Jesteś tutaj:

Rozproszona odwracalna utrata włosów

W skrócie omówimy kilka przypadłości, które mogą powodować gwałtowną, rozproszoną utratę włosów, ale który to proces jest zazwyczaj odwracalny. Każda z nich jest nieprzewidywalnym, ostrym wstrząsem nerwowym. Utrata włosów zazwyczaj występuje kilka tygodni po załamaniu nerwowym, ale zmiany są odwracalne i przy prawidłowym leczeniu włosy powinny odrosnąć w ciągu kilku miesięcy. W przeszłości, rozproszone i obfite wypadanie włosów było powszechnie obserwowane podczas rekonwalescencji po ciężkiej chorobie, takiej jak zapalenie płuc i tyfus, gdzie ofiary cierpiały na długotrwałą, wysoką temperaturę. Alarmująca utrata włosów po chorobach powodujących gorączkę jest dziś mniej powszechna. Takie ogólnoustrojowe, choroby zakaźne są zazwyczaj opanowywane przy użyciu antybiotyków.

Pomimo iż postęp w lecznictwie zmniejszył zasięg tego typu tymczasowych utrat owłosienia, niektóre ostatnio odkryte leki mogą powodować ich utratę. W ten sposób, w przypadku niektórych schorzeń serca, gdzie następuje zatrzymanie dopływu krwi do mięśnia sercowego, spowodowanego zablokowaniem się małych naczyń wieńcowych, przypadłość ta leczona jest przez niektórych lekarzy ogólnych antykoagulantami. Redukują one koagulację lub czas krzepnięcia krwi i są powszechnie używane w przypadku ataku serca. Od czasu do czasu używanie takich leków związane jest z rozproszoną utratą włosów, która może nadal trwać podczas  ich zażywania. Jednakże większość z nas zignorowałaby ten nieistotny efekt poboczny, jeśli nasze życie byłoby zagrożone. Niektórzy ludzie mogą również nietypowo reagować na całkiem proste lekarstwa poprzez ogólne zaczerwienienie się skóry (erytema). W przypadku gdy jest ono dostatecznie nasilone może po nim nastąpić ogólne złuszczanie się skóry, w tym przypadku włos może być tymczasowo zrzucony, a podczas złuszczania, na paznokciach, które także są pochodnymi naskórka mogą występować poziome bruzdy.

Inną grupa medykamentów, powodujących nagłe i całkowite zrzucanie włosów są te obniżające normalne tempo podziału komórek. Te cytotoksyczne substancje są używane przy chorobach, gdzie występuje nadprodukcja pewnych komórek ciała, podobnie jak w niektórych rodzajach raka i białaczki, gdzie białe krwinki są zbyt gwałtownie tworzone. Pomimo, że w pewnym stopniu ta grupa środków jest selektywna w działaniu, niektóre z nich działają aktywniej na określonych grupach tkankowych. Ograniczają one podział komórkowy, co między innymi powoduje obniżenie aktywności podziału komórek w macierzy włosa. Jak już wcześniej wspomniano jest to kubkowata struktura, która tworzy osłonkę znajdującą się ponad brodawką włosa i która jest miejscem największej mitozy rdzenia włosa. Pod wpływem tych cytotoksycznych leków, czynność ta jest sprowadzana do zatrzymania się i zależy wprost proporcjonalnie od ilości wypadniętych włosów. Zazwyczaj do powstrzymania rozwoju komórek rakowych, jeśli wskazany jest taki typ terapii, na początku podawana jest dawka uderzeniowa, co powoduje utratę włosów głowy. Jednakże kiedy dawka może być zredukowana, włosy zaczynają odrastać, więc mamy tu do czynienia z kolejnym odwracalnym procesem.

Polecane artykuły

Najczęściej kupowane w sklepie internetowymWypadanie włosów Łysienie Suche włosy Łysienie plackowate Wzrost włosa Geny Fryzura Cebulka włosa