Jesteś tutaj:

Skutki uboczne działania ziół i suplementów diety poprawiających stan włosów

Bardzo często, gdy zaczynają się jakiekolwiek problemy z włosami wiele osób sięga po zioła i suplementy diety w przekonaniu, że w sposób skuteczny i bezpieczny te preparaty pomogą  poprawić stan włosów. Nie wiadomo skąd wzięło się poczucie, że  to leki wytworzone przez przemysł farmakologiczny mogą poważnie zaszkodzić, natomiast zioła i suplementy diety absolutnie nie.

Trzeba w końcu uświadomić wszystkim, że zioła , a także  witaminy, minerały i różne dodatki z ziół i innych substancji, które wchodzą w skład suplementów diety nie są dla zdrowia obojętne, a dodatkowo, jeśli osoba, która je stosuje zażywa jakiekolwiek leki to może dojść do groźnych dla zdrowia, a czasami nawet dla życia interakcji.

Wiele osób sprawdza działanie ziół, czy suplementów diety poprzez wyszukiwanie informacji w internecie – niestety na wielu stronach opisujących działanie różnych preparatów i ziół, rzekomo mają  być tam opisywane również ich skutki uboczne, ale najczęściej tej ostatniej informacji praktycznie nie ma.

Niebezpieczne porady
Bardzo nierozważne są również porady w sieci , szczególnie w konkretnych  przypadkach. Podanie przykładu na pewno uświadomi wielu osobom wynikające dla zdrowia zagrożenia. Oto, na jednej ze stron jest informacja w formie pytań i odpowiedzi. Pojawiło się tam pytanie ciężarnej w pierwszym trymestrze ciąży, której nadmiernie wypadają włosy – oczywiście dziewczyna zaniepokojona pyta , co robić. I tu pada  bardzo nieodpowiedzialna odpowiedź, z której pierwszą częścią można się w pełni zgodzić, bo napisane jest, by ciężarna dobrze się odżywiała. Druga rada jest wręcz niebezpieczna i dla rozwijającego się dziecka i ciężarnej – zaleca się jej bowiem przyjmować preparat wielowitaminowy z minerałami przez okres 3 miesięcy! Bez badań, bez sprawdzenia, co może być przyczyną problemu. Lekarza coraz głośniej alarmują, by nie przyjmować, a szczególnie kobiety w ciąży, ogólnodostępnych w sprzedaży preparatów z witaminami i minerałami, gdy nie ma do tego wskazań lekarskich.

Czy zioła leczą rzeczywiście leczą
Najpopularniejszym ziołem stosownym przy problemach z włosami jest skrzyp polny, zioło, a właściwie zielsko, które zawiera bardzo dużo krzemionki. Jednak rzadko kto kupujący preparaty ze skrzypu wie, że zbyt długie ich przyjmowanie prowadzi do niedoborów witaminy B1. Poza tym, na  przykład w Polsce istnieje wiele leków ziołowych, w skład których wchodzi skrzyp polny. Skutki uboczne niedoboru B1 mogą być bardzo poważne – porażenie nerwów i atrofia mięśni w kończynach, oczopląs, zaburzenia koncentracji, osłabienie pamięci, obrzęki nóg i rąk,powiększenie serca, przyspieszona akcja serca, problemy ze strony żołądka i jelit. Należy dodać, ze przy normalnej diecie do niedoborów tej witaminy  praktycznie  nie dochodzi.

Drugim ziołem (i znowu jest to zielsko) polecanym przy wypadaniu ziół jest pokrzywa zwyczajna. Wydaje się, że picie herbatki z pokrzywy służy jedynie zdrowiu. Można ją kupić w formie wspomnianej herbatki ziołowej, ale są również tabletki zawierające ekstrakt z pokrzywy oraz stabilizowany alkoholem sok.  Wiele osób ma poczucie, że pokrzywa ma tylko dobroczynne działanie na organizm i są w poważnym błędzie. Otóż zbyt długie przyjmowanie preparatów z pokrzywy, a nawet picie herbatek, w wypadku tych ostatnich przez dłuższy czas, czyli ponad 2-3 miesiące (i tu wiele zależy od stanu organizmu i ilości wypijanej/przyjmowanej pokrzywy)  może doprowadzić do poważnych zaburzeń krążenia, poważnej awitaminozy, zaburzeń  i zakłóceń w przemianie materii. Oczywiście każde zioło może wywołać reakcję uczuleniową. Skutki uboczne pojawiają się tym szybciej, im bardziej stężoną formę ziół przyjmujemy.

Już te dwa przykłady skutków ubocznych  działania ziół na organizm powinny wzbudzić czujność każdego, kto sięga po zioła z poczuciem ich łagodnego działania, braku skutków ubocznych. I jeszcze raz przypominamy, że w internecie bardzo trudno zebrać wszystkie informacje o skutkach ubocznych ziół i witamin (chociaż tu jest łatwiej). Rzadko kiedy, gdy kupuje się zioła w aptece, pada pytanie o to, jakie leki bierzemy, w celu sprawdzeni a, czy nie będzie z niezdrowych interakcji. Bardzo często kupuje się zioła w sklepach zielarskich, gdzie jest ich większy wybór rozmaitych ziół, nawet takich, o których wiedza jest bardzo znikoma i ogranicza się w zasadzie do informacji handlowej.

Witaminy i minerały szkodzą...
O wiele szybciej pojawiają skutki uboczne wynikające z nadmiaru podawania witamin i minerałów. O ile stosując dobrze zbilansowaną dietę mamy  niewielkie szanse na ich przedawkowanie. Czasami można jednak i tu przesadzić i tak zjadając zbyt dużo pokarmów zawierających beta karoten(jest w marchwi, melonach) i wówczas może dojść do podrażnienia wątroby. Jednak rzadko to się zdarza, bo trzeba zjadać takich pokarmów bardzo dużo.

Wiadomo jest powszechnie, że witamina A wpływa na stan włosów i skóry. Jednak przyjmowana w formie tabletek spowodować może  do przedawkowania, które skutki są najczęściej takie;
- łysienie,
- owrzodzenia skóry
- zaburzenia pracy nerek
- zahamowanie wzrostu
- ociężałość, ospałość  - często mylone z syndromem wiecznego zmęczenia
- wzrost łamliwości kości , gdy nadmiar witaminy utrzymuje się dość długo

Witamina E z kolei, również potrzebna, by włosy i skóra były piękne w nadmiarze powoduje;
- zaburzenia jelitowe
- zmęczenie, ciągłą senność
- osłabienie mięśni
- bóle głowy

Witamina C, bardzo polecana przy problemach z włosami, bo to właśnie ona jest niezbędna do wchłaniania żelaza. Niestety, nadmiar jej powoduje zaburzenia w trawieniu, a także sprzyja tworzeniu się kamieni nerkowych.

Prawie zupełnie nie mówi się, jak niebezpieczne jest stosowanie zbyt dużej ilości minerałów. Bardzo często przy problemach z włosami, szczególnie, gdy mocno wypadają poleca się przyjmowanie cynku (zresztą teraz również przy katarze i przeziębieniach) Jego nadmiar to prawdziwa rewolucja dla organizmu, a każda rewolucja to również zniszczenia Nadmiar cynku powoduje wtórny niedobór miedzi, a to prosta droga do anemii. Stosujmy więc zioła i witaminy ale w umiarze.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Regeneracja włosów Wzrost włosów Stylizacja włosów Farbowanie włosów Fryzury