Jesteś tutaj:

Jak często farbować włosy

Lidia Jasińska stwierdziła kiedyś: „Dotąd kobieta jest barwna, dokąd koloryzuje”. Co prawda, nie chodziło jej zapewne o Farbowanie włosów, ale nie da się ukryć, że coś jest w tym powiedzeniu. Podobnie jak w tym, że kobiety lubią zmieniać swój wygląd, lubią się podobać mężczyznom i lubią być przez nich adorowane. Aby jednak można było to osiągnąć, poddają się co jakiś czas zabiegom, które mają na celu wymodelowanie ich sylwetki czy wzmocnienie paznokci, albo włosów. Bardzo często decydują się również na zmiany, które zewnętrznie poprawiają ich wygląd, ale sieją spore spustoszenie wewnątrz organizmu. Tak też jest z farbowaniem.

Zanim odpowiemy sobie na pytanie „jak często farbować włosy?”, musimy się najpierw zastanowić na czym polega ten zabieg i co się dzieje w trakcie jego trwania z włosami. Aby Koloryzacja doszła do skutku, cząsteczki barwników muszą wniknąć w głąb włosa. Jeśli są zbyt duże, to nie zabarwią go skutecznie. Zwykle jednak w farbach do włosów stosowane są podstawy barwnika, które są na tyle niewielkie, że wnikają głęboko w strukturę włosa. Dopiero tam, pod wpływem nadtlenku wodoru, tworzą barwnik. Ponieważ w zachodzącej reakcji chemicznej utlenieniu ulega Podstawa barwnika, to możemy wtedy mówić o barwnikach oksydacyjnych.

Za pomocą podstaw barwnika możemy przyciemnić włosy, ale nie jest możliwe uzyskanie intensywnego odcienia włosów. Zjawisko to zachodzi dopiero po połączeniu podstawy barwnika z barwnikami bezpośrednimi, dzięki czemu mamy nieograniczony wybór odcieni.
Odcień oraz Kolor danego związku zależy w dużej mierze od jego budowy chemicznej. Przez zmianę budowy i przyłączanie rozmaitych grup atomów otrzymuje się zmianę koloru. W ten sposób dochodzi do reakcji sprzęgania (w przypadku farb i preparatów oksydacyjnych, które barwią półtrwale mówi się o substancjach sprzęgających. Ich zadaniem jest zróżnicowanie odcieni. Substancje te łączą się z podstawą barwnika, w związku z czym dochodzi do zmiany efektu kolorystycznego farby).

Kiedy decydujemy się na Farbowanie, to na nasze włosy nakładane są następujące elementy: Podstawa barwnika, gotowe barwniki oraz substancje sprzęgające. Niektóre gotowe barwniki wnikają pod osłonkę włosa (w przypadku środowisk zasadowych), inne pozostają na jego powierzchni. W związku z tym, że Nadtlenek wodoru utlenia podstawę barwnika, dochodzi do reakcji kondensacji z substancjami sprzęgającymi. Powstają wtedy duże cząsteczki barwnika. Czy uzyskany w ten sposób Kolor jest trwały? Im większe cząsteczki, tym trudniej je wypłukać spod osłonki włosa. Wyjątek stanowią barwniki powstające przy barwieniu oksydacyjnym półtrwałym. Z kolei mniejsza ilość utleniacza powoduje powstawanie barwników o mniejszych cząsteczkach – mogą się one rozpuszczać w wodzie, a tym samym łatwo je wypłukać ze struktur włosa.

Należy pamiętać o tym, że Nadtlenek wodoru może niszczyć pigmenty i barwniki. Identyczne zjawisko występuje podczas farbowania włosów, kiedy to dochodzi do niszczenia naturalnych pigmentów we włosach oraz sztucznych barwników, przy czym natężenie tego procesu zależy od ilości utleniacza w danej farbie. Chociaż jest to zjawisko dość trudne do zniesienia dla naszych włosów, to wykorzystuje się je przy rozjaśnianiu za pomocą stężonego roztworu nadtlenku wodoru. Polega to na tym, iż mieszanki barwiące, których zadaniem jest nadanie włosom odcienia jaśniejszego od wyjściowego, zawierają więcej utleniaczy niż potrzeba do rzeczywistego powstania barwnika. Ich nadwyżka odpowiada za Rozjaśnianie włosów. Ono z kolei wiąże się m.in. z robieniem różnokolorowych pasemek.

Opisane powyżej reakcje chemiczne, skłaniają do zastanowienia się czy farby do włosów są szkodliwe dla zdrowia. Bardzo często bowiem słyszy się o niebezpieczeństwach związanych z koloryzacją oraz o zniszczeniach wewnętrznej struktury włosa. Zacznijmy jednak od tego, że największe niebezpieczeństwo stanowią reakcje uczuleniowe, które mogą się pojawić zarówno na owłosionej części głowy klienta, jak i na rękach bądź dłoniach osoby przeprowadzającej zabieg. Za wystąpienie alergii odpowiedzialne są dwa związki chemiczne, będące w istocie podstawami barwnika. Chodzi o paratoluenodiaminę i parafenylenodiaminę. Obydwa związki są silnymi alergenami, które występują w przeszło 2/3 farb. O tym, że ich działanie jest wyjątkowo niekorzystne wiedzą doskonale badacze. W ciągu zaledwie 6 lat w londyńskich szpitalach podwojeniu uległ odsetek osób z zapaleniem skóry głowy, wywołanym przez wspomniane związki. Problem stał się na tyle poważny, że w niektórych krajach europejskich zabroniono używania tych składników (mowa m.in. o Niemczech i Szwecji). Obecnie – zgodnie z prawem unijnym – w produktach koloryzujących może być tylko 6% zawartości parafenylenodiaminy.

Poza zapaleniem skóry głowy, może również dojść do jej opuchlizny i zaczerwienienia. Niestety, zjawiska te są niekorzystne dla cebulek włosowych, gdyż osłabiają je, a to z kolei może prowadzić do nadmiernej utraty włosów. Poza tym w skrajnej postaci zapalenia skóry głowy może nawet dojść do opuchnięcia czoła, szyi, uszu i powiek. Reakcje alergiczne mogą być na tyle silne, że będą wymagać hospitalizacji.

Z innych zjawisk zdrowotnych, za które są odpowiedzialne preparaty do farbowania, należy wymienić podwyższone ryzyko zachorowań na raka. W większości przypadków dotyczy ono fryzjerek, ale amerykańscy specjaliści dopatrzyli się również związków między zachorowalnością na nowotwór pęcherza a częstotliwością farbowania włosów przez kobiety.

Warto też wspomnieć, że istnieje kilka rodzajów farbowania, a jedno jest bardziej szkodliwe niż drugie. Najniebezpieczniejsze dla naszego zdrowia i włosów jest Farbowanie dwustopniowe. Nie zachodzą tu żadne naturalne reakcje, a tym samym wszystkie działania są szkodliwe dla włosów i mogą je osłabiać. Innym przykładem jest Farbowanie za pomocą barwników progresywnych, które zawierają octan ołowiu (związek uważany za rakotwórczy). Ołów jest trucizną, która może przedostawać się do ludzkiego organizmu, a następnie kumulować się tam i wywoływać mutacje materiału genetycznego. W dodatku barwniki progresywne wysuszają włosy i powodują ich łamliwość.

Skoro znamy już wszystkie procesy zachodzące podczas farbowania oraz wiemy, jakie ryzyko niesie ono ze sobą, możemy odpowiedzieć na pytanie: „jak często farbować włosy?”. Chciałoby się powiedzieć, że nigdy, ale rozsądną odpowiedzią wydaje się to, aby farbować tylko wtedy, gdy rzeczywiście zachodzi taka potrzeba. Im rzadziej, tym lepiej.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Regeneracja włosów Suche włosy Zdrowe włosy Hormony Geny