Jesteś tutaj:

Barwy włosów

Naturalne barwy włosów zależą od ilości i proporcji pigmentu, który znajduje się w ich wnętrzu. Wyróżnia się dwa rodzaje pigmentu nazywanego też melaniną: eumelaninę i feomelaninę.

W przypadku eumelaniny mamy do czynienia z barwnikiem czarno – brązowym. Zawierają go bardzo dużo włosy w odcieniu popielatego brązu. Z kolei feomelanina wpływa na barwy włosów u blondynek. Ma ona bowiem kolor żółto – czerwony. Znacznie rzadziej zdarzają się włosy albinotyczne i białe, które właściwie nie posiadają żadnego pigmentu, albo mają go bardzo mało. Oczywiście, barwy włosów różnią się także między sobą – nie ma nawet dwóch podobnych odcieni włosów czarnych. Wszystko wszakże zależy od ilości melaniny we włosach. Generalnie jednak barwy włosów dzielimy na jasne i ciemne. W tej pierwszej grupie znajdują się włosy: białe (bez pigmentu), jasne blond (właściwy jasny odcień, który został niemal całkowicie pozbawiony melaniny; najczęściej występują we wschodniej Skandynawii oraz Europie Środkowej i Wschodniej), kasztanowe, rude (powstają na skutek obecności tzw. płynnej melaniny, można je spotkać głównie w Irlandii), rudoblond (to popielaty blond z niewielką zawartością rudego odcienia), ciemny blond, jasnobrązowe (odcień pośredniczący między  ciemnym blondem a brązem). Jeśli zaś chodzi o włosy ciemne, to wyróżniamy: siwe, brązowe (nazywane też brunatnymi; występują w całej Europie), ciemnobrązowe (włosy barwy pośredniej między brązem a czernią), czarne (najbogatsze w melaninę, charakterystyczne dla Europy Południowej, Wysp Brytyjskich, Chin, Japonii). Niektórzy wyróżniają jeszcze włosy czarne o odcieniu granatowym. Wszystkie barwy włosów określa się za pomocą skali Fischera – Sallera.
    Nie można zapomnieć, że włosy mogą mieć też odcienie sztuczne, wynikające z ich farbowania. Tutaj dowolność i kolorystyka jest niemal nieograniczona. Wszyscy znamy z reklam zielone lub czerwone włosy Michała Wiśniewskiego i jego żony. Po ulicach przechadzają się młodzi ludzie, którzy noszą liliowe treski czy dopinki. Jeszcze więcej do powiedzenia mają kobiety, które farbują swoje włosy lub wykonują na nich różnobarwne pasemka. Decydując się na jakiekolwiek z rozwiązań sztucznie poprawiających naturalny kolor, należy jednak pamiętać, aby został on odpowiednio dobrany do odcienia danej cery. W tym wypadku warto się posługiwać zasadą: jeśli cera ma odcień ciepły (czerwonawy lub złocisty), należy wybierać farby w ciepłych barwach. I odwrotnie: jeśli skóra ma chłodny kolor, to podobne powinny być sztuczne barwniki do włosów.
 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Wzrost włosów Zagęszczanie włosów Łysienie mężczyzn Cięcie stożkowe Geny Kolor skóry