Jesteś tutaj:

Wesz ludzka – fakty i leczenie

Jak rozpoznać występowanie wszy oraz jakie zastosować leczenie

Wesz ludzka infekuje miliony głów na świecie. Rokrocznie zainfekowanych zostaje około 10 milionów dzieci. Jeśli jesteś jedną z zainfekowanych osób, poniżej znajdziesz niezbędne informacje jak się ich pozbyć! Poniżej znajdziesz także informacje jak zapobiec ich pojawianiu się w przyszłości, a uwagi na to, że mają one bardzo przejrzysty sposób działania.Gnidy…


Gnida wszy ludzkiej przyczepia się do trzonu włosa wykorzystując do tego celu produkowany przez siebie klej. Mają one owalny kształt oraz różną barwę, od blado-białej do czerwono-brązowej tuż przed wylęgnięciem. Ich wielkość jest przybliżona do wielkości główki szpilki, zaś proces wylęgania zajmuje około 10 dni. W przeciągu następnych 10 dni wesz dojrzewa i jest w stanie składać swoje własne jaja.

Żywe wszy…

Żywią się ludzką krwią i nie mogą bez niej przetrwać dłużej niż kilka dni. Lubią ciepłe i wilgotne obszary głowy i w związku z tym najłatwiej je zauważyć tuż za uszami. W przeciwieństwie do powszechnego mniemania, że posiadanie wesz oznacza brak higieny, należy wspomnieć, że wszy preferują czystą skórę głowy.

Rozmiar dorosłej wszy wynosi ok. 2-3mm. Żyją one około 1 miesiąca. Przyjmują one różne ubarwienie: od białawego do czerwonego/brązowego do szarego/aż do czarnego. Ubarwienie dorosłej wszy jest uwarunkowane tym jaki kolor włosów ma ich ludzki gospodarz w momencie kiedy przebywają jeszcze w stadium gnidy. Jasne włosy – białawe wszy, ciemne włosy – ciemne wszy. Podstępne małe bestie!

Oznaki i symptomy…

Najpowszechniejszym sygnałem, że twoje dziecko może mieć wszy jest swędzenie oraz niewielkie ranki na skórze głowy.

Diagnoza…

Błędna zdiagnozowanie jest częste, głównie z uwagi na to, że gnidy są mylone z łupieżem oraz wylinką z mieszków włosowych. Upewnij się, że zainfekowanie naprawdę występuje, zanim podejmiesz jakiekolwiek leczenie chemiczne. Pamiętaj również, że gnidy są bardzo dobrze przymocowane do włosa i są niezwykle trudne do usunięcia.

Jeśli twoje dziecko jest zainfekowane, możesz mieć trudności z zauważeniem żywych wesz podczas powierzchownej kontroli. Wszy unikają światła, więc w momencie kiedy ich szukasz są dobrze schowane w ciemniejszych partiach włosów.

Zapobieganie…

Regularnie rozczesuj włosy dziecka gęstym grzebieniem. Dzięki temu zapobiegniesz rozwinięciu się niebezpiecznej infekcji. Grzebień ten będzie w stanie usunąć dorosłe wszy zanim złożą jaja. Pamiętaj, że jedna dorosła wesz jest w stanie złożyć do 100 jaj w bardzo krótkim czasie. Zatem zapobieganie ich rozwojowi jest niezwykle istotne.

Poinformuj szkołę, rodziców przyjaciół Twojego dziecka, opiekunów, że zostało ono zainfekowane przez wszy. Pozwoli to zapobiec rozwojowi infekcji u innych osób oraz zmniejszy prawdopodobieństwo ponownego pojawienia się wesz na głowie Twojego dziecka.

Leczenie…

Czujność jest kluczem do zwalczenia wszy ludzkiej. Istnieje kilka rzeczy, które możesz i powinieneś zrobić w celu ich usunięcia i zapobieżenia ich ponownemu pojawieniu się .
Ręczne usuwanie…

W większości przypadków, ręczne usuwanie wesz oraz gnid jest najlepszym sposobem leczenia. Nabądź specjalny grzebień do wyczesywania gnid, a następnie posadź dziecko na brzegu wanny w celu ułatwienia oczyszczania. Nałóż na włosy grubą warstwę odżywki  oraz podziel je na niewielkie części, w szczególności za uszami oraz na karku. Przeczesuj każdą z części co najmniej 5 razy, po każdym przeczesaniu czyść grzebień używając do tego celu chusteczki higienicznej.

Leczenie chemiczne…

Na rynku dostępne są specjalne szampony owadobójcze takie jak NIX, które są w stanie zabić żywe wszy, a niekiedy także gnidy. Niektóre firmy informują, że wesz ludzka uodporniła się na leczenie tego typu.

Aby dostarczyć rozwiązanie innego typu, wymyślono lekarstwa zażywane doustnie, posiadające właściwości owadobójcze i których celem jest eliminacja wesz od środka. Leczenie tego typu stosuje się jedynie w drastycznych przypadkach i raczej należy unikać go, z uwagi na dużą toksyczność. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie specjalistycznych szamponów przez 7-10 dni, należy pamiętać przy tym, by dokładnie stosować się do zawartych instrukcji.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wszy, bądź ponownemu ich pojawieniu się po leczeniu, dokładnie odkurz wszystkie dywany i obicia mebli. Wypierz pościel oraz niedawno używane ubrania w gorącej wodzie i poddaj je suszeniu w wysokiej temperaturze. Rzeczy, których nie da się wyprać przechowuj w plastikowych opakowaniach przez około 2-3 tygodni.

Wszystkie szczotki i grzebienie powinny zostać namoczone w gorącej wodzie z mydłem przez 10-15 minut. Wszystkie zaplątane w nie włosy powinny zostać usunięte.

Dobrym rozwiązaniem jest codzienne czesanie specjalnym grzebieniem do wyczesywania wszy przez okres kilku tygodni od zainfekowania.

 

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymŁysienie Wypadanie włosów Regeneracja włosów Zagęszczanie włosów Struktura włosa Mieszki włosowe Dermatitis Powieki