Jesteś tutaj:

Dobór koloru włosów

Natura wyposażyła nas we wspaniały materiał jakim są włosy. Można je dowolnie układać, obcinać, czesać czy też farbować. Wszystko zależy jedynie od naszej pomysłowości i gustu. Przydatne jest również ustalenie kształtu głowy i dobranie do niej odpowiedniej fryzury, nie wspominając już o kolorze. Oczywiście, nie raz może się zdarzyć i tak, że dana osoba nie lubi krótkiej fryzury, chociaż lepiej się w niej prezentuje, pozostaje więc przy długich włosach. Z reguły jednak większość klientów salonów kosmetyczno – fryzjerskich stara się zgrać ze sobą Kształt głowy, odcień cery oraz Kolor włosów i ich ostateczne Uczesanie.

Jak już wspomnieliśmy, decydując się na dobór określonego koloru włosów, dobrze jest najpierw ustalić odcień karnacji. Istnieje na to kilka prostych sposobów. Jednym z nich jest przyjrzenie się piegom na przedramionach: jeśli wydają się ciemne, to najprawdopodobniej ma się chłodny odcień cery; jeśli zaś są w kolorze brzoskwini lub miodu, to skóra ma ciepły odcień. Inną metodą jest założenie bluzki o określonej barwie. Następnie przeglądamy się w lusterku i oceniamy czy pod naszymi oczami pojawiły się sińce lub czy skóra przybrała szarawy Kolor. Generalnie przyjmuje się, że jeśli cera ma odcień ciepły, to powinno się wybierać również farby o ciepłym odcieniu. Jeśli jednak ma odcień chłodny, to warto się zdecydować na farby o zimnej barwie. Należy też mieć świadomość, że niektóre odcienie blond, brązu lub rudego mogą wcale nie pasować do danej cery, inne z kolei będą idealne.

Drugim istotnym czynnikiem, który gwarantuje prawidłowy doboru koloru włosów, jest barwa oczu. Jeśli ktoś posiada ciemne oczy i skórę, to powinien zdecydować się również na ciemne włosy. I odwrotnie: jasne oczy i cera wymagają jasnych włosów, chociaż można też wybrać kilka ciemniejszych odcieni. Należy też pamiętać o zależnościach pomiędzy kolorem kosmetycznej oprawy oczu (cieni do powiek) a barwą włosów. I tak:
- blondynki powinny stosować cienie morelowe, ciemnoszare, złociste brązy, koralowe,
- szatynki i brunetki najlepiej wyglądają we fioletach, ciemnym bordowym, zgaszonej czerwieni, odcieniach ceglastych, czekoladowych i czarnych,
- do kobiet o rudych włosach idealnie pasują odcienie koralu, zieleni, błękitu oraz brązu.

Jak wybrać najwłaściwszy Kolor włosów? Kiedy mamy już ustalony Kolor cery i oczu, warto się kierować wzornikiem odcieni. Zwykle jest on dostępny drogerii, sklepie lub salonie fryzjerskim. Poza tym jakaś część wzornika umieszczana jest również na opakowaniu farby. Warto pamiętać o tym, że jeśli w kolumnie „przed” (czyli określającej obecny Kolor włosów) nie umieszczono wyjściowego odcienia naszych włosów, to trzeba szukać dalej. Jeśli i to nie pomoże, to zawsze można zmieszać dwa – trzy odcienie jakiejś farby. Należy jednak robić to dość ostrożnie przy wykorzystaniu kosmetyków jednej firmy i w dodatku o zbliżonych odcieniach.

Specjaliści zalecają, aby przy samodzielnym farbowaniu, nakładać preparaty jedynie o dwa – trzy tony jaśniejsze/ciemniejsze od obecnych. Wynika to z faktu, iż farby domowe są delikatniejsze od tych, których używają zawodowi fryzjerzy. Poza tym takie działanie zapewnia znacznie naturalniejszy wygląd. Jeśli jednak ktoś chciałby dokonać bardziej radykalnej zmiany, to nie powinien tego robić samemu, ale udać się do salonu fryzjerskiego.

Poniżej przedstawiamy kilka konkretnych porad dla osób, które chciałyby wybrać nowy odcień swoich włosów:
- miłośnicy rudego, którzy posiadają skórę o chłodnym odcieniu powinni zdecydować się na odcień mahoniowy lub bordowy; jeśli jednak mają ciepłą cerę, to trzeba wybrać czystą czerwień, oranż lub farbę o złotorudym odcieniu,
- osoby, które chcą mieć blond włosy, a odznaczają się chłodną cerą, powinny wybrać kosmetyki koloryzujące o słomkowym, popielatym lub beżowym odcieniu. W przypadku ludzi o ciepłej karnacji, lepiej aby wybrali złoty blond albo farby w odcieniu miodowym,
- na kruczoczarny Kolor nie powinny się decydować kobiety, które mają jasne Naturalne włosy i cerę,
- bardzo jasne lub bardzo ciemne kolory mogą używać jedynie osoby o nieskazitelnej karnacji; warto też pamiętać o tym, że nie są one wskazane dla tych, którzy mają siwe włosy,
- naturalne blondynki powinny dodawać do koloryzowanych włosów kilka złotych pasemek,
- rude włosy będą dobrze wyglądać z miedzianymi pasemkami,
- jaśniejsze kosmyki będą interesująco wyglądać na ciemnych włosach,
- siwiznę najlepiej pokrywać farbami trwałymi lub półtrwałymi (ale nie szamponami koloryzującymi),
- maskując siwiznę nie powinno się wybierać farb o odcieniu zbliżonym do naturalnych włosów,
- Pasemka nie zawsze wyglądają dobrze na każdej głowie. Uroku i wdzięku dodają włosom jasnym bądź delikatnie brązowym,
- jeśli masz jasną oprawę oczu i blond włosy, które chcesz przyciemnić, to samo zrób z brwiami (i odwrotnie: ciemna Oprawa i ciemne włosy, które mają być rozjaśnione, trzeba też rozjaśnić brwi).

Specjaliści twierdzą, że właściwy dobór koloru włosów, stanowi w aż 80% o powodzeniu farbowania. Dlatego warto jest dobra najodpowiedniejszy środek koloryzujący (można to zrobić m.in. poprzez przyłożenie sobie do twarzy próbek ze wzornika). Jeśli natomiast ktoś chciałby się zdecydować na Rozjaśnianie lub przyciemnianie naturalnej barwy włosów, to lepiej aby udał się w tym celu o fryzjera. Szczególnie dużo uwagi wymaga bowiem Rozjaśnianie.
Zacznijmy jednak od uświadomienia sobie faktu, że o barwie ludzkich włosów decyduje zawarta w nich melanina. Wyróżnia się przy tym dwa rodzaje melaniny: eumelaninę (barwnik ciemny) właściwą dla włosów czarnych i brązowych oraz feomelaninę (barwnik jasny) typową dla blondynek i włosów rudych. Oczywiście, włosy jednej i tej samej osoby zawierają z reguły obydwa barwniki, ale od stosunku barwników zależy ich ostateczny Kolor. Krótko mówiąc, im więcej eumelaniny, tym kosmyki są ciemniejsze. I odwrotnie: im więcej feomelaniny, tym włosy są jaśniejsze. Należy też pamiętać o tym, że włosy siwieją, gdy spada produkcja melaniny.

Jak już wspomnieliśmy, z włosami można zrobić jeszcze dwie rzeczy: rozjaśnić je lub przyciemnić. Ten ostatni proces nie jest zbyt trudny do przeprowadzenia. Jeśli robimy go samodzielnie w domu, to trzeba równomiernie rozprowadzić farbę na całej długości włosów. W przeciwnym wypadku możemy mieć różnokolorowe plamy na powierzchni całej fryzury. Jeśli ktoś chciałby przyciemnić włosy utleniane, to najpierw powinien nanieść farbę na środek czupryny i końcówki włosów, a dopiero na końcu ufarbować odrosty.
Niestety, znacznie więcej problemów sprawia Rozjaśnianie włosów. Właściwie powinno się je przeprowadzać w salonie fryzjerskim, gdyż zwykle oznacza to konieczność użycia rozjaśniacza. To właśnie on odpowiada za utlenienie eumelaniny. Należy przy tym pamiętać, że jeśli nakłada się go na dość ciemne włosy, to nie ma możliwości uzyskania blond fryzury. Będzie ona miała raczej odcień czerwono – pomarańczowo – żółty. Można też spróbować koloryzacji, czyli profesjonalnego rozjaśniania dwuetapowego. Za pierwszym razem na rozjaśnione włosy nakłada się zmywalny Kolor. Następnie należy odczekać ok. 2 tygodni i powtórzyć zabieg, ale przy zastosowaniu trwałej farby.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Cienkie włosy Regeneracja włosów Rozjaśnianie włosów Diademy Biopsja Cebulka włosa