Jesteś tutaj:

Jak działają kosmetyki do farbowania włosów?

Dobrą wiadomością jest fakt, że większość obecnie używanych kosmetyków do farbowania włosów, ma o wiele przyjemniejszy zapach, niż te stosowane w przeszłości, których woń przypominała tę wydzielaną przez zgniłe jaja. Kolejnym atutem współczesnych środków koloryzujących jest to, że są bardzo łatwe do nałożenia: niektóre nakłada się na mokre włosy, inne zaś na suche. Stosuje się również środki w formie szamponu wytwarzającego pianę, którą aby osiągnąć pożądany efekt należy pozostawić na włosach przez pewien czas (niektóre formuły wymagają nakrycia głowy foliowym czepkiem w trakcie procesu koloryzacji, inne zaś nie), następnie należy spłukać i nałożyć odżywkę.

Jednak wciąż istotną wadą jest to, że środki chemiczne używane w procesie koloryzacji, mogą być szkodliwe dla włosów, jeśli są stosowane nieumiejętnie, bądź też jeśli trwała ondulacja, ewentualnie farbowanie, są zbyt często wykonywane. Sposób w jaki nadtlenek oraz amoniak zawarte w produktach koloryzujących będą działać na włosy, jest bezpośrednio związany z jakością oraz rodzajem stosowanego produktu. Poniżej znajdują się opisy trzech głównych poziomów produktów koloryzujących, stosowanych przez Clairol, L’oreal i inne firmy:

•    Poziom 1, częściowo-trwały kolor – Produkt ten nadaje odcień bez drastycznej zmiany naturalnego koloru. Farba ta zawiera miniaturowe molekuły koloryzujące, które wnikają w strukturę włosa, albo w jego zewnętrzną powłokę i następnie przenika do warstwy korowej włosa. Molekuły te nie wchodzą w reakcję z naturalnym pigmentem włosa. Biorąc pod uwagę, że molekuły są niewielkich rozmiarów, opuszczają one warstwę korową włosa po kilku myciach, przywracając włosom uprzedni, naturalny kolor. Kosmetyki tego poziomu zwykle utrzymują kolor od 6 do 12 myć, pokrywają do 50% siwych włosów, wzmacniają naturalny kolor włosów oraz nie pozostawiają odrostów. Farbowanie włosów kosmetykami z tego poziomu nie rozjaśnia włosów, ponieważ środki te nie zawierają amoniaku oraz nadtlenku.

•    Poziom 2, pół-trwały kolor – Produkty z tego poziomu nadają kolor, który utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, od 24 do 26 myć. Proces koloryzacji na tym poziomie polega na tym, że molekuły koloryzujące przenikają wierzchnią warstwę włosa, a następnie wnikają w warstwę korową, gdzie tworzą średniej wielkości molekuły koloryzujące. Ich większy rozmiar powoduje, iż kolor nie zmywa się przez dłuższy okres czasu. Kosmetyki tego typu nie zawierają amoniaku, zatem naturalny kolor włosa nie ulegnie rozjaśnieniu. Jednakże, zawierają one niewielkie ilości nadtlenków, co sprawia, że kolor włosów podlega nieznacznemu, aczkolwiek widocznemu poprawieniu. Skutecznie pokrywa również siwe włosy. (Zarówno częściowo- jak i pół-trwałe farby mogą stać się trwałymi, jeżeli są nakładane na włosy uprzednio poddane trwałej ondulacji lub farbowaniu!)

•    Poziom 3, trwały kolor – To produkt, jeżeli oczekiwana jest znaczna zmiana koloru (np. zmiana z czarnego na blond, aby tego dokonać należy poddać się procesowi zwanemu podwójnym procesem rozjaśniającym. Wskazane jest, aby taki proces wykonywany był przez profesjonalistę). Na tym poziomie kosmetyki zawierają zarówno amoniak, jak i nadtlenki. Niewielkie molekuły wnikają głęboko w warstwę korową włosa, gdzie rozwijają się do rozmiaru uniemożliwiającego ich zmycie. Aby powrócić do naturalnego koloru, należy poczekać, aż włosy odrosną. Produkt ten najpierw rozjaśnia naturalną barwę włosa, aby stworzyć bazę dla nowego trwałego koloru. Końcowy rezultat jest kombinacją naturalnego koloru oraz nowego wybranego odcienia. Oznacza to, że kolor ten może przybrać inny odcień na włosach poszczególnych osób. (Dlatego też niezwykle istotne jest dokonanie próby na niewielkim kosmyku włosów – więcej na ten temat w dalszej części). Regularne nakładanie farby u nasady włosów, co 4 do 6 tygodni, pozwala uniknąć odrostów – włosów o naturalnym kolorze, rosnących w tempie ok. 1,30cm na miesiąc.

Na rynku dostępne są również produkty koloryzujące znane jako „efekty specjalne”. Wśród nich można wymienić zestawy do robienia pasemek. Dostępne są one w różnorakich odcieniach. Niektóre z nich służą do dodawania pasemek do włosów niefarbowanych, o naturalnym kolorze, inne zaś, do włosów już farbowanych. Procesy podwójnego rozjaśniania, odbarwiania oraz tonizowania wchodzą w skład tej kategorii. Większość profesjonalistów odradza samodzielne próby farbowania włosów kosmetykami wchodzącymi w skład tej kategorii, chyba że ktoś uwielbia przygody, dreszczyk emocji oraz eksperymentowanie! Wśród nowszych produktów dostępnych na rynku można wymienić szampony wzmacniające kolor, a także pianki i szampony utrzymujące żywy kolor włosów przez długi okres czasu.

Po analizie różnych poziomów kosmetyków używanych do farbowania włosów, należy przyjrzeć się temu, co tak naprawdę dzieje się z włosami poszczególnych osób. Przykładowo, jeśli ktoś posiada blond włosy i chce osiągnąć ciemniejszy odcień – nawet brązowy – farba nadająca trwały kolor wykorzystuje interakcję pomiędzy amoniakiem i nadtlenkiem, po to aby stworzyć nowy kolor u podstawy włosa. Z kolei, jeśli proces farbowania odbywa się w odwrotnym kierunku – z czarnego lub brązowego na blond – włosy przechodzą przez jeszcze jeden, dodatkowy proces. Najpierw wykorzystywany jest odbarwiacz w celu usunięcia naturalnego koloru włosów. Następnie reakcja zachodząca pomiędzy amoniakiem i nadtlenkiem tworzy nowy kolor i „deponuje” go w strukturze włosa. Jeśli używa się częściowo-trwałego koloru, włosy są tylko pokryte nowym odcieniem, odcień ten nie jest jednak zawarty w strukturze włosa.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Cienkie włosy Łysienie plackowate Stylizacja włosów Włosy Trwała kwaśna Loki