Jesteś tutaj:

Farbowanie włosów roślinnymi preparatami

Farbowanie włosów znane było już w starożytności – człowiek od zawsze chciał coś w sobie zmieniać i ulepszać. Egipcjanie znali już hennę, przy pomocy, której zmieniali Kolor swoich włosów.

Szukano różnych sposobów na zmianę koloru włosów, oprócz henny przez wiele lat zioła służyły do utrwalenia koloru – od wieków płukanka z rumianku dodawała jasnym włosom jasnych refleksów, zaś kora dębu nadawała kasztanowy odcień ciemnym włosom – zresztą te zioła są wykorzystywane do dziś w kosmetyce.

Nadal jednak stosowane są kosmetyki naturalne, które w sposób łagodny, ale skuteczny wpływają na Kolor włosów. Należy jednak pamiętać, że w większości wypadków Farby roślinne nie są tak silne w działaniu, nie można oczekiwać, szczególnie w wypadku włosów ciemnych, że farba roślinna zmieni ich Kolor na blond.

Obecnie na rynku znajduje się sporo preparatów roślinnych służących do farbowania włosów. Najczęściej są to henny, które koloryzują włosy na różne kolory. Umiejętność w stosowaniu takich preparatów polega na tym, żeby wiedzieć jak długo trzymać je na włosach i jaki efekt kolorystyczny zostanie osiągnięty oraz na mieszaniu różnych składników roślinnych ze sobą w celu uzyskania innych efektów kolorystycznych aniżeli z zastosowaniem samej henny.

Dotychczas najbardziej znane były (i chyba są) trzy rodzaje henny: chna, basma i rubina -zaletą tych naturalnych barwników jest odżywianie farbowanego włosa. Henny tego typu mocno odżywiają włosy, ale barwnik w nich zawarty nie wnika tak głęboko w ich strukturę, jak w przypadku farbach chemicznych zawierających amoniak. Można uzyskać różne odcienie używając wymienionych tu rodzajów henny, z tym, że basma nadaje włosom odcień czarny, chna kasztanowy - brązowy a rubina odcienie czerwieni. Umiejętność stosowania tych preparatów to także ich Mieszanie w celu uzyskania innych odcieni – niestety Henna, jak żadna naturalna farba nie rozjaśni włosów.

Henna z lawsonii (Lawsonia inermis) to barwnik uzyskany z Lawsoni bezbronnej, rośliny klimatu suchego i gorącego – rośnie ona w Azji i Afryce, a do Polski trafia najczęściej z upraw z Pakistanu. Roślinę tę znała i stosowała już Kleopatra i jest to dla niej najlepsza rekomendacja. Pigment zawarty w liściach lawsonii jest czerwono-pomarańczowy. Do naturalnej koloryzacji nadają się liście, w których zawartość lawsonu (pigmentu barwiącego) sięga 4-5%. Zaletą henny z lawsonii jest to, że nadaje się ona do zmiany barwy włosów wcześniej malowanych farbami chemicznymi i po trwałej ondulacji. Również po stosowaniu tej henny bez problemu można koloryzować włosy dowolną farbą – prawda jest taka, że nie wszystkie henny na to pozwalają. Henna ta działa w środowisku kwaśnym, a więc do suchego proszku musimy dodać soku z cytryny, pomarańczy, a nawet z grapefruita.

Ciekawym barwnikiem do włosów jest również Indygo – niebieski barwnik, który od wieków pozyskiwany jest z rośliny Indigofera tinctoria. Indygo dodany do henny zdecydowanie modyfikuje jej Kolor – zawsze dodajemy Indygo już po przygotowaniu henny – mieszamy Indygo z odrobiną wody i otrzymaną w ten sposób pastę łączymy z henną.

Stosowane proporcje (henna+indygo)

Efekt włosów ciemnobrązowych – 1/3 Indygo i 2/3 henny, a bardzo ciemny brąz uzyskamy z 1 części henny i 4 części Indygo – zawsze Henna powinna być pozostawiona na włosach przez 3-4 godziny. Niech nie zaskoczą nas również włosy w kolorze zielonym – to się zmieni, kiedy Henna wniknie w głąb struktury włosa, a wtedy nabiorą one właściwej – pożądanej barwy.

Kolejny naturalny barwnik, a w zasadzie wzmacniacz koloru i odżywki w jednym - jest to amla, uzyskuje się ją z wysuszonych i sproszkowanych jagód rośliny Emblica officinalis – dodanie amly do henny modyfikuje Kolor włosów – ciemnieją czerwone, a brązy stają się chłodne.

Możemy uzyskać dwa typy czarnych włosów. Ciepły odcień czerni uzyskuje się po malowaniu ich tudzież koloryzacji najpierw henną a potem Indygo, natomiast zimną czerń z niebieskim odcieniem można uzyskać malując włosy samym Indygo.

Jest jeszcze jeden środek naturalny, nazywany neutralną henną – senna, otrzymuje się ją z rośliny Cassia obovata. Proszek zmieszany z wodą jest świetną odżywką, jeśli jednak mieszankę z soku z cytryny i senny odstawimy w zaciemnione miejsce na 12 godzin i po tym czasie nałożymy na włosy to przy bardzo jasnych włosach uzyskamy złocisty kolor-odcień.

UWAGA!!!

Farby roślinne zachowują się na włosach nieco inaczej niż produkty chemiczne. Kwas garbnikowy zawarty w tych preparatach silnie odżywia włosy i je pogrubia. Jest jeden mankament tego typu farb, a mianowicie w początkowej fazie ich używania-koloryzacji szybko się zmywają – bywa, że po tygodniu nie ma już niemal po nich żadnego śladu – nie należy się tym zrażać tylko farbować włosy aż do momentu, w którym Kolor ten będzie trwały – wbrew obawom czasami już po trzecim farbowaniu wszystko jest w porządku. Często właściwy Kolor uzyskuje się dopiero po 2-3 dobach od nałożenia henny.Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Wzrost włosów Regeneracja włosów Struktura włosa Łysienie u dorosłych Dercos Aminexil Farbowanie włosów