


Henna (Lawsonia inermis)
To małe drzewo czy krzew podobne jest do lilaka. Rośnie we wszystkich strefach klimatu gorącego. Kwiaty podobnie jak lilaka używane są do dekoracji, sproszkowane owoce maja zastosowanie lecznicze, liście natomiast służą do koloryzacji włosów. Osoba farbująca włosy powinna użyć tylko liści najwyższej jakości, gdyż tylko wtedy kolor będzie piękny i trwały.

Proszek hennowy wytwarza się ze sproszkowanych liści henny, który następnie miesza się dokładnie z gorącą wodą. Absolutnie nie należy go gotować. Głowę klienta należy dokładnie umyć i następnie sporządzić pastę, która da pożądany kolor. Słaba pasta wystarczy do włosów o jasnobrązowym kolorze, podczas gdy włosy ciemne będą wymagały mocnej pasty.. Po podzieleniu włosów na pasma, należy szybko dokonać aplikacji szczotką od nasady włosów aż po ich końce. Tam gdzie konieczna jest pasta gęsta i mocna, tam najlepszym narzędziem aplikacji będą dłonie okryte oczywiście gumowymi rękawiczkami. Włosy, na które nałożono już hennę należy owinąć materiałem wymoczonym w gorącej wodzie i dobrze wyżętym. Materiał powinien być stale wilgotny, gdyż pasta przestanie działać, jeżeli wyschnie. Czas aplikacji różni się w zależności od pożądanego odcienia. 10 minut wystarczy dla włosów jasnych, podczas gdy na ciemnych henna powinna pozostać od 30 do 45 minut. Po upływie pożądanego czasu proszek należy dokładnie z włosów spłukać gorąca wodą, nie używając mydła.

Ważnym jest równomierne nałożenie pasty hennowej, gdyż w przeciwnym przypadku włosy będą miały nieregularny kolor.

Czasami pastę hennowa miesza się z indygo w proporcji 1:3, co po godzinie daje czasem czysty ciemnobrązowy kolor. Bardzo istotnym jest unikanie kontaktu mieszanki ze skórą głowy tak, by jej nie zafarbować.

W wyniku aplikacji proszku hennowego kolor powinien być odrobinę bardziej czerwony niż pożądany. Należy naówczas nasączyć włosy i skórę głowy najlepszą oliwą z oliwek i pozostawić na pewien czas. Następnie umyć szamponem spłukując dużą ilością gorącej wody.

Przepis na napar z henny
Henna nada włosom odcień ciemnej lub jaśniejszej rudości w zależności od mocy sporządzonego naparu. Ten sam efekt osiągniemy na włosach rozjaśnianych. Przed użyciem koniecznie należy włosy bardzo dokładnie umyć. Wziąć 1 uncję liści henny, namoczyć w pincie wrzącej wody na około 20 minut. Odstawić do wystygnięcia. Odcedzić. Aplikować na włosy mała gąbką. Napar może czasem zabarwić skórę głowy, jednakże zabarwienia te łatwo usunąć wodą z mydłem.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Cienkie włosy Regeneracja włosów Rozjaśnianie włosów Kolory włosów Cebulka włosa