Jesteś tutaj:

Zapalenie mieszka włosowego

Zapalenie mieszka włosowego ma charakter i podłoże bakteryjne. W zasadzie zawsze rozpoczyna się ono od owrzodzenia w na owłosionej skórze głowy w okolicach karku, chociaż nie jest to warunek konieczny - bo takie zapalenie może również powstać w innym miejscu na owłosionej skórze z powodu urazu i wniknięcia bakterii.

Stan zapalny wytwarza się przy ujściu mieszka, ma on jednak tendencje do przechodzenia na cały mieszek (czyli w jego głąb) oraz w jego okolice, co często owocuje zarażeniem sąsiadujących mieszków i w ten sposób choroba może się rozprzestrzeniać. W zasadzie choroba może dawać lekki świąd i zmiany od początku widoczne gołym okiem - jeśli na tym etapie chory nie rozpocznie leczenia, powstaną poważniejsze zmiany ropne, a nawet mogą tworzyć się czyraki. Jeżeli zauważy się nawet pojedynczy żółtawy pęcherzyak ropny o dość mocno napiętej pokrywie i zazwyczaj jest on jakby przebity włosem, to można mieć pewność, że to stan zapalny mieszka – takie wykwity mogą się tworzyć pojedynczo lub w grupach. Proces zapalny w tej chorobie rozwija się błyskawicznie. Leczenie tego schorzenia polega na miejscowym stosowaniu leków z antybiotykami. Rokowania są dobre i zazwyczaj ten sposób leczenia wystarcza – wyjątkowo wprowadza się antybiotyki lub biseptol doustnie.

Pewną odmianą zapalenia mieszka włosowego jest figówka – jest to choroba przewlekła. Mamy tu do czynienia z ropnym zapaleniem mieszków włosowych – najczęściej wywołuje je gronkowiec. Schorzenie ma charakter przewlekły i częściej dotyka włosy na twarzy niż na owłosionej skórze głowy. Stan zapalny mieszka jest wyraźnie widoczny, sam Włos nie ma zmian, ale zazwyczaj można go wyjąć ze zniszczonego mieszka włosowego. Ta odmiana zapalenia mieszków ma charakter przewlekły i trwa w najlepszym wypadku kilka miesięcy, ale bywa że ciągnie się latami. Leczy się ją przyjmując antybiotyki, witaminy z grupy B witaminę C i często Biseptol nawet latami - oczywiście leczenie obejmuje także zewnętrzne smarowanie lekami zarażonych miejsc.

Czasami zapalenie mieszka włosowego pojawia się po depilacjic- wiele kobiet nie potrafi rozróżnić, czy to już jest zapalenie, czy tylko podrażnienie skóry – zapalenie zazwyczaj, jak to opisano powyżej powoduje stan ropny, a Włos lekko poruszony wypada. Podrażnienie po depilacji załagodzimy nawet jakąś maścią łagodzącą czy gojącą – przy zapaleniu mieszka takie metody nie zadziałają, a skóra wokół tego miejsca staje się bolesna przy dotyku. Jedynie antybiotyk może załagodzić i wyleczyć ten stan. Każda zmiana w okolicach włosa powinna nas skłonić do wizyty u lekarza – samodzielnie można spróbować leczyć zapalenie mieszka włosowego przy pomocy antybiotyku w maści, który można kupić bez recepty w aptece.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Wzrost włosów Gęste włosy Stylizacja włosów Ciąża Diademy Cebulka włosa