Jesteś tutaj:

Magnez a włosy

Informacje ogólne o magnezie
O magnezie mówi się, że jest pierwiastkiem życia. Wpływa bowiem na wiele procesów i organów. Należy do tych pierwiastków, które odpowiadają za budowę kości i zębów, mają wpływ na wzrok, przekazywanie informacji między mięśniami a nerwami oraz biorą udział w przemianach materii. Jest też aktywatorem niektórych enzymów, hamuje krzepnięcie krwi i reguluje jej ciśnienie. Zmniejsza również ryzyko występowania miażdżycy i chorób układu krążenia.

Należy podkreślić, że magnez ma istotny wpływ na układ sercowo – naczyniowy. W związku z tym, że przeciwdziała niedokrwieniu i niedotlenieniu, wywiera ochronny wpływ na serce. Zmniejsza też jego nadpobudliwość i łagodzi stany zapalne.

Skutki uboczne przyjmowania zbyt dużej dawki
Specjaliści twierdzą, że przedawkowanie magnezu jest praktycznie niemożliwe, o ile pochodzi on tylko i wyłącznie z pokarmu i produktów żywieniowych. Jeśli jednak ktoś nadużywa specyfików na bazie rozmaitych minerałów, to może mieć problemy z nieprawidłowym funkcjonowaniem przewodu pokarmowego i nerek.

Przeciwwskazania przyjmowania
Magnezu nie powinni przyjmować chorzy na niewydolność nerek, leczący się antybiotykami lub cierpiący na biegunkę.

Zalecane dzienne spożycie

Zapotrzebowanie osób dorosłych na magnez to 300 – 400 mg na dobę. W innych grupach wiekowych kształtuje się to następująco: niemowlęta do 6 miesiąca życia - 30 mg, dzieci do 3 lat -  80 mg, do 8 lat - 130 mg, do 13 lat - 240 mg. W późniejszym wieku rozróżnia się podział na płeć. U mężczyzn i chłopców do 18 r. ż. dzienna dawka wynosi 410 mg, do 30 lat - 400 mg a powyżej 31 lat - 420 mg. Normy te są nieco niższe u kobiet i wynoszą odpowiednio: 360 mg, 310 mg i 320 mg.  Kobiety w ciąży powinny przyjmować ok. 350 mg/dziennie, natomiast karmiące – ok. 310 mg.

Wpływ na włosy

Magnez wykazuje szczególne właściwości, które sprawiają, że jest dość łatwy do pobrania z włosów, pozostałego owłosienia i paznokci. Stanowi doskonały pierwiastek do pobierania, przesyłania, konserwowania i badania. Jest jednym z elementów analizy pierwiastkowej włosa. Osoby, które znają się na budowie włosa wiedzą, że powstają one jako wynik pracy mieszków włosowych. Te ostatnie są silnie ukrwione i unerwione, a w dodatku w okolicach cebulek znajdują się zakończenia nerwowe układu autonomicznego, natomiast w skórze istnieją  gruczoły potowe. Wszystkie te elementy wpływają na metabolizm komórek mieszków włosowych, a tym samym na przemiany pierwiastków w skórze (w tym także magnezu). Ponadto analiza pierwiastkowa włosa pozwala wychwycić zmiany, które zachodzą w organizmie na wiele lat przed wystąpieniem innych, znacznie bardziej zaawansowanych objawów chorobowych.

Warto też mieć świadomość, że magnez należy do tych pierwiastków, które odpowiadają za budowę skóry, włosów, zębów i kości. Ma też działanie uspokajające, przez co dobroczynnie oddziałuje na włosy. Są one bowiem wyjątkowo podatne na napięcia i w sytuacjach stresowych zaczynają nadmiernie wypadać.

Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat różnych witamin.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Utrata włosów Cienkie włosy Łysienie kobiece Hirsutyzm Włosy Farbowanie włosów